Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9835
Zalogowanych: 125
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Żywa książka: oblegana jak żadna inna

Piątek, 18 marca 2011, 16:19
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 7:56
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Żywa książka: oblegana jak żadna inna
Fot. Angela
Tłumy odwiedziły dzisiaj Książnicę Karkonoską podczas dnia „Żywej Biblioteki”. Miejsce książek zajęli ludzie z ciekawą historią, z pomysłem na życie, z niekonwencjonalnym życiorysem. To pomysł, który zrodził się w 2000 roku w Danii. Obecnie jest on realizowany w 45 krajach Europy.

W katalogu żywych książek znalazły się: Aktywny senior, Anglik emigrant wraz z tłumaczeniem (czytaj – tłumaczem), Chochlik z Czeskiego Raju, Cyganka, Historia Japończyka, któremu spełniły się marzenia, Lesbijka – przyszły ekspert kryminalistyki, Moherek, Okiem Księdza Kubka, Podróżnik bezrobotny, wiecznie zajęty absolwent uniwersytetu, Widzący szczątkowo, Żyd gej i wiele innych.

Każdą ze swoich historii opowiadał człowiek, dzisiaj ubrany w zieloną koszulkę, która miała ułatwić czytelnikowi odnalezienie go. Przy każdym stanowisku z Żywą Książką” stał parasol, przy niektórych siedzieli tłumacze. Nam nie udało się porozmawiać z żadną „żywą książką” bowiem wszystkie były rozchwytywane i „rozczytywane” w wielu tematach. Każdy „czytelnik – rozmówca” miał pół godziny na wysłuchanie historii czy zadanie pytań. Pytać mogła też „żywa książka”.

Nad przebiegiem akcji czuwali bibliotekarze ubrani w czerwone koszulki, tłumacze – w pomarańczowych koszulkach oraz wolontariusze i studenci Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze (koszulki niebieskie). – Startujemy z projektem „Żywej Biblioteki” po raz pierwszy. Mam nadzieję, że impreza będzie udana, a w przyszłym roku będziemy pracować nad tym, by w naszym katalogu pojawiały się jak najlepsze tytuły – powiedziała Elżbieta Iwona Bilska z Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

"Żywa Książka" to po prostu człowiek, który opowiada swoją historię. Poszukując tych ludzi książnica skorzystała z listy osób uczestniczących w tym projekcie w innych miejscach. Katalog żywej książki jest dostępny na stronie KK pod plakatem informującym o imprezie, ale nie jest kompletny, bowiem żywe książki cały czas dojeżdżały.

„Żywe Książki” są dostępne dzisiaj do godziny 18.00. Każdy z czytelników – słuchaczy po rozmowie z taką „książką” może wypełnić ankietę i wyrazić swoją opinię na temat tego projektu. Ci, których podpytaliśmy o pierwsze wrażenia nie kryli podziwu nad akcją: - To niezwykłe, niesamowite przeżycie. Kiedy usłyszałam o „Żywej książce” pomyślałam, że to dziwny pomysł, ale kiedy zobaczyłam jak reagują ludzie i kiedy sama miałam szansę zapytać o wiele spraw, zrozumiałam, że jest to niezwykły projekt – mówiła pani Ewelina.

Michał Iskrzycki i Gracjan Kowalski z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze mili dylemat co do wyboru „żywej książki”. Wszystkie historie prezentowane przez gości Książnicy Karkonoskiej, wydały im się bardzo ciekawe. Weronika Iglik, Karolina Buraczewska i Daria Szpecht z Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze przeprowadziły półgodzinną rozmowę z gościem z Portugalii. Pytały o powody przyjazdu do Polski, o zwyczaje ludzi z Portugalii.
– Żeby „przeczytać” - porozmawiać z żywą książką, musiałyśmy się przełamać i zadawać konkretne pytania, ale książki są miłe i dobrze się z nimi rozmawia. Mają o wiele więcej wiedzy i ciekawostek do przekazania niż spisane kartki papieru – mówiły dziewczyny.

Uczniowie „Żeroma” przyszli by przełamać stereotypy dotyczące ludzi starszych czy homoseksualistów. Wiele się na ten temat mówi, ale tylko część z przekazywanych informacji jest prawdziwa, dlatego chcieli skonfrontować swoją wiedzę z rzeczywistością. – Być może takie żywe książki w jakimś stopniu pozwolą się ludziom otworzyć, rozmawiać ze sobą. Przynajmniej będzie to pierwszy krok w tym kierunku – powiedzieli nam Małgorzata Olszanicka, Emil Rogowski, Karolina Sztur i Agnieszka Baran z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

Żywa Biblioteka to bowiem rozmowa o różnorodności, gdzie osoby ze środowisk i grup obarczonych stereotypami i na co dzień spotykających się z dyskryminacją, prezentują się czytelnikom w bezpośredniej rozmowie. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie http://www.zywabiblioteka.org.pl

Organizatorami „Żywej Biblioteki” jest Książnica Karkonoska oraz Centrum Inicjatyw UNESCO we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest portal i tygodnik Jelonka.com

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
431
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group