Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8210
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zwierzęca policja

Wtorek, 21 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:41
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zwierzęca policja
Fot. tejo
Czy umundurowana straż dla zwierząt zacznie działać w stolicy Karkonoszy? Jak twierdzą działacze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, taka formacja przyczyniłaby się zarówno do poprawy bezpieczeństwa ludzi, jak i polepszeniu sytuacji samych czworonogów.

Chodzi głównie o skuteczne egzekwowanie ustawy o ochronie zwierząt. TOnZ uważa, że w wielu przypadkach jej zapisy pozostają tylko na papierze.
– Ludzie, którzy nad zwierzętami się znęcają, rzadko trafiają do celi. A za szczególne okrucieństwo wobec czworonogów grozi kara co najmniej roku więzienia – argumentują w towarzystwie.

Umundurowana formacja, której zadaniem byłoby śledzenie takich przypadków, na pewno znacznie ograniczyłaby agresję ludzi wobec zwierząt.
Byłaby też skuteczniejsza w wyłapywaniu psów, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.

Rzeczywistość pokazuje zarówno przypadki zakatowania psa lub kota siekierą, jak i zdarzenia, w których psy ras uznanych za groźne lub mieszańce, zagryzają swoich właścicieli lub osoby postronne. Nierzadko dzieci.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami chce czerpać wzór z Wielkiej Brytanii, gdzie mundurowa straż zajmująca się zwierzętami działa bardzo skutecznie i jest szeroko rozbudowana.
– RSPCA (Królewskie Towarzystwo dla Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) ma nie tylko samochody służbowe i lokale, ale także respekt pośród właścicieli nie tylko czworonogów – informuje Eugeniusz Ragiel, dolnośląski inspektor TOnZ.

Na razie polski odpowiednik tej formacji stawia pierwsze kroki w Warszawie, gdzie powstała komenda straży dla zwierząt. Choć na razie strażnikom brakuje prawie wszystkiego, są dobrej myśli. Powstały już pomieszczenia dla czworonogów zabieranych właścicielom, którzy nie dbają o swoje psy lub koty. Ma być także wydawana karma dla bezdomnych zwierząt.

Straż dla zwierząt ma rozbudowywać swoje struktury. Być może wkrótce trafi do stolicy Karkonoszy, gdzie TOnZ działa prężnie i jako jedne z pierwszych oddziałów w Polsce nawiązało współpracę z brytyjskim RSPCA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
100
Tak
37%
Nie
60%
Nie wiem
3%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group