Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11196
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zostali dawcami szpiku w cieplickim „Norwidzie”

Piątek, 15 listopada 2013, 6:37
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2013, 7:33
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zostali dawcami szpiku w cieplickim „Norwidzie”
Fot. Mea
– Nie sądziłem, że jest tak wielu ludzi, którzy potrzebują przeszczepu szpiku, dlatego zdecydowałem się być dawcą – mówił Bartłomiej Chmura z klasy III e o wczorajszej (14.11.) akcji „Zostań dawcą szpiku”, która odbyła się w II LO w Cieplicach. Podczas akcji zarejestrowało się 40 osób, w tym 39 uczniów i 1 osoba dorosła.

- Chcemy pomóc ludziom chorym na białaczkę, a można to zrobić odnajdując genetycznego bliźniaka. Akcję realizujemy w naszej szkole już od trzech lat. Przed tygodniem odbyła się prelekcja i szkolenie dla wszystkich klas trzecich, podczas których uczniowie zostali zapoznani ze sposobem poboru szpiku. Zajęcia prowadziła lekarka Małgorzata Rybińska. Młodzież spotkała się też z przedstawicielem Fundacji DKMS, czyli Polskiej Bazy Dawców Szpiku. Są bowiem dwie metody poboru szpiku. Można go pobrać z krwi obwodowej lub z talerzy biodrowych – powiedziała Jolanta Kwiecień-Wrotniewska.

Mimo że dawcą może być jedynie osoba pełnoletnia, to pierwsze i drugie klasy również włączyły się w akcję poprzez wykonanie plakatów informacyjnych, które zostały rozwieszone w szkole. Czterech przedstawicieli trzeciej klasy biochemicznej wypełniało z innymi chętnymi ankiety i wyjaśniało jak pobrać materiał genetyczny z policzka, czyli jak zrobić wymaz patyczkiem zakończonym watą.

Pełnoletni uczniowie bardzo chętnie zgłaszali się, jako dawcy szpiku. - Wzięłam udział w akcji, bo wiem, że dzięki temu mogę uratować komuś życie, nic nie tracąc ze swojego. Pobranie szpiku jest w pełni bezpieczne, podróż refundowana, a dawcy ubezpieczeni. Zachęcam też innych do wykonania prostego testu - mówiła Luiza Haściło z klasy III biochemicznej, która przyjmowała zgłoszenia uczniów.

- Badania nie przedawniają się, więc jeśli znajdzie się nasz genetyczny bliźniak chory na białaczkę, osoba z fundacji może do nas zadzwonić w każdej chwili. Jednak dopiero w tym momencie musimy się zdecydować już konkretnie. Jeśli stwierdzimy, że jednak nie chcemy być dawcą możemy wtedy jeszcze zrezygnować, bez szkody dla osoby, która czeka na szpik - dodał Dariusz Skłodowski, również z tej klasy.

- Już w zeszłym roku postanowiłam, że zostanę dawcą szpiku, jednak miałam problemy z tarczycą. Teraz mogę już wykonać prosty test, oddać szpik i uratować komuś życie. Dobrze, że taka akcja przeprowadzona jest w szkołach, bo to poszerza świadomość uczniów na ważne tematy i uwrażliwia. Gdyby nie inicjatywa szkolna w ogóle nie wiedziałabym, że jest prosty sposób na zostanie dawcą szpiku – mówiła Aleksandra Bieniek z klasy III biochemicznej.

- Dopiero podczas prelekcji dowiedziałem się na czym polega pobór szpiku, że pomoc innym jest w zasięgu każdego i nic nie kosztuje. Warto nie być obojętnym na cudzą chorobę – podkreślał Bartłomiej Chmura z klasy III e.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
268
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group