Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 13041
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zorientowani na zawód

Środa, 10 kwietnia 2019, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2019, 13:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zorientowani na zawód
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (9.04) w Hotelu Mercure odbyła się konferencja edukacyjna podsumowująca kolejny etap projektu "Orientacja zawodowa bez granic – zawody przyszłości", organizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. Było wiele merytorycznych wykładów oraz część warsztatowa.
Zawody przyszłości można generować z trzech obszarów. Sektor IT - nowoczesne technologie, obsługa elektroniki, projektowanie i serwis, sektor budownictwa, który czas był, jest i będzie się rozwijać, ale także sektor usługowy - coraz chętniej ludzie korzystają ze zorganizowanego wypoczynku, rozrywki i różnych innych usług - powiedział Paweł Płocheć, doradca zawodowy w KARR, który przyznaje, że obecnie stawia się na kształcenie zawodowe, ale ciągle za mało jest rąk do pracy. - Rynek jest w stanie wchłonąć każdą ilość osób, które chcą być specjalistami w zawodzie. Stąd też ta konferencja i cały projekt - aby popularyzować kształcenie zawodowe wśród młodzieży i rodziców - dodał P. Płocheć.

W trakcie konferencji odbyło się wiele świetnych wykładów. Niezwykle cenne wskazówki przedstawiła Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała jak przedsiębiorca może być inicjatorem i partnerem w dualnym kształceniu zawodowym. Z kolei Małgorzata Raichel (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu) przedstawiła metody prowadzenia orientacji zawodowej w Polsce. Następnie, tę samą kwestię, ale na przykładzie niemieckiej Saksonii zaprezentowała Regina Lindig z Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie.

W programie konferencji znalazły się też: wykład o zapotrzebowaniu i wymaganiach transgranicznego rynku pracy w Saksonii (Sebastian Bergmann z Goerlitz) oraz w Polsce (przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Z kolei o zawodach przyszłości mówiła Joanna Wolny - doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery z Jeleniej Góry. Najmłodsze "dziecko" Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, czyli Akademię Przedsiębiorczości - przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała, a na zakończenie odbyły się zajęcia dla młodych uczestników projektu. Uczniowie z Mysłakowic brali udział w warsztatach pod hasłem "Poznajemy zawody" z Renatą Bech z OHP Jelenia Góra oraz "Poznajemy siebie" z Pawłem Płocheciem z KARR.

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
18%
Nudzi
2
18%
Smuci
0
0%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
79
Jest nowy
13%
1-5 lat
13%
5-10 lat
15%
10-20 lat
47%
pow. 20 lat
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group