• Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
  • Godz. 6:22
  • Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera
  • Czytających: 1196
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zorientowani na zawód

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 kwietnia 2019, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2019, 13:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (9.04) w Hotelu Mercure odbyła się konferencja edukacyjna podsumowująca kolejny etap projektu "Orientacja zawodowa bez granic – zawody przyszłości", organizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. Było wiele merytorycznych wykładów oraz część warsztatowa.
Zawody przyszłości można generować z trzech obszarów. Sektor IT - nowoczesne technologie, obsługa elektroniki, projektowanie i serwis, sektor budownictwa, który czas był, jest i będzie się rozwijać, ale także sektor usługowy - coraz chętniej ludzie korzystają ze zorganizowanego wypoczynku, rozrywki i różnych innych usług - powiedział Paweł Płocheć, doradca zawodowy w KARR, który przyznaje, że obecnie stawia się na kształcenie zawodowe, ale ciągle za mało jest rąk do pracy. - Rynek jest w stanie wchłonąć każdą ilość osób, które chcą być specjalistami w zawodzie. Stąd też ta konferencja i cały projekt - aby popularyzować kształcenie zawodowe wśród młodzieży i rodziców - dodał P. Płocheć.

W trakcie konferencji odbyło się wiele świetnych wykładów. Niezwykle cenne wskazówki przedstawiła Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała jak przedsiębiorca może być inicjatorem i partnerem w dualnym kształceniu zawodowym. Z kolei Małgorzata Raichel (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu) przedstawiła metody prowadzenia orientacji zawodowej w Polsce. Następnie, tę samą kwestię, ale na przykładzie niemieckiej Saksonii zaprezentowała Regina Lindig z Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie.

W programie konferencji znalazły się też: wykład o zapotrzebowaniu i wymaganiach transgranicznego rynku pracy w Saksonii (Sebastian Bergmann z Goerlitz) oraz w Polsce (przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Z kolei o zawodach przyszłości mówiła Joanna Wolny - doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery z Jeleniej Góry. Najmłodsze "dziecko" Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, czyli Akademię Przedsiębiorczości - przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała, a na zakończenie odbyły się zajęcia dla młodych uczestników projektu. Uczniowie z Mysłakowic brali udział w warsztatach pod hasłem "Poznajemy zawody" z Renatą Bech z OHP Jelenia Góra oraz "Poznajemy siebie" z Pawłem Płocheciem z KARR.

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
18%
Nudzi
2
18%
Smuci
0
0%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Tusex 10-04-2019 8:47
Powodzemia w wyborze ;-)
~Piechowiczanin 10-04-2019 9:05
Paniusie skończą w rzeszy niemieckiej jak każda Polka, podmywając tyłki SS-manom.
~Gość 10-04-2019 9:44
Zupełnie zbędny anglicyzm
~Ich 12-04-2019 12:07
Bardzo trafny i potrzebny projekt. Organizatorzy mają rzeczywiście pojęcie o czym mówią i do czego namawiają. Brawo !!! Szkoda, że wiele lat temu, znanemu wszystkim pedagogowi, nauczycielowi, wychowawcy i samorządowcowi, Panu Popowiczowi, nie udało się przekonać, także i obecnie rządzących miastem i regionem, do idei, o których powyżej. Musiało upłynąć wiele czasu :-(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
311
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group