Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3821
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zorientowani na zawód

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 kwietnia 2019, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2019, 13:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (9.04) w Hotelu Mercure odbyła się konferencja edukacyjna podsumowująca kolejny etap projektu "Orientacja zawodowa bez granic – zawody przyszłości", organizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. Było wiele merytorycznych wykładów oraz część warsztatowa.
Zawody przyszłości można generować z trzech obszarów. Sektor IT - nowoczesne technologie, obsługa elektroniki, projektowanie i serwis, sektor budownictwa, który czas był, jest i będzie się rozwijać, ale także sektor usługowy - coraz chętniej ludzie korzystają ze zorganizowanego wypoczynku, rozrywki i różnych innych usług - powiedział Paweł Płocheć, doradca zawodowy w KARR, który przyznaje, że obecnie stawia się na kształcenie zawodowe, ale ciągle za mało jest rąk do pracy. - Rynek jest w stanie wchłonąć każdą ilość osób, które chcą być specjalistami w zawodzie. Stąd też ta konferencja i cały projekt - aby popularyzować kształcenie zawodowe wśród młodzieży i rodziców - dodał P. Płocheć.

W trakcie konferencji odbyło się wiele świetnych wykładów. Niezwykle cenne wskazówki przedstawiła Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała jak przedsiębiorca może być inicjatorem i partnerem w dualnym kształceniu zawodowym. Z kolei Małgorzata Raichel (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu) przedstawiła metody prowadzenia orientacji zawodowej w Polsce. Następnie, tę samą kwestię, ale na przykładzie niemieckiej Saksonii zaprezentowała Regina Lindig z Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie.

W programie konferencji znalazły się też: wykład o zapotrzebowaniu i wymaganiach transgranicznego rynku pracy w Saksonii (Sebastian Bergmann z Goerlitz) oraz w Polsce (przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Z kolei o zawodach przyszłości mówiła Joanna Wolny - doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery z Jeleniej Góry. Najmłodsze "dziecko" Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, czyli Akademię Przedsiębiorczości - przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała, a na zakończenie odbyły się zajęcia dla młodych uczestników projektu. Uczniowie z Mysłakowic brali udział w warsztatach pod hasłem "Poznajemy zawody" z Renatą Bech z OHP Jelenia Góra oraz "Poznajemy siebie" z Pawłem Płocheciem z KARR.

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
18%
Nudzi
2
18%
Smuci
0
0%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Tusex 10-04-2019 8:47
Powodzemia w wyborze ;-)
~Piechowiczanin 10-04-2019 9:05
Paniusie skończą w rzeszy niemieckiej jak każda Polka, podmywając tyłki SS-manom.
~Gość 10-04-2019 9:44
Zupełnie zbędny anglicyzm
~Ich 12-04-2019 12:07
Bardzo trafny i potrzebny projekt. Organizatorzy mają rzeczywiście pojęcie o czym mówią i do czego namawiają. Brawo !!! Szkoda, że wiele lat temu, znanemu wszystkim pedagogowi, nauczycielowi, wychowawcy i samorządowcowi, Panu Popowiczowi, nie udało się przekonać, także i obecnie rządzących miastem i regionem, do idei, o których powyżej. Musiało upłynąć wiele czasu :-(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group