Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 2470
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zoom–Zbliżenia: Czas podsumowań

Niedziela, 25 lutego 2018, 11:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 lutego 2018, 16:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zoom–Zbliżenia: Czas podsumowań
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami przedostatni dzień 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zoom–Zbliżenia. W sobotę (24.02) odbyły się kolejne projekcje i spotkania z twórcami, aktorami, ale kulminacją dnia i całego festiwalu była uroczysta gala finałowa, podczas której poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji.

W sumie na festiwal zostało zgłoszonych ponad 2 tysiące filmów, z czego do konkursu trafiło ich ponad 130 i były podzielone na fabułę, dokument i video-art. Wśród uczestników ZOOM-Zbliżenia byli twórcy z różnych stron świata, a dowodem na to było kilka nagród dla reżyserów z Brazylii, których z oczywistych względów nie było osobiście w sali im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. To właśnie brak większości laureatów wprowadzał momenty niezręczności, jednak z charakterystycznym poczuciem humoru sytuację opisywał Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy, który sugerował, aby wśród sponsorów kolejnych edycji festiwalu znalazła się firma kurierska lub Poczta Polska. Ogromne brawa otrzymał ostatni z laureatów - twórca z Węgier, który osobiście odebrał statuetkę autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza oraz czek na 5 tysięcy złotych za zwycięstwo w kategorii filmów fabularnych.

- Dużą popularnością wśród widzów cieszą się projekcje specjalne, których w tym roku było 14, a część z nich kończy się spotkaniem z twórcami - powiedziała Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury, organizatora imprezy. - Festiwal się rozwija, organizujemy też wydarzenia okołofilmowe, bo były dwie debaty międzynarodowe, wystawa na Placu Ratuszowym "Andrzej Wajda 40/90" i wystawa Kamila Kuskowskiego w BWA - sprawiają, że festiwal ma coraz szerszą formułę - dodała dyrektor ODK.

- Przy festiwalu pracuje bardzo mało osób, jest och kilka, ale oczywiście posiłkujemy się współpracownikami oraz wolontariuszami - bez ich pomocy nie dałoby się tego ogarnąć. To praca po kilkanaście godzin na dobę - dziękowała S. Motyl-Cinkowska wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji 21. MFF ZOOM-Zbliżenia.

- Nie jest łatwo zdobyć pieniądze w dzisiejszych czasach, szczególnie na wydarzenie artystyczne. Tu ukłon w kierunku organizatorów i pani dyrektor, która zdołała te pieniądze zdobyć - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Joanna Kos-Krauze - przewodnicząca jury w kategorii filmów fabularnych dziękowała organizatorom, że dzielnie trwają i nie poddają się trudnym czasom, apelowała również do władz miasta, aby nie pozwoliły na zniknięcie festiwalu z kalendarza kulturalnego miasta.

W niedzielę (25.02) ostatni dzień festiwalu - od godz. 11:00 w Kinie Lot trwały pokazy zwycięskich filmów konkursowych, o godz. 13:00 zaprezentowane będą "Stany Zjednoczone Miłości", a po filmie spotkanie z aktorką Magdaleną Cielecką. O godz. 19:00 w Zdrojowym Teatrze Animacji ostatnie wydarzenie 21. edycji - multimedialny spektakl muzyczny "Milczenie Syren" z udziałem Magdaleny Cieleckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group