• Czwartek, 18 kwietnia 2019
  • Godz. 14:25
  • Imieniny: Alicji, Apoloniusza, Bogusławy
  • Czytających: 5946
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zobaczyć, jak żyli

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 23:51
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Co można zrobić ze szlafroka, dlaczego elegantki przestały nosić latem pończochy, jak powinien wyglądać działacz konspiracyjny. Wystawę zdjęć Warszawy z pierwszych miesięcy okupacji zobaczyli uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały zrobione przez anonimowego niemieckiego żołnierza i przeleżały w ukryciu pięćdziesiąt lat. Dzięki naszej gazecie prezentowane są w Jeleniej Górze. Na zdjęciach widać codzienne życie stolicy podczas okupacji, a także portrety jej mieszkańców.

Słuchaczami wykładu byli maturzyści. Wystawa bardzo się spodobała młodzieży. Uczniowie pierwszy raz mogli zobaczyć, jak wyglądała okupacja w Polsce.

- To są bardzo dobre technicznie fotografie, które różnią się od tych najczęściej publikowanych w podręcznikach czy albumach. Widać, że autora interesowały scenki uliczne oraz twarze warszawiaków. Miasto na zdjęciach jest już spokojnie, ale widać na nich, że przeszło przez koszmar wojny - powiedział Romuald M. Łuczyński, który dla młodzieży wygłosił wykład historyczny.

- Na pewno zapamiętałem więcej informacji niż z lekcji. Wykład dotyczył nieznanej nam prawie w ogóle sytuacji w Warszawie i życia codziennego warszawiaków. Było to bardzo interesujące - powiedział Kamil Żur, uczeń maturalnej klasy jeleniogórskiego "Elektronika"
Wystawa i wykład podobała się również nauczycielom, którzy towarzyszyli uczniom.

- Wykładowca czytał wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z czasów II wojny światowej. Myślę, że dzisiejsza młodzież nie czyta już takich książek. Wie, że była okupacja, ale nie ma pojęcia, jak naprawdę wyglądała - powiedziała Anna Mysona, nauczycielka w Zespole Szkół Elektronicznych.

- To dobrze, że możemy obejrzeć fotografie zwykłych ludzi, zobaczyć jak się ubierali, jak wyglądali. Zajrzeć w głąb miasta. Spojrzeć na wojnę przez pryzmat normalnego człowieka. Wielu z tych ludzi na pewno nie przeżyło okupacji, ich zdjęcia są być może ostatnimi - powiedział Artur Kawka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Sezonowa zmiana opon powinna być obowiązkowa?

Oddanych
głosów
1268
Tak
71%
Nie
24%
Nie wiem
5%
Głos ulicy
500+ na każde dziecko?  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 17.04.2019 r.  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Konferencja rynku pracy subregionu jeleniogórskiego  
Edukacja
Podpisali porozumienie, będą współpracować...  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group