Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7018
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zobaczyć, jak żyli

Piątek, 2 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 23:51
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Co można zrobić ze szlafroka, dlaczego elegantki przestały nosić latem pończochy, jak powinien wyglądać działacz konspiracyjny. Wystawę zdjęć Warszawy z pierwszych miesięcy okupacji zobaczyli uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały zrobione przez anonimowego niemieckiego żołnierza i przeleżały w ukryciu pięćdziesiąt lat. Dzięki naszej gazecie prezentowane są w Jeleniej Górze. Na zdjęciach widać codzienne życie stolicy podczas okupacji, a także portrety jej mieszkańców.

Słuchaczami wykładu byli maturzyści. Wystawa bardzo się spodobała młodzieży. Uczniowie pierwszy raz mogli zobaczyć, jak wyglądała okupacja w Polsce.

- To są bardzo dobre technicznie fotografie, które różnią się od tych najczęściej publikowanych w podręcznikach czy albumach. Widać, że autora interesowały scenki uliczne oraz twarze warszawiaków. Miasto na zdjęciach jest już spokojnie, ale widać na nich, że przeszło przez koszmar wojny - powiedział Romuald M. Łuczyński, który dla młodzieży wygłosił wykład historyczny.

- Na pewno zapamiętałem więcej informacji niż z lekcji. Wykład dotyczył nieznanej nam prawie w ogóle sytuacji w Warszawie i życia codziennego warszawiaków. Było to bardzo interesujące - powiedział Kamil Żur, uczeń maturalnej klasy jeleniogórskiego "Elektronika"
Wystawa i wykład podobała się również nauczycielom, którzy towarzyszyli uczniom.

- Wykładowca czytał wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z czasów II wojny światowej. Myślę, że dzisiejsza młodzież nie czyta już takich książek. Wie, że była okupacja, ale nie ma pojęcia, jak naprawdę wyglądała - powiedziała Anna Mysona, nauczycielka w Zespole Szkół Elektronicznych.

- To dobrze, że możemy obejrzeć fotografie zwykłych ludzi, zobaczyć jak się ubierali, jak wyglądali. Zajrzeć w głąb miasta. Spojrzeć na wojnę przez pryzmat normalnego człowieka. Wielu z tych ludzi na pewno nie przeżyło okupacji, ich zdjęcia są być może ostatnimi - powiedział Artur Kawka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group