Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14193
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znany jest już program Spotkań Teatralnych

Wtorek, 27 sierpnia 2013, 7:20
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2013, 7:57
Autor: Elster
Jelenia Góra: Znany jest już program Spotkań Teatralnych
Fot. Organizator
Tegoroczna 43. edycja Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych rozpocznie się w ostatnią niedzielę września i trwać będzie przez cały tydzień (do 6 października). Wystąpią polscy artyści (m.in. Piotr Fronczewski i Natalia Sikora) oraz zagraniczni aktorzy z Niemiec i Słowacji.

29 września (w niedzielę, o godz. 19.00) Jeleniogórskie Spotkania Teatralne uroczyście zainauguruje „Ja, Feuerbach” wg sztuki niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta. To autorski spektakl Piotra Fronczewskiego, zrealizowany przez Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Jego bohaterem jest wybitny aktor „starej daty”, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Zagrają: Piotr Fronczewski, Grzegorz Damięcki i Maria Ciunelis.

30 września (w poniedziałek, o godz. 19.00) na afiszu spotkań w Teatrze im. Norwida znalazł się występ Natalii Sikory, aktorki Teatru Polskiego w Warszawie i wokalistki o pełnym emocji głosie, tegorocznej laureatki konkursu SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Srebrnego Samowara na festiwalu Piosenki Rosyjskiej, która mając 18 lat zgarnęła wszystkie najważniejsze nagrody na 26. wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a kilka miesięcy temu wygrała drugą edycję programu TVP2 „The Voice Of Poland”. W spektaklu „Norwid Blues. Recital Natalii Sikory”, przygotowanym przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Natalia Sikora wraz z zespołem zaprezentuje utwory z poezją Cypriana Kamila Norwida, która była i wciąż jest aktualna w tym pełnym absurdu życiu. Większość muzyki skomponował Grzegorz Kwiecień – gitarzysta zespołu Magmen, część utworów jest autorstwa Natalii Sikory i Piotra Proniuka. Kompozycje pochodzą z płyty „Absurdustra – próba Norwida” Sikora Proniuk Duo.

2 października (w środę, o godz. 19.00) na Dużej Scenie Teatru im. Norwida zaprezentują się artyści z Teatru Zagłębia z Sosnowca w sztuce Hanocha Levina „Bobiczek” w reż. Łukasza Kosa. Jest to portret toksycznej rodziny jako pola wiecznej walki interesów jej członków. Bohaterami są niespełnieni nieudacznicy o wielkich aspiracjach. Chcą rzucać swe żony w poszukiwaniu lepszej partii i lepszego życia. Próbują ułożyć sobie życie z kobietą, którą wydają się kochać, ale nie chcą nic na tym stracić. Kochają swe dzieci, ale pod warunkiem, że te żyją tak, jak sobie tego życzą rodzice.

3 października (w czwartek, o godz. 19.00) Teatr im. Norwida zaprasza na „Koniec świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko pod opieką reżyserską Jakuba Krofty, absolwenta DAMU, czyli Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Będzie to czytanie z meksykańską muzyką na żywo, w westernowym stylu komedii feministycznej, która dzieje się w mieście na dzikim (polskim?) zachodzie. Deer's Hill City jest niemal wymarłą mieściną, którą ma odwiedzić prezydent z przedwyborczym orędziem. Jednak zagrożeniem dla niego są lokalni bandyci, a rozwiązaniem pewien płatny zabójca, który nie potrafi już dobrze celować. Wszystko tu działa jak w przepisanym na nowo i na komediowo starym dobry westernie. Straszy, śmieszy i nawet nieco wzrusza.

4 października (w piątek, godz. 18.00) na Dużej Scenie odbędzie się „J-O-S: Spotkanie-treffen-setkáni”. Wstęp wolny. Także 4 października (w piątek, godz. 19.00) na Scenie Studyjnej pokazana zostanie sztuka „Oskar i Pani Róża” (godz. 19.00) autorstwa współczesnego francuskiego pisarza Érica-Emmanuela Schmitta, w reż. Stephana Bestiera, w wykonaniu Teatru im. Gerharta Hauptmanna z Żytawy w Görlitz. To opowieść o umierającym na raka 10-letnim chłopcu i szpitalnej wolontariuszce, która w ciepły, pomysłowy, śmieszny i wzruszający sposób przeprowadza dziecko przez ostatnie dwanaście dni jego życia.

5 października (w sobotę, o godz. 18.00) obejrzymy przedstawienie „Caffè Latte” w wykonaniu Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska. W eksperymentalnym aspekcie zabawy tancerze i muzycy wchodzą ze sobą w dialog, prowadzony na różnych poziomach - za pomocą ekspresji artystycznej, figur taneczno-muzycznych, działań performatywnych lub po prostu za pomocą rozmowy. Także 5 października (w sobotę, o godz. 20.00) przyjadą goście ze słowackiego Spiszu, tj. Spiskiej Nowej Wsi. Artyści tamtejszego Teatru Kontra pokażą spektakl „Kamienie w kieszeniach” irlandzkiej autorki Marie Jones. Kontra zostało założone w styczniu 2007 roku przez Kaludynę Rozhin, polską reżyserkę i tłumaczkę od lat żyjącą w Anglii, oraz słowackiego aktora Petra Čižmára.

6 października (w niedzielę, o godz. 17.00) organizator przygotował dla młodych widzów propozycję Wrocławskiego Teatru Lalek. „Pacan - historia o miłości” Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty to bajka nie tylko dla dzieci, ale i starszych. Opowiada o zwierzętach, które straciły dom. Głównym bohaterem jest kundel, który kiedyś miał na imię Fryderyk, ale ze względu na jego neurotyczny charakter wszyscy nazywają go po prostu...Pacan.

Tegoroczny przegląd zamknie Teatr Kontra ze Spiszu. 6 października (w niedzielę, o godz. 19.00) na Scenie Studyjnej w dwuosobowej obsadzie wystawi „Hamleta” Williama Shakespeare'a, w adaptacji i reżyserii Klaudyny Rozhin. Spektakl został uhonorowany główną nagrodą jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 w Koprivnice w Czechach, gdzie obydwaj wykonawcy (Peter Čižmár i Peter Cibula) zdobyli także główne nagrody aktorskie.

Bilety na XLIII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne w sprzedaży w kasie teatru. Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00 oraz na godzinę przed spektaklem, tel. 75 64 28 131. Zamówienia na bilety indywidualne i zbiorowe przyjmuje Dział Marketingu Teatru, al. Wojska Polskiego 38, tel. 75 64 28 130, 75 64 28 131.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group