Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6062
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znamy wykonawcę audytu oświetlenia w mieście

Sobota, 13 lutego 2016, 8:33
Aktualizacja: 20:09
Autor: UM/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Znamy wykonawcę audytu oświetlenia w mieście
Fot. Archiwum Jelonki.com
Rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie audytu efektywności energetycznej systemu oświetlenia ulicznego w Jeleniej Górze. Wygrała firma AVC Polska z Warszawy, która złożyła ofertę z kwotą 75 tys. zł brutto. W ramach prac wykonawca dokona także elektronicznej inwentaryzacji i ewidencji własnościowej infrastruktury oświetleniowej.

Szczegółowy opis zamówienia obejmuje też przygotowanie trzech wariantów modernizacji oświetlenia, z obliczeniami fotometrycznymi oraz analizą techniczną i finansową skutków każdej z opcji.

- To szeroki zakres prac – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta – bo obecnie na terenie Jeleniej Góry jest dwóch właścicieli elementów oświetlenia: Miasto i spółka „Tauron”. W dodatku poszczególne części oświetleniowej infrastruktury pochodzą z różnych okresów, są w różnym stopniu zużyte, mają rozmaity status i stan (istniejący, w likwidacji, do planowej wymiany, remontu, itp.). Mają też różne gabaryty, w tym wysokość nie zawsze odpowiadającą współczesnym normom, pozostają w różnych ciągach ulicznych w różnej co do siebie odległości. Lampy mają różną długość wysięgnika, odmienne od siebie mocowanie, na szczycie bądź pod/nad linią, itp.). Już tylko z tego (a są przecież też inne parametry) widać, że uporządkowanie wiedzy będzie wymagało dużych nakładów pracy, bo trzeba dokonać inwentaryzacji ponad 8,5 tys. słupów – dodał J. Łużniak.

A to będzie tylko wstępna część prac, bo ważniejsze są wnioski płynące z inwentaryzacji. Chodzi bowiem o przebudowanie oświetlenia tak, żeby światło pełniej odpowiadało potrzebom, a jednocześnie były niższe rachunki za zużytą energię.

- Szczegółowych warunków jest znacznie więcej – powiedział J. Łużniak – jednak już wyliczone pozwalają na twierdzenie, że tzw. proste metody, sugerowane nam przez rozmaitych znawców, a zamykające się tezą „wymienić wszystko na ledy, to będzie taniej i jaśniej” raczej nie znajdują zastosowania w takiej sytuacji. A o tym, że sam audyt jest skomplikowanym przedsięwzięciem świadczy fakt, że zgłosiły się raptem trzy specjalistyczne firmy: z Czeladzi, Cieszyna i Warszawy – dodał J. Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group