Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3584
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Złoty jubileusz Karkonoskiego Parku Narodowego

Piątek, 16 stycznia 2009, 15:20
Aktualizacja: Niedziela, 18 stycznia 2009, 8:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Złoty jubileusz Karkonoskiego Parku Narodowego
Fot. TEJO
Sygnałem hejnalistów myśliwskich ze Złotoryi i uroczystą mszą świetą w kościele w Sobieszowie rozpoczął dziś obchody półwiecza istnienia Karkonoski Park Narodowy. Zaproszeni goście wzięli też udział w specjalnej sesji naukowej poświęconej Karkonoszom.

Niemal dokładnie 50 lat temu, 16 stycznia 1959 roku Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Karkonoskiego Parku Narodowego, enklawy ochronnej w Sudetach Zachodnich. – Przez te półwiecze istnienia KPN ma na swoim koncie wypełnienie ważnej misji, którą wciąż kontynuuje – mówił dyrektor parku Andrzej Raj. – Ta enklawa wyróżnia nasz region od innych obszarów Europy. Jest nam pod względem klimatycznym bliżej do Alp i Skandynawii – dodał.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele w Sobieszowie, koncelebrowana przez ks. bp. Stefana Cichego, ordynariusza legnickiego, oraz ks. kanonika Bogusława Sawaryna. Po nabożeństwie zaczęła się sesja naukowa "Przyrodnicze dziedzictwo Karkonoszy" z okazji jubileuszu KPN w gościnnych wnętrzach Filharmonii Dolnośląskiej. Spotkanie zaproszonych do Jeleniej Góry wszystkich dyrektorów parków narodowych w Polsce oraz przedstawicieli władz – od ministerialnych do samorządowych – uświetnił występ Clasic-Modern Orchestra działającej przy FD.

– Obyście przez następne 50 lat nie mieli takich trudnych misji – żartował prowadzący konferansjerkę i grający na gitarze Łukasz Pietrzak zapowiadając utwór z filmu „Mission Impossible”, który w wykonaniu filharmoników dolnośląskich zabrzmiał niecodziennie i perfekcyjnie. Były także pokaz multimedialny, który z muzyką mechaniczną połączył najpiękniejsze miejsca w Karkonoszach uwiecznione na doskonałych zdjęciach Romana Rąpały.

Szef rady naukowej KPN prof. Krzysztof Mazurski w pasjonującym wykładzie przypomniał historię badań naukowych w Karkonoszach. Wspomniał też o publikacjach, zwłaszcza tych z okresu PRL, których część – z uwagi na strategiczne położenie gór, musiała być zaakceptowana przez cenzurę wojskową. Sporą część wykładu poświęcił ludziom, którzy tworzyli KPN i przyczynili się do wychowania wielu obecnych pracowników parku. Jego szef Andrzej Raj opowiedział o dziejach powstawania KPN. Przypomniał sylwetki jego szefów oraz najtrudniejsze momenty z minionych 50 lat. – Udało nam się, kosztem potężnych nakładów pracy, odbudować lasy po klęsce ekologicznej z lat 70. – zaznaczył. Dyrektor Raj wspomniał też o planach poszerzenia granic KPN oraz o budowie nowej siedziby w Sobieszowie.

Po przerwie, podczas której goście skosztowali przysmaków kuchni hotelu Bornit, wręczono medale zasługi dla KPN przedstawicielom rządu, samorządu, jednostek naukowych, leśnikom, przyjaciołom z czeskiego KPN, goprowcom, członkom organizacji pozarządowych oraz policjantom. – Tych wyróżnień jest tak dużo, że będą wręczane także podczas innych imprez roku jubileuszowego, których w kalendarzu nie zabraknie – usłyszeliśmy.

Medal dostał także Ryszard Mochola, były dyrektor KPN, który obecnie pracuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Swego czasu skłócony z dyrektorem Andrzejem Rajem, dziś wymienił z nim braterski uścisk pojednania. Na widok dyrektorów w objęciach zebrani zaczęli bić gromkie brawa!

Sesji naukowej towarzyszyła wystawa fotografiin plejady artystów z Jeleniej Góry i okolic: Zbigniewa Kulika, Wacława Narkiewicza, Jerzego Wilklendta, Wojciecha Zawadzkiego, Janusza Moniatowicza, Tomasza Mielecha, Romana Rąpały, Piotra Krzaczkowskiego i wielu innych.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group