Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5965
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zielone światło dla szkolnictwa zawodowego

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 października 2014, 7:59
Aktualizacja: 8:02
Autor: Mea
Fot. Mea
W Gimnazjum Nr 4 w Jeleniej Górze powołany został zespół doradców edukacyjno–zawodowych, którego zadaniem jest wdrożenie „Zintegrowanego programu doradztwa edukacyjno – zawodowego dla szkół gimnazjalnych w Jeleniej Górze”.

Zajęcia będą miały charakter spotkań grupowych i indywidualnych z młodzieżą, spotkań z rodzicami, wsparcia nauczycieli w realizacji zadań wynikających z wewnątrzszkolnych programów doradztwa edukacyjno-zawodowego. Jednym z istotnych zadań będzie gromadzenie i udostępnianie informacji na temat oferty edukacyjnej jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 1. września w Gimnazjum nr 4 działa dwóch doradców zawodowych. Wcześniej działali w Centrum Kształcenia Ustawicznego, w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”. Postanowiliśmy jednak przenieść ich do gimnazjum, by byli bliżej uczniów, którzy będą wybierać szkołę ponadgimnazjalną. Ważny jest bowiem odpowiedni dobór kierunku kształcenia według indywidualnych preferencji ucznia. W ubiegłym roku szkolnym 10 proc. uczniów nie dokonała trafnego wyboru szkoły i zmieniała kierunki kształcenia lub nie kończyła pierwszego roku nauki, a tego chcemy uniknąć – mówiła Barbara Latosińska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Zaprezentowano program edukacyjno-zawodowy dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz stronę www.edukacja@jeleniagora.pl, na której można znaleźć miedzy innymi informacje na temat oferty kształcenia zawodowego szkół ponadgimnazjalnych w Jeleniej Górze. Prowadzona i na bieżąco aktualizowana platforma umożliwi dostęp do pełnej informacji zawodoznawczej gimnazjalistom, rodzicom i nauczycielom.

- Ministerstwo Oświaty ogłosiło rok szkolny 2014/2015 rokiem „zawodowców”. Promujemy takie szkoły dlatego, że po ich ukończeniu można pójść na studia, ale można też od razu podjąć pracę. Podczas spotkań indywidualnych pomagamy wybrać uczniowi szkołę ponadgimnazjalną, która jak najlepiej pomoże rozwinąć uzdolnienia - powiedziała Elżbieta Gotowała, doradczyni zawodowa.

W najbliższym czasie planowane jest również spotkanie z przewodniczącymi rad rodziców i koordynatorami edukacyjno-zawodowymi, powołanymi w gimnazjach celem przedstawienia oferty doradztwa edukacyjno-zawodowego rodzicom i nauczycielom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Anzelm B. 29-10-2014 8:24
O szkolnictwie zawodowym i konieczności zmian form pracy doradców zawodowych mówił ś.p. Tadeusz Popowicz. Ciekawe na ile wprowadzono zmiany zgodnie z jego sugestiami i projektami. Np. czy doradcy dalej będą przede wszystkim nauczycielami a doradztwo to dodatkowe godziny. Czy przewiduje się współpracę z przedsiębiorcami i Powiatowym Urzędem Pracy ? A może to po prostu kolejny projekt, na który uzyskano dofinansowanie i trwać będzie dopóki pieniądze się nie wyczerpią ? Co z tak wielką inwestycją w "Mechanika" jako powiatowego centrum kształcenia zawodowego ? Pytań jest wiele ! Osobiście trolluję i hejterzę w zakresie powodzenia tej inicjatywy. Uważam, że Pan Popowicz nadal przewraca się w grobie. Oddał życie za szkolnictwo zawodowe ! Oświatowcy wiedzą o tym.
~krzyk 29-10-2014 8:27
Zmarnowano bazę, zaprzepaszczono dorobek bardzo dobrze działającego szkolnictwa zawodowego. Ktoś powinien za to być pociągnięty do odpowiedzialności. Teraz mądre głowy z ministerstw wymyślają jak to bardzo potrzebne są szkoły zawodowe. Rozpacz....
~Janusz Żukowski 29-10-2014 9:15
Do Anzelma B. z 08:24. Szanowny Panie nie wiem kim Pan jest ale skoro przywołuje Pan śp Pana Popowicza to jest Pan związany zapewne ze środowiskiem oświatowym bądź ze środowiskiem pracodawców. Ja jestem doradcą edukacyjno-zawodowym w powstałym właśnie Międzyszkolnym Ośrodku Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego. Z śp Panem Popowiczem współpracowałem bardzo ściśle od samego początku tj od 2004 roku kiedy jeszcze nikt nie mówił o doradztwie zawodowym w Jeleniej Górze. To wtedy zrodziła się koncepcja stworzenia tzw Szkolnych Ośrodków Kariery. I takowe powstały z zatrudnionymi w nich doradcami zawodowymi. Nie do końca rozumiem co Pan ma na myśli pisząc " Np. czy doradcy dalej będą przede wszystkim nauczycielami a doradztwo to dodatkowe godziny." Bardzo chętnie udzielę Panu wszelkich inf nt doradztw
~Janusz Żukowski 29-10-2014 9:22
cd. Jeżeli jest Pan zainteresowany w szczegółach co do pracy doradców to bardzo chętnie spotkam się z Panem i przedstawię Panu koncepcję pracy. I jeszcze jedna odpowiedź na Pana pytanie cyt."A może to po prostu kolejny projekt, na który uzyskano dofinansowanie i trwać będzie dopóki pieniądze się nie wyczerpią ?". Nie to nie jest kolejny projekt i żadnych pieniędzy nikt nie uzyskał. Pozdrawiam Janusz Żukowski
~STACH 29-10-2014 9:25
Pamięć jest zawodna. Trzeba było nie likwidować szkół zawodowych. Likwidacja wielu szkół nastąpiła wraz z wyprzedażą i likwidacją zakładów pracy. Obrębalski, Zawiła, Lewandowski winni pamiętać takie szkoły jak: Technikum Weterynaryjne, Zespół Szkół Budowlanych, Technikum i Szkoła Zawodowa przy "Karelmie w Piechowicach", Liceum Medyczne, Zespół Szkół Handlowych, Technikum Kolejowe i zawodówka, Technikum Chemiczne i.t.d. W byłej Polsce wszystkie duże firmy posiadały własne szkolnictwo zawodowe. Teraz przedsiębiorcy podnoszą larum ,że nie ma fachowców ale trochę kasy wysupłać aby utworzyć np. własną klasę przy zespole szkół zawodowych nie chcą. Jacyś doradcy teraz zwiną kasę ,trochę pogadają jak to dobrze dzieciom pomogli wybrać zawód (ha, ha) a rzeczywistość pozostanie taka jaka jest.
~ 29-10-2014 10:39
a kiedy w końcu zostaną PRZYWRÓCONE 8-KLASOWE PODSTAWÓWKI ?????? i kiedy przestanie się zachwalać licea a docenie się zawodówki i technika ?????
~do 10:39 29-10-2014 11:07
Niestety dawna podstawówka nie zostanie przywrócona......bo zdaniem wielu to, co było w komunie jest beeeeee i stąd trzeba było zmian.
~Anzelm B. 29-10-2014 11:29
Jestem leciwa, ale nie głupia ! Przywołując ś.p. Pana Popowicza dokładnie wiem, jakie są Jego zasługi i co mógł jeszcze zrobić. Jedynym Prezydentem Miasta, który współpracował z Tadeuszem, był Pan Kusiak. To właśnie obecne środowisko edukacyjne, związane z tzw. szkolnictwem zawodowym i podlizujące się pewnej partii politycznej, doprowadziło do wypaczenia zamysłów Tadeusza. M.in. to stało się przyczyną jego tragicznej śmierci. Jak Państwo śmiecie chwalić się DWOMA zaledwie doradcami zawodowymi na kilka tysięcy uczniów ? A może przytoczymy dane statystyczne dotyczące zdawalności zewnętrznych egzaminów zawodowych ? Skoro ktoś bardzo ściśle współpracował z Panem Popowiczem, to dlaczego, będąc jego dyrektorem, nie wspierał Jego Pracy ?
~ 29-10-2014 12:01
Takie doradztwo w innych krajach UE to standard. W kazdej szkole ponadpodstawowej jest taki doradca.
~Janusz Żukowski 29-10-2014 12:50
do Anzelma B. Widzę już, że osoba podpisująca się "Anzelm B" jest kobietą. No to już coś. Szanowna Pani skoro wie Pani dokładnie jakie zasługi miał pan śp. Tadeusz i co mógł jeszcze zrobić to proszę to upowszechnić tak by inni też byli tego świadomi. Nie mieszał bym w tym miejscu pracy doradców z jakąkolwiek opcją polityczną. Smutne jest też to co Pani pisze nt szkolnictwa zawodowego podlizującego się "pewnej partii politycznej". Wiem, że najprościej jest skrytykować czyjąś pracę. No cóż ma Pani takie prawo bo żyjemy w wolnym kraju. Natomiast proszę nie pisać że cytuję " Jak Państwo śmiecie chwalić się DWOMA zaledwie doradcami zawodowymi na kilka tysięcy uczniów ? ". Proszę sobie sprawdzić ilu jest doradców zatrudnionych w Polsce a nawet w województwie dolnośląskim. I tu się Pani zdziwi.
~Janusz Żukowski 29-10-2014 13:00
cd. Dlatego proszę nim Pani zacznie pisać sprawdzić dane statystyczne odnośnie nas doradców zatrudnionych w Polsce a później krytykować. Do ostatniego Pani zdania nie odniosę się bo to nie ja byłem dyrektorem. Jako doradca wiem jedno, że jeżeli chce się rozwiązać jakiś problem to należy znaleźć sposób jego rozwiązania (tak pracowałem również z śp. Panem Tadeuszem) a nie szukać winnych zaistniałej sytuacji. Szkoda czasu na szukanie winnych bo czy ich "znalezienie" rozwiąże samoistnie problem?
~ 29-10-2014 16:03
Kto winny zniszczenia calego szkolnictwa zawodowego????? Kto rozliczy to bandyctwo biurokracji. CZy ten kraj ma kierowce u steru czy to banda zlodziei i tumanow? Kim oni sa ze pozwolono im rozpieprzyc dorobek wielu lat. Kto odda mlodziezy stracone szanse na zawodowe zycie ? Nie kazdego stac na studia, wiec jak powiedziec tym rzeszom mlodych kto zawinil brakiem myslenia, przy okazji grabiac kominowe pieniadze.
~daremne zale 10-11-2014 17:56
Szkola Rzemiosl Artystycznych jest przykładem.Co tam teraz jest " gimnazjum" Przez tyle lat szkola ta ksztalcila fachowcow dla ZORKI, ORLA w Myslakowicach, Dywany w Kowarach. Huta JULIA , zlikwidowano szkole uczaca zawodu, a teraz sensacja, bo ktoś doradza, żeby były szkoły zawodowe. - Szkoly były wyposażone w maszyny, urządzenia, warsztaty- gdie to jest? Teraz trzeba zaczynać od początku?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group