Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3391
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Zgubiłeś dowód i nie masz paszportu, zagranicę nie wyjedziesz

Piątek, 8 lutego 2013, 7:52
Aktualizacja: 10:51
Autor: Angela
„Pilnuj swojego dowodu jak oka w głowie” – to wnioski jakie wyciągnął mieszkaniec Jeleniej Góry, który w ostatnich dniach w nieznanych mu okolicznościach stracił dokument tożsamości. Poważny problem pojawił się, kiedy mężczyzna chciał wyjechać zagranicę do pracy. Nie ma bowiem paszportu, a żeby go wyrobić, musi mieć …. dowód osobisty.

Pan Adam zgłosił się do redakcji Jelonki.com z zapytaniem co on ma teraz zrobić… stracił bowiem dowód osobisty, który ktoś mu najprawdopodobniej ukradł, a do wyjazdu do Niemiec (czyli w strefie Schengen) potrzebny jest dokument tożsamości, którym jest dowód bądź paszport. Pan Adam zgłosił sprawę na policję i złożył wniosek o wydanie nowego dowodu. Nie otrzymał jednak żadnego dokumentu zastępczego, bo jak się okazuje, takich dokumentów już nie ma… Tymczasem wyjazd jest za kilka dni, a na dowód trzeba czekać około trzy tygodnie.

Ruszyliśmy więc z pomocą i sprawdziliśmy jak ma się sytuacja wyrobienia dokumentów. Zaczęliśmy od Wydziału Obsługi Klienta, biura dowodów osobistych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, gdzie usłyszeliśmy:

- Trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu plus zdjęcia. Od nas otrzyma potwierdzenie, że złożył taki wniosek, ale nie jest on dokumentem zastępczym bo takich dokumentów zastępczych po prostu nie ma. Wydanie przez nas zaświadczenie do niczego go nie uprawnia i z pewnością na jego podstawie zagranicę wyjechać nie może – dodała Zofia Machal, inspektor Wydziału Obsługi Klienta. – Jedynymi dokumentami, na podstawie których może on przekroczyć granicę jest dowód osobisty lub paszport – dodała.

Nadzieja na wyjazd wróciła, kiedy nasz Czytelnik usłyszał przypadkiem na korytarzu, że zdecydowanie szybciej uda mu się wyrobić paszport niż dowód. Zapytaliśmy jednak o procedurę wydawania tego dokumentu.

- Należy złożyć wniosek, dowód wpłaty 140 zł oraz zdjęcia, a także okazać dowód osobisty. Jeśli ktoś go nie posiada, musi go najpierw wyrobić i wrócić do nas, chyba, że ma stary paszport, w którym kończy się data ważności i chce go tylko wymienić na nowy – powiedziała nam Hanna Szczepaniak, starszy inspektor Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji, Oddziału Zamiejscowy w Jeleniej Górze. – Na paszport czeka się około 2-3 tygodni, ale bez dowodu czy starego paszportu nie możemy przyjąć wniosku – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
904
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group