Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13616
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zespół Ratownictwa Medycznego potrzebny w Szklarskiej Porębie, ale wojewoda odmawia

Niedziela, 3 lutego 2013, 8:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lutego 2013, 7:31
Autor: Mea
Powiat: Zespół Ratownictwa Medycznego potrzebny w Szklarskiej Porębie, ale wojewoda odmawia
Fot. Mea
Starosta jeleniogórski walczy o utworzenie Zespołu Ratownictwa Medycznego w Szklarskiej Porębie. –Taki zespół jest tu po prostu niezbędny – podkreślał starosta Jacek Włodyga. Jednak Wojewoda Dolnośląski prośbę powiatu o sfinansowanie tego przedsięwzięcia odrzucił. Co dalej?

Starosta jeleniogórski wystąpił w ubiegłym roku do Wojewody Dolnośląskiego o sfinansowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego w powiecie jeleniogórskim i usytuowanie go na terenie Szklarskiej Poręby.

– Zarówno Szklarska Poręba, jak i Jakuszyce znajdują się w zasięgu działania Zespołu Ratownictwa
Medycznego, stacjonującego w Sobieszowie. W trudnych warunkach pogodowych dojazd na miejsce wypadku w Szklarskiej Porębie czy Jakuszycach jest utrudnione, a dowóz do szpitala w Jeleniej Górze trwa – mówił na sesji Andrzej Marczak z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego.

Jednak wojewoda Aleksander Marek Skorupa wyjaśnia, że według przepisów taki zespół można utworzyć dla ok. 33 tys. mieszkańców, a powiat jeleniogórski i Jelenia Góra mają łącznie już sześć zespołów ratownictwa medycznego. Na jeden przypada ok. 24 tys. mieszkańców, a więc ich liczba jest wystarczająca.

- Brak Zespołu Ratownictwa Medycznego w Szklarskiej Porębie to poważny błąd – twierdził Jacek Włodyga. – Przecież przyjeżdża tu wielu turystów i narciarzy, a dojazd karetek ze względu na górski charakter tej miejscowości, szczególnie zimą, nie jest łatwy. Chcemy, by Wojewoda szerzej wyjaśnił nam swoją argumentację, bo nie można przecież porównywać miast leżących na nizinach do trudnodostępnych miast górskich, w których panują zupełnie inne warunki i zagrożenia, przez co w innym czasie karetka dojeżdża do osób potrzebujących pomocy – podkreślał.

Starosta jeleniogórski ponownie wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego licząc na realizację dodatkowego punktu ZRM w 2013 r. Plan ratownictwa medycznego dla województwa dolnośląskiego zatwierdzony ma być na przełomie lutego i marca. Wtedy okaże się, czy jest szansa by w Szklarskiej Porębie powstał ZRM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
519
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group