Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 5985
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żeromiacy zawsze górą

Sobota, 15 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 września 2007, 18:19
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Żeromiacy zawsze górą
Fot. Organizator
Absolwenci popularnego liceum odwiedzili starą „budę”.

Nie zapomnieli o szkolnych czasach absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z lat 1945 - 50, którzy w sobotę przyjechali do Jeleniej Góry na tradycyjne spotkanie w murach popularnego „Żeroma”.

– Absolwenci spotykają się cyklicznie od wielu już lat, a w ostatnim dziesięcioleciu spotykają się co roku. Zjeżdzają do Jeleniej Góry z różnych miejsc w kraju i z zagranicy – informuje Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Tym razem przybyła liczna grupa aż czterdziestu pięciu osób. Szefem i koordynatorem jest dr inż. Sławomir Podolak absolwent "Żeroma" z 1949 roku, emerytowany architekt zamieszkujący w Krakowie.
Pośród odwiedzających swoją dawną szkołę pojawił się także znany kompozytor - profesor Leszek Wisłocki.

Snują ciekawe opowieści i wspomnienia z powojennych trudnych szkolnych lat. Za każdym razem oczekują nowych informacji od dyrektora. Jakie sukcesy odnoszą uczniowie? Co się w szkole zmieniło? Chętnie zwiedzają odnowione pomieszczenia, wyrażając zadowolenie, że budynek szkolny jest utrzymywany w należytym stanie.

Żelaznym punktem programu wizyty jest złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową Maksymiliana Tazbira, dyrektora szkoły w latach 1945 – 1949 oraz tablicą poświęconą reżyserowi Stanisławowi Barei, który chodził do „Żeroma” w latach 1946 – 1949. Inspirowany jego twórczością festiwal komedii filmowych właśnie trwa w Jeleniej Górze.

Uczestnicy „zjazdu” odwiedzają najpiękniejsze miejsca kotliny. Za każdym razem zmieniają miejsce noclegu. W tym roku za bazę wypadową obrali sobie Cieplice. Wcześniej były Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba i inne urokliwe miejsca w naszej okolicy.

Jak każdego roku absolwenci pozostawili w szkole kilka woluminów wydawnictw swojego autorstwa; m.in. "Księgę sportowców polskich ofiar II wojny światowej 1939-1945" autorstwa Bogdana Tuszyńskiego - znanego redaktora sportowego.

Książki zasilą regał w bibliotece szkolnej przeznaczony na wydawnictwa,
których autorami są absolwenci „Żeroma”. Utworzenie takiego księgozbioru
zainicjowali absolwenci szkoły kilka lat temu wspólnie z obecnym dyrektorem, który również ukończył tę szkołę przed laty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group