Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3269
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Marek Lercher odznaczony

Sobota, 18 kwietnia 2015, 9:08
Aktualizacja: 9:11
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Marek Lercher odznaczony
Fot. Archiwum Jelonki.com
Marek Lercher został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie państwowe otrzymał w ubiegły piątek (17.04) w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych, podczas uroczystego otwarcia wystawy malarstwa Marka Ostoi–Ostaszewskiego.

Marek Lercher (ur. w 1944 r. w Gorlicach) to jeden z najbardziej utalentowanych grafików na Dolnym Śląsku. Jest samoukiem, konsekwentnie poszukującym indywidualnej formy wyrazu. Przez lata pracy twórczej wypracował własny styl wypowiedzi artystycznej osiągając dojrzały poziom profesjonalizacji w zakresie twórczości graficznej.

Od roku 1945 związany z Jelenią Górą. Jego mistrzem był Józef Gielniak. Od ponad 45 lat zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, drzeworyt, miedzioryt i mezzotinta) oraz grafiką użytkową (znaki graficzne, projektowanie graficzne i rysunek, głównie satyryczny). Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Karkonoskiego, Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Connecticut State University w Stanach Zjaednoczonych, Dell Bello Galery w Toronto w Kanadzie, Kunstverein Schwedt w Niemczech oraz Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Był działaczem Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Plastyków Amatorów (1969-71), współtworzył wielodyscyplinarną grupę twórczą ZADRA (1980-84). Zawodowo związał się z jeleniogórskim Klubem Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie do roku 1990 pracował jako plastyk odpowiedzialny za kontakty z twórcami, aranżację wystaw w galerii “Na Antresoli”, projektowanie zaproszeń, katalogów i plakatów.

W latach 1997-2002 prowadził, otwartą z własnej inicjatywy, galerię w jeleniogórskim Oddziale Banku Śląskiego, która promowała jeleniogórskich twórców. Wystawiał i współpracował z galerią warszawskiego miesięcznika “Radar”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group