Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 6674
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zarządcy zainteresowani rewitalizacją budynków

Piątek, 15 lipca 2016, 13:30
Aktualizacja: Sobota, 16 lipca 2016, 8:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zarządcy zainteresowani rewitalizacją budynków
Fot. Przemek Kaczałko
30 czerwca ogłoszono konkurs naboru wniosków na remont, odnowę części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W związku z tym Urząd Miasta w Jeleniej Górze zorganizował spotkania z zainteresowanymi, podczas których omawiano najważniejsze kwestie, odpowiadano na pytania oraz przeprowadzono szkolenie z wypełniania wniosków.

- To już szóste spotkanie, a wręcz ósme spotkanie, bo były też spotkania z mieszkańcami Al. Wojska Polskiego – powiedziała Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Na wczorajsze (14.07) spotkanie w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przybyli głównie zarządcy nieruchomości, członkowie Wspólnot Mieszkaniowych, którzy są zainteresowani rewitalizacją. - Punkt po punkcie przedstawiamy, jak wygląda generator wniosków, co należy wypełnić, jakie są kryteria, których musimy przestrzegać, aby wniosek był poprawnie wypełniony, jakie załączniki należy złożyć oraz oczywiście terminy, których należy przestrzegać – dodała naczelnik.

Budynki mieszkalne nie muszą być wpisane do rejestru zabytków, ale warunkiem jest to, że trzeba być wpisanym do Lokalnego Programu Rewitalizacji na listę „A”, która obejmuje centrum miasta, Cieplice oraz Sobieszów.

Zainteresowanie było bardzo duże kiedy ogłosiliśmy, że sporządzamy LPR i można otrzymać dofinansowanie unijne. Wtedy zgłoszono nam 500 budynków. Gdy zarządcy dowiedzieli się, że trzeba spełnić formalności: mieć dokumentację, studium wykonalności, na które też trzeba ponieść koszty – powoli wycofują się. Docierają do nas informacje, że wspólnoty nie chcą ponosić kosztów przygotowania dokumentacji i w związku z tym najprawdopodobniej wniosków nie będą składać. Konkurs trwa do listopada i wtedy się okaże, kto złożył wniosek – powiedziała Barbara Olszewska.

Ważną informacją jest możliwość skorzystania z dofinansowania przez zarządców, którzy już rozpoczęli remont budynków. - Koszty kwalifikowane są od stycznia 2014 roku, tylko warunek jest taki, żeby inwestycja jeszcze się nie zakończyła, czyli nie odebraliśmy inwestycji, nie podpisaliśmy protokołu odbioru – składamy wniosek unijny i dopiero wtedy możemy ewentualnie zakończyć inwestycję – podkreśliła naczelnik Wydziału Rozwoju UM. Cała inwestycja powinna się zakończyć maksymalnie do grudnia 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group