Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 5605
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zapomniany zakątek cudów

Sobota, 27 czerwca 2009, 9:26
Aktualizacja: 9:26
Autor: TEJO
REGION: Zapomniany zakątek cudów
Fot. TEJO
Przybywali tu pątnicy nie tylko z Jeleniej Góry, aby pomodlić się przy grotach poświęconych Matce Boskiej Fatimskiej. To tu w tajemnicy przed przełożonymi brali śluby i chrzcili dzieci wojskowi, milicjanci i funkcjonariusze aparatu partyjnego w latach ludowej ojczyzny.

Dąbrowica to miejsce dziś nieco zapomniane, a warte odwiedzenia. Nie tylko ze względów religijnych. Stąd roztaczają się niezapomniane widoki na Rudawy Janowickie, wojanowską żwirownię oraz pałac w Wojanowie, który z tej perspektywy wygląda szczególnie okazale.

Wzniesienie Kozieniec znane jest jednak głównie z malowniczo położonego kościółka wzniesionego pod koniec XIX wieku dzięki fundacji rodziny von Deckerów, właścicieli majątku i papierni w Dąbrowicy, których doczesne szczątki spoczęły w pobliskim grobowcu w podziemiach kaplicy.

Po 1945 roku przez dwa lata opuszczony kościół został zdewastowany i spustoszony przez szabrowników. Katolicy przejęli świątynię w roku 1947, a kilkanaście lat później całe miejsce stało się lokalnym centrum kultu maryjnego. To tu przybywali wrocławscy biskupi z kardynałem Bolesławem Kominkiem na czele, aby poświęcić powstające w Dąbrowicy groty maryjne. Jedna z nich jest kopią słynnej groty we francuskim Lourdes.

W roku 1977 biskup Adam Dyczkowski poświęcił kaplicę św. Maksymiliana Kolbe, która powstała z grobowca rodziny von Deckerów. Jest tu także kaplica Zwiastowania, św. Stanisława Kostki oraz Matki Bożej Fatimskiej. 26 sierpnia 1983 roku w uroczystościach jej konsekracji wziął udział bp Wincenty Urban. Wydarzenie to miało miejsce niedługo po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski stanu wojennego. Zgromadziło wielu wiernych z Jeleniej Góry i okolic.

21 lat temu to lokalne sanktuarium maryjne otrzymało nazwę MB Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych. Wielokrotnie organizowane były tu pielgrzymki pątników, którzy szli z kościoła św. Erazma i Pankracego do podnóża wzniesienia Kozieniec.

Ale kościół filialny MB Częstochowskiej znany jest w wielu kręgach z bardzo łagodnego podejścia do wiernych. To tu odbywały się chrzty i śluby tych, którzy zbytnio nie chcieli dawać rozgłosu tym wydarzeniom. Wszystko dzięki otwartości księdza Stanisława Pagieły, emerytowanego już duszpasterza.

Warto zatem w letni weekend udać się do Dąbrowicy na rowerową wycieczkę, aby osobiście doświadczyć historii i upajać się pięknymi krajobrazami Rudaw Janowickich. Wycieczka będzie tym przyjemniejsza, że ostatnio położono asfalt na pełną wybojów drogę prowadzącą na wzgórze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group