Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6359
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zapomniany sport w Jeleniej Górze

Wtorek, 17 lutego 2009, 20:34
Aktualizacja: 21:10
Autor: Mateusz Banaszak
Jelenia Góra: Zapomniany sport w Jeleniej Górze
Fot. redakcja
Młodzieżowy Klub Sportowy „Paulinum” od trzynastu lat działa na terenie Jeleniej Góry. Zawodnicy tego klubu występują w zawodach, których konkurencje odbywają się w biegach na orientację. O tej dyscyplinie wielu już zapomniało, mimo to, klub prężnie się rozwija.

Czym jest bieg na orientację?
Jest to dyscyplina sportowa, w której na starcie zawodnik otrzymuje mapę z wyznaczoną trasą. Od tej chwili liczy się czas. Wygrywa oczywiście ten, kto znajdzie wszystkie punkty kontrolne w kolejności od pierwszego do ostatniego w jak najkrótszym czasie. Start jest najczęściej indywidualny - interwałowy. Trasa nie jest wyznakowana w terenie, zawodnik musi sam obrać najlepszy wariant i odnaleźć punkty, które są jedynymi elementami ustawionymi w lesie przez organizatora. Zawodnicy posługują się kompasem w celu zorientowania mapy i wyznaczania kierunku biegu - azymutu.

Bieg na orientację jest sportem dla każdego. Kategorie są podzielone na damskie i męskie. Każda kategoria obejmuje dwa roczniki, a powyżej 30 roku życia - 5 roczników. Na niektórych zawodach istnieje również podział na kategorie A, B, C itp., które zależą od poziomu zaawansowania zawodnika (klasy sportowej), dlatego każdy może znaleźć godnego sobie przeciwnika. Na zawodach w Skandynawii startują zarówno 8 letnie dzieci, jak i 80 letni emeryci.

Narciarski bieg na orientację.

Dyscyplina orientacji z równie długimi tradycjami, co bieg na orientację, w której korzysta się z nart biegowych. Mapa w narciarskim biegu na orientację jest wykonana według podobnych zasad, co mapa do biegu na orientację, z tym że zawiera nadrukowane linie w kolorze zielonym, informujące o stanie przygotowania drogi pod kątem poruszania się na nartach biegowych. Istotnym elementem zawodnika w tej konkurencji jest możliwość przymocowania mapy w okolicach klatki piersiowej do specjalnego mapnika, co ułatwia poruszanie się na nartach biegowych.

Sukcesy MKS Paulinum w 2008 roku

W ubiegłym roku zawodnicy Paulinum wywalczyli szóste miejsce w klubowych Mistrzostwach Polski. Było to zasługa wszystkich zawodników z poszczególnych kategorii wiekowych , od KM14 (młodzicy) do KM 21 (seniorzy). Jest to najlepszy wynik klubu w 13 letniej historii istnienia.

Za wyniki indywidualne na największe uznanie zasługuje Michał Nowak (M20), który w kwietniu zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski na długim dystansie. Ponadto, Michał zdobył złoto na Mistrzostwach Polski na dystansie sprinterskim w czerwcu we Wrocławiu. Zawodnik Paulinum w tym roku przechodzi do seniorów i został powołany do Kadry Narodowej „B”.
Nie gorzej spisują się najmłodsi zawodnicy. Mateusz Dzioba i Maciej Nowak mogą pochwalić się miejscami medalowymi na Pucharze Najmłodszych, gdzie zdobyli odpowiednio srebrny i dwa złote medale na dystansie klasycznym i sprinterskim. Sukcesy nie ominęły również juniorów. Rafał Matyja i Łukasz Mostek regularnie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce MP. Ponadto, zawodnicy kwalifikowali się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W okresie zimowym część zawodników (Michał Nowak, Paweł Konieczny, Rafał Matyja, Łukasz Mostek, Maciej Nowak, Mateusz Dzioba, Jakub Dzioba, Tadeusz Matyja, Kacper Klimkiewicz) startowała w Mistrzostwach Polski w narciarskim biegu na orientację i tam zdobywali medale na różnych dystansach.

Wyniki jeleniogórskiej drużyny są imponujące. Instruktor Adam Bogulak przypomina o istnieniu tej pięknej i pożytecznej dyscyplinie sportu. Jak mówi – jest to sport dla każdego, bez żadnych limitów wiekowych. Zawody odbywają się na świeżym powietrzu, przy sportowej rywalizacji z innymi zawodnikami. ” Zapraszamy do zgłaszania się do nas, aby uczestniczyć w treningach jak i w zawodach. Nie potrzeba wiele. Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować – to w naszym klubie jest miejsce właśnie dla Ciebie” - zachęca Adam Bogulak.

Najlepsi zawodnicy klubu zdobywają corocznie medale na Mistrzostwach Polski i otrzymują stypendia sportowe z Urzędu Miasta Jeleniej Góry. Część zawodników jest powołana do Kadr Wojewódzkich Dolnego Śląska. Działalność szkoleniowa klubu jest dotowana przez Urząd Miasta Jelenia Góra.
Klub Paulinum znajduje się na ul Słowackiego 14 w Jeleniej Górze.
Zajęcia odbywają się: wtorki i czwartki od godz. 16:00 do 18:00 na terenie JSS Gwardia ul. Nowowiejska 43. Treningi odbywają się w grupach pod okiem doświadczonych szkoleniowców na bezpiecznym terenie, przeważnie w parku. Więcej informacji na stronie klubowej www.paulinum.republika.pl , telefon kontaktowy 660 685 516.
Klub Paulinum zaprasza wszystkich chętnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group