Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7815
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapomniana kwatera żołnierzy (nie)znanych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 sierpnia 2010, 8:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:36
Autor: TEJO
Fot. Tomasz Zieliński
W Święto Wojska Polskiego nie brakuje hucznych parad i wzniosłych przemówień. Warto jednak pochylić się nad miejscem, o którym coraz mniej ludzi pamięta. Napisał do nas o tym pan Tomasz Zieliński.

Grób Nieznanego Żołnierza kojarzy się głównie z Warszawą. Ale – o czym mało kto wie – istnieje także w Cieplicach na miejscowym cmentarzu. Tak nazywano kwaterę Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, która z czasem i po przemianach ustrojowych została przemianowana na miejsce poświęcone Ofiarom Katynia.

– W tej kwaterze, w alejce przy której znajduje się "Grób Nieznanego Żołnierza" jest pochowany mój ojciec. Został tam pochowany dokładnie 30 lat temu jako kombatant, żołnierz Kampanii Wrześniowej, jeniec
hitlerowskiego stalagu – napisał pan Tomasz Zieliński.

Pan Tomasz dodaje, że miejsce to ulega postępującej degradacji. – Z czasem okazało się, że w drugorzędnej dzielnicy byłego miasta wojewódzkiego pomnik Ofiar Katynia i Grób Nieznanego Żołnierza nie są już potrzebne – zauważa nasz Czytelnik. Z mogiły zniknęły insygnia Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Organizacje kombatanckie w walce o przetrwanie zapomniały o tym miejscu. Parafia Św. Jana Chrzciciela, administrator cmentarza, podobno sprzedała tę kwaterę osobom prywatnym – czytamy w liście.

I choć tak naprawdę nikt nie jest tu pochowany, symbolika tego miejsca – jak podkreśla T. Zieliński – wciąż jest czytelna wśród wielu, którzy z różnych okazji – choćby tej dzisiejszej, stawiają tu kwiaty i palą znicze. – U ludzi pamięć została, wstyd, że zabrakło jej władzom – wnioskuje Czytelnik. – Miejsce to odstawili w zapomnienie "spadkobiercy tradycji narodowych i patriotycznych". Obecnie kwatera jest bowiem w fatalnym stanie. Zdaniem pana Tomasza cierpi na tym pamięć o wszystkich, którzy polegli na wojennych frontach.

– Tego miejsca nikt nie bronił, nikt nie stawiał wart, nie odmawiał różańca przed kamerami. To miejsce zginęło i tylko zniszczone napisy świadczą o niewdzięczności obywateli Jeleniej Góry i amnezji dziedzictwa
władz miasta – stwierdza Tomasz Zieliński.

Wspomina też wizytę pewnego Niemca sprzed lat, który przybył tu z okazji Wszystkich Świętych. Przedstawił się jako potomek rodziny, która była tu pochowana przed wojną. Pytał, skąd tu tyle zniczy i kwiatów. Dowiedział się, że jest tu Grób Nieznanego Żołnierza. Ukłonił się i podziękował, że właśnie taka mogiła powstała na jego rodzinnym grobie.

– A mnie jest wstyd. Czym ci ludzie, który w tym miejscu latami wspominano
zasłużyli sobie na takie zlekceważenie i zapomnienie? Komu przeszkadzało to miejsce jako symbol pamięci? – pyta Tomasz Zieliński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Cz.Z. 15-08-2010 9:02
To był jakiś dziwny Niemiec ,który cieszył się ,że na miejscu jego rodzinnego grobu jest obecnie Grób Nieznanego Żołnierza (polskiego !!!) i to ułożony z elementów niemieckich. Ja piałabym z zachwytu gdyby na miejscu mojego rodzinnego grobu był Grób Nieznanego Żołnierza Wehrmachtu z użyciem elementów polskiego pomnika.Jaka w tym głęboka symbolika!!
~s. 15-08-2010 9:30
Czzerwonym Katyń jest niepotrzebny.
kazimierzp 15-08-2010 9:31
Ten Niemiec cieszył się chyba, że nagrobek jego rodziny ocalał, a nie jak wiele innych nagrobków poniemieckich!
~Zbigniew Leszek 15-08-2010 9:47
tak już u nas jest - szybko zapominamy - nawet o swoich bliskich - wystarczy się tylko przejść po cmentarzu - na niektórych grobach są jeszcze chryzantemy ze święta zmarłych z tamtego roku - niema kto posprzątać -nie mówiąc o symbolicznej świeczce. Ciekaw jestem czy za rok ktoś będzie pamiętał o Jerzym Szmajdzińskim?
~remigiusz 15-08-2010 10:29
Brawa dla Pana Zielińskiego. To przejmujące i niestety prawdziwe. Pozostaje co raz mniej osób pamiętających a rządzący (także miastami czy gminami) koncentrują zwykle uwagę na monumentach faktycznie pozostających w blasku kamer. Wydaje się to jednak naturalnym, bo dojrzałe społeczności powinny potrafić zmobilizować siły i zadbać o stan takich pomników. Pan Zieliński zrobił pierwszy- ważny krok: wskazał problem. Spróbujmy na tym forum znaleźć jakieś proste rozwiązanie, podobne bardziej do społecznego czynu niż budowlanej inwestycji pochłaniającej tysiące złotych.
teessi 15-08-2010 10:51
Z Wikipedii: "ZBoWiD zrzeszał część byłych żołnierzy z regularnych polskich formacji wojskowych, organizacji zbrojnych walczących o niepodległość Polski w okresie przed 11 listopada 1918, organizacji konspiracyjnych walczących w okresie II wojny światowej, więźniów obozów hitlerowskich, żołnierzy Wojska Polskiego oraz członków różnych ugrupowań komunistycznych, funkcjonariuszy UB i MO. ZBoWiD zrzeszał także wdowy i sieroty, będące członkami rodzin pomordowanych lub poległych obywateli polskich. Do ZBoWiD nie przyjmowano wielu kombatantów, głównie z powodów politycznych, m.in. części żołnierzy Armii Krajowej. Miało to miejsce zwłaszcza do roku 1956, w okresie największego nasilenia stalinizmu w powojennej Polsce.[...]. "[...] Do 1989 politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR[...]." Napis KATYŃ, który ktoś tam anonimowo umieścił, istniał jako graffiti.. Ta kwatera nie była pomnikiem ofiar Katynia, natomiast na tym cmentarzu hołd Nieznanym Żołnierzom oddaje się w zupełnie inny
teessi 15-08-2010 10:56
w zupełnie innym miejscu - pod wielkim krzyżem. Groby NN istnieją również osobno, są na nich napisy "NN". Harcerze zawsze je porządkowali przed Świętem Zmarłych i nie tylko. A ZBOWIDOWCY, idąc z postępem, świętują w innym miejscu.
~xyz 15-08-2010 11:30
Przysłowie powiada "Idź na cmentarz ,to się opamiętasz.
rymcycymcy 15-08-2010 12:20
Tam jest też potrzebny obelisk poległym w zamachu smoleńskim ! :)
~ 15-08-2010 13:48
ZBOWiD to nie są "nieznani żolnierze". Działalność ZBOWIDU skupiała sie głównie na przyznawaniu uprawnień SWOIM CZŁONKOM (z których większą część stanowili tzw. utrwalacze władzy ludowej) czyli do różnych bezpłatnych przejazdów, pierwszeństwa w kolejce do lekarza, a zwłaszcza dodatków do emerytury. Oni sami powinni zadbać o tę swoją kwaterę albo ich rodziny.
~corporal 15-08-2010 14:28
Psiakrew! Nie wiedziałem, że mamy w Cieplicach czerwoną parafię! Bo to ona sprzedała kwaterę w prywatne ręce!
~Toma' 15-08-2010 15:11
@teesi. graffiti? Określająć te litery grafiti ubliżasz tym, którzy są fascynatami tego nurtu artystycznego. Jakby graficiarzom powiedziano,że mają zrobić stosowny napois w tym miejscu to wygładałby on zupełnie inaczej. A tak wygla ohydnie. @teesi i @~. To nie ZBOWid doprowadził to miejsce do takiego stanu jak teraz tylko tacy jak wy dwaj w swoim szowinistyczno- nacjonalistycznym myśleniu. Kto dałwam prawo obrażać żolnierzy-kombatantów, którzy walczyli o Polskę a dopiero potem inni "specjaliści" te Polskę zrobili tajką jaka była. Zanim do ZBOWiD-u przyjmowano UBków i milicjantów to ta organizacja skłądła sie z żołnierzy róznych frontów. W latach 60-tych i 70tych do jakiej organizacji ci ludzie mieli należeć? A 10 urlopu wypoczynkowego więcej i kilka dodatków oraz prawo żon i dzieci do korzystania z tych przywilejów to jedyne czym socjalistyczna ojczyzna im wynagrodziła za narażanie życia. Wydaje się wam, że kombatanci z Lenino czy Studzianek albo Monte Cassino dobrze sie czuli j
Piipi Jelonkowa 15-08-2010 15:43
Panie Kazimierzu Piotrowski ! .. Proszę .. spojrzec na Kościół Łaski,a gdzie kaplice nagrobne kupców ... STRASZĄ ! Miejsce zadumy,spokoju i "wypoczynku" dla ducha ! RUSZA odnowa ! ..będą pieniądze 1.970.315 Euro. ..z tej sumy 15% to wkład miasta Jelenia Góra,a 85% przekazuje Unia Europejska. Ostatnio Elisabeth von Küster spotkała się z Księciem Charles ! ..a który jest zainteresowany kupnem "starego" pałacu z NASZEGO REGIONU !!! ~Panie Kazimierzu ..DLACZEGO Książe Charles rozmawia w tych "sprawach" z "obcą" na tych terenach ? Może brakuje mu zaufania ..do tutejszych władz ? ...PATRZ.zj. nr.1.2
~schildau 15-08-2010 16:07
Droga Piipi Jelonkowa! Rodzina von Kuster nie jest tak bardzo obca na tych terenach.:) Dla zainteresowanych kupnem "starych" obiektów jest na pewno lepszym źródłem wiedzy, niż najprzychylniejszy urzędas. Współpracując z pp.von Kuster można na skróty przejść ścieżkę, którą Oni wyrąbywali sobie przez ostatnie prawie 19 lat. Nie bez znaczenia są też "kontakty", które w tym czasie nawiązali i które cały czas działają.:)
~galla 15-08-2010 16:44
tak farbuja jak im pasuje co za obluda wczoraaj za wolnosc i demokracje dzis za katyn a co jutro wymysla
teessi 15-08-2010 17:08
Do TOMA - Proszę sie na mnie nie oburzać. Ja tego nie wymyśliłam. Na samym początku mojego komentarza podaję ŻRÓDŁO, SKĄD zaczerpnełam te informacje nt. ZBOWID. TO JEST WIKIPEDIA. To taka internetowa encyklopedia. Tutaj jest link do niego: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Bojownik%C3%B3w_o_Wolno%C5%9B%C4%87_i_Demokracj%C4%99 Tutaj to wszystko jest potwierdzone. Napis, jaki jest, każdy widzi. Nie oceniam czy piękny czy brzydki. A z faktami trudno się sprzeczać.
teessi 15-08-2010 17:14
Według mnie w TYM miejscu powinien być grób Św. Pamięci Ojca Pana Tomasza, albo dwa groby obok siebie: Św. Pamięci Ojca Pana Tomasza i ... tego Św. Pamięci Niemca, co jest tam pochowany. A kwatera ZBOWID mogłaby być w takim miejscu, gdzie nikogo nie pochowano. Może na nowym cmentarzu?
*Piękny Roman* 15-08-2010 17:35
Rymcycymcy,na ogół podoba mi się Twoje poczucie humoru i Twoje komentarze z przekąsem :) Ale na Jowisza - czy naprawdę uważasz że katastrofa pod Smoleńskiem to był zamach ? Bo według mnie po prostu wypadek lotniczy...No,chyba że żartujesz ? No i znów muszę się ująć za Teessi,bo rzeczywiście przedstawiła to co na temat ZBOWiDu podaje internetowa Wikipedia...Przed chwilą nawet sprawdzałem. A w ogóle Teessi,to jak będzie - pójdziemy kiedyś na lody do Bristolki ? ;)
teessi 15-08-2010 18:24
Tak, Romeczku, na pewno pójdziemy kiedyś na lody do Bristolki. Obiecuję. ;-) Fajnie, że jesteś!:-) Jak tam wyprawa na Okraj? ___Co do Rymcy to On ma takie przewrotne poczucie humoru. Ostatnio cały czas pisze o rondach i KFC, i wszędzie stawiałby krzyże i obeliski, ale to jest tak dla żartu. To co naprawdę myśli, pisze pod niezalogowanym nickiem "LOGAN", wtedy ma IP z vectranet. Ja czytam ten portal od trzech lat, stąd wiem. ;-) A tak w ogóle to Rymcy bardzo lubi się z Piipi Jelonkową. Oni dwoje są chyba najdłużej piszącymi Czytelnikami forum.
Piipi Jelonkowa 15-08-2010 22:28
.. do - [~Schildau ..] ~ Książe Karol może spac spokojnie ! .. Szlachectwo to również honor ..szkoda,ze dawni wspólnicy z Polski,a którzy byli "blisko" rodziny von Küster .. zapomnieli o szlacheckich obyczajach !
rymcycymcy 15-08-2010 22:49
Teessi ma rację ...ja bym na miejscu władz wybudował coś wybitnego np. KFC im. ofiar katastrofy ! ...oczywiście w kształcie ronda ! ;) Jelonkogórzanie byliby szczęśliwi :)
~schildau 16-08-2010 7:17
do | Piipi Jelonkowa | Wspólnika z Polski to mieli akurat tylko jednego. Jeśli o nim piszesz, to On nie miał czego zapomnieć. Ze szlachectwem nie miał nic wspólnego. Chociaż mocno pracuje nad tym, żeby tak wyglądało.
~DINO 16-08-2010 8:13
Miasto bez pamięci i tradycji przestaje byc miastem wogóle Cieplice Sobieszów Jagniątków są tak traktowane przez ratusz jak intruzi z innej planety władze patrzą daleko do przodu kiedy emerytura za pasem anie pamiętają o naszej przeszłości i tak cieżko zdobytej wolności i to właśnie jest jelenia góra pozbawiona jakich kolwiek tradycji i perspektyw na lepsze jutro
Piipi Jelonkowa 16-08-2010 10:17
..do - [~Schildau ..] ..wiem ! La Truite nawet .."wymyśił" i smaży w ogromnej ilości oleju ! ..*feeeeeeeeeeeee
~Toma' 16-08-2010 11:17
@Teesi. Grób świętej pamięci ojca Pana Tomasz znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, co nawet wspomina ten artykuł. A niemiec? Tak boli, że to niemiec potrafił docenić to co ktoś zrobił na grobie jego rodziny? A jak polacy jadą na kresy i widzą groby swoich przodków zarsnięte albo zaorane to nie woleliby, żeby chociaz tym miejscu był grob żołnierzy sowieckich? Ta kwatera nazywała sie "ZBOWiDowską" bo tych kilkadziesiat lat temu innej organizacji komabatanckiej legalnie działającej nie było. Jak się miała więc wtedy nazywać? A podstawowy temat to nie mazwa tylko pamięc. Dlatego, że to pozostałoścpo ZBOWiDzie to należy zapomnieć, zniszczyć i po prostu olać? Pamiętaj o przodkach, żeby później o tobie nie zapomniano

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group