Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8418
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zapomniana kwatera żołnierzy (nie)znanych

Niedziela, 15 sierpnia 2010, 8:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zapomniana kwatera żołnierzy (nie)znanych
Fot. Tomasz Zieliński
W Święto Wojska Polskiego nie brakuje hucznych parad i wzniosłych przemówień. Warto jednak pochylić się nad miejscem, o którym coraz mniej ludzi pamięta. Napisał do nas o tym pan Tomasz Zieliński.

Grób Nieznanego Żołnierza kojarzy się głównie z Warszawą. Ale – o czym mało kto wie – istnieje także w Cieplicach na miejscowym cmentarzu. Tak nazywano kwaterę Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, która z czasem i po przemianach ustrojowych została przemianowana na miejsce poświęcone Ofiarom Katynia.

– W tej kwaterze, w alejce przy której znajduje się "Grób Nieznanego Żołnierza" jest pochowany mój ojciec. Został tam pochowany dokładnie 30 lat temu jako kombatant, żołnierz Kampanii Wrześniowej, jeniec
hitlerowskiego stalagu – napisał pan Tomasz Zieliński.

Pan Tomasz dodaje, że miejsce to ulega postępującej degradacji. – Z czasem okazało się, że w drugorzędnej dzielnicy byłego miasta wojewódzkiego pomnik Ofiar Katynia i Grób Nieznanego Żołnierza nie są już potrzebne – zauważa nasz Czytelnik. Z mogiły zniknęły insygnia Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Organizacje kombatanckie w walce o przetrwanie zapomniały o tym miejscu. Parafia Św. Jana Chrzciciela, administrator cmentarza, podobno sprzedała tę kwaterę osobom prywatnym – czytamy w liście.

I choć tak naprawdę nikt nie jest tu pochowany, symbolika tego miejsca – jak podkreśla T. Zieliński – wciąż jest czytelna wśród wielu, którzy z różnych okazji – choćby tej dzisiejszej, stawiają tu kwiaty i palą znicze. – U ludzi pamięć została, wstyd, że zabrakło jej władzom – wnioskuje Czytelnik. – Miejsce to odstawili w zapomnienie "spadkobiercy tradycji narodowych i patriotycznych". Obecnie kwatera jest bowiem w fatalnym stanie. Zdaniem pana Tomasza cierpi na tym pamięć o wszystkich, którzy polegli na wojennych frontach.

– Tego miejsca nikt nie bronił, nikt nie stawiał wart, nie odmawiał różańca przed kamerami. To miejsce zginęło i tylko zniszczone napisy świadczą o niewdzięczności obywateli Jeleniej Góry i amnezji dziedzictwa
władz miasta – stwierdza Tomasz Zieliński.

Wspomina też wizytę pewnego Niemca sprzed lat, który przybył tu z okazji Wszystkich Świętych. Przedstawił się jako potomek rodziny, która była tu pochowana przed wojną. Pytał, skąd tu tyle zniczy i kwiatów. Dowiedział się, że jest tu Grób Nieznanego Żołnierza. Ukłonił się i podziękował, że właśnie taka mogiła powstała na jego rodzinnym grobie.

– A mnie jest wstyd. Czym ci ludzie, który w tym miejscu latami wspominano
zasłużyli sobie na takie zlekceważenie i zapomnienie? Komu przeszkadzało to miejsce jako symbol pamięci? – pyta Tomasz Zieliński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group