Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 10591
Zalogowanych: 127
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zapłacą niewinni

Sobota, 26 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2006, 8:51
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Kotlina Jeleniogórska: Zapłacą niewinni
Fot. Archiwum
Z powodu nieudolności urzędników, część mieszkańców Kowar pozostanie bez bieżącej wody i kanalizacji – czytamy w sobotnio-niedzielnym wydaniu Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej.

Nikt nie zadbał o to, aby na ostatni guzik dopiąć przygotowania do budowy wodociągów i kanalizacji. Okazało się, że nie można doprowadzić rur do jednej z dzielnic, bo właściciel gruntu nie wyraża no to zgody.

Jeśli nie powstanie wodociąg dla Podgórza, mieszkańcy wciąż nie będą mieli wody w kranach. Niektórzy muszą czerpać ją ze strumyka lub korzystać z pomp. – Od dziesięciu lat nabieram wodę do wiader ze źródełka – opowiada Józefina Pędzik. – Najgorzej jest zimą. Muszę wtedy łopatą wykopywać korytarz w śniegu, żeby dostać się do strumienia.

Kobieta jest zasmucona, że wody w kranach może brakować jeszcze przez wiele miesięcy. – W urzędzie musi panować straszny bałagan, skoro przez ponad dwa lata nikt nie zadbał, żeby na czas wykupić działkę – dodaje zrezygnowana.
Podobne kłopoty ma wiele innych rodzin.

Ujęcie wody ma się znajdować w dzielnicy Podgórze. Źródła są na terenie prywatnej działki. Władze Kowar negocjują z jej właścicielem. Niestety, bezskutecznie.
Tadeusz Cwynar, przewodniczący rady, obwinia za to burmistrza Dariusza Rajkowskiego.

– Uchwała o zamianie działek weszła w życie w grudniu 2004 r. Jej wykonanie powierzono burmistrzowi – tłumaczy szef radnych. Jego zdaniem, przez dwa i pół roku nic nie zrobiono, aby grunty ze źródłami stały się własnością gminy.

Dariusz Rajkowski odpiera zarzuty. Twierdzi, że rozmowy w sprawie feralnej działki toczyły się od grudnia 2004 r. – Kontakt z właścicielem ziemi jest niełatwy. On często zmienia zdanie – tłumaczy burmistrz. I przyznaje, że mniej mówiono o gruntach zimą. – Wtedy całe przedsięwzięcie wisiało na włosku – dodaje. Nie uważa też, że czegokolwiek zaniedbał.

Cztery gminy karkonoskie: Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn i Szklarska Poręba napisały projekt powstania nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji. Trwało to kilka lat.
Unia Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek o dotacje. Przeznaczyła na budowę systemu 200 milionów złotych. Było to pokrycie aż 85 procent wydatków na inwestycję. Pozostałe pieniądze pochodzą z niskooprocentowanego kredytu w narodowym funduszu ochrony środowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
440
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group