Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 5078
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zamorskie wyzwanie Romana Geftasewicza

Czwartek, 8 lutego 2018, 9:28
Aktualizacja: Piątek, 9 lutego 2018, 6:36
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zamorskie wyzwanie Romana Geftasewicza
Fot. Użyczone
Już za nieco ponad miesiąc cierpiący na stwardnienie rozsiane jeleniogórzanin Roman Geftasewicz zamierza lecieć do Panamy, gdzie w styczniu przyszłego roku odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży. Poruszający się za pomocą skutera medycznego jeleniogórzanin chce zwrócić uwagę, czy miasto jest właściwie przygotowane na przyjęcie osób niepełnosprawnych.

Roman Geftasewicz od 2007 roku choruje na stwardnienie rozsiane. Postępujące schorzenie sprawiło, że ma problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, utrzymaniem równowagi oraz zmaga się ze spastycznością kończyn dolnych i górnych, niedowładem nóg, niezbornością rąk, męczliwością i osłabieniem mięśni. Mimo przeciwności losu, w 2014 roku udało mu się ukończyć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Często też spotyka się z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół. Spotkania te mają zwiększyć świadomość i wrażliwość młodych ludzi na problemy, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni. Ich celem jest zwiększenie tolerancji i walka ze stereotypami.

Teraz jeleniogórzanin postawił sobie kolejne wyzwanie. W marcu zamierza polecieć do Panamy, gdzie już za niespełna rok odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży. Jego wyjazd nie będzie miał jednak jedynie wymiaru turystycznego. - Swoją wyprawą chcę szczególnie pomóc osobom niepełnosprawnym, takim jak ja, które wahają się, czy wybrać się na wyprawę do dalekiej Panamy – mówi R. Geftasewicz. - Zamierzam na miejscu przekonać się, jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia i czy miasto jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. W ciągu pięciu dni zamierzam odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca, gdzie będą się toczyć wydarzenia ŚDM czyli: Bulwar Cinta Costera (Msza święta na otwarcie ŚDM, ceremonia powitania papieża oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej), dawną amerykańską bazę lotniczą Howard (finałowe uroczystości ŚDM: wieczorne czuwanie młodych z papieżem i niedzielna Msza Posłania), Lotnisko Albrook i Parque Recreativo Omar – największy park w stolicy Panamy (jedna z możliwych lokalizacji centrum powołaniowego i strefy pojednania) - wylicza.

Swoje wrażenia z wyprawy jeleniogórzanin zamierza publikować na specjalnym kanale na portalu YouTube. Obserwacjami chce się również podzielić za pośrednictwem lokalnych mediów.
R. Geftasewicz szuka sponsorów, którzy wspomogą finansowo jego wyprawę. Jej koszt to około 12 tysięcy złotych. Wraz z nim do Panamy poleci jego mama jako opiekunka oraz tłumacz języka hiszpańskiego, będący jednocześnie pilotem wyprawy. Pieniądze na realizację projektu, można przekazywać na numer konta: 79 1090 1926 0000 0001 2970 3135.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
398
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group