Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9086
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zamiast smrodu promenada

Czwartek, 22 lipca 2010, 14:19
Aktualizacja: Sobota, 24 lipca 2010, 11:32
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zamiast smrodu promenada
Fot. TEJO
Po zakończeniu tej inwestycji zarówno jeleniogórzanie, jak turyści będą mogli oddychać pełną piersią spacerując oświetloną i zagospodarowaną promenadą. Mowa odbudowie kanału Młynówka. Dzisiaj prezydent miasta Jeleniej Góry podpisał umowę z prezesem firmy Eko–Mel, która wygrała przetarg na to zadanie.

W obecności przedstawicieli mediów, zastępców prezydenta: Jerzego Lenarda i Miłosza Sajnoga, Czesława Wandzla, dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów urzędu miasta oraz doradcy prezydenta Janusza Nagórnego oraz Andrzeja Grochali, szefa Kółka Rolniczego Siedlęcin, prezydent miasta Marek Obrębalski oraz prezes firmy Eko- Mel Lech Mierzwiński podpisali dzisiaj umowę dotyczącą odbudowy Młynówki wraz zagospodarowaniem terenu. Wyłoniony wykonawca będzie realizował zadanie we współpracy z Kółkiem Rolniczym Siedlęcin.

– Jako jeleniogórzanin i mały chłopiec biegałem wzdłuż tej Młynówki i w najśmielszych marzeniach nigdy nie myślałem, że kiedyś będę miał zaszczyt ją odbudowywać. Wykonanie tego zadania postawiłem więc sobie za punkt honoru – mówił Lech Mierzwiński, prezes firmy Eko-Mel z Jeleniej Góry.

Odbudowany zostanie teren śródmiejskiego kanału Młynówki o powierzchni 2,7 ha. Prace obejmą swoim zasięgiem przede wszystkim koryto rzeki i brzegi o długości 1920 metrów i szerokości od 50 do 250 m. W trakcie wykonywania zadania zlikwidowane zostaną wszystkie wpusty ściekowe do kanału, pozostaną tylko wloty deszczowe.

Po wykonaniu prac Młynówka stanie się kanałem śródmiejskim nienaruszonym o przepływie 0,5 metra sześciennego wody na sekundę. Woda będzie się utrzymywała w kanale na poziomie około 30 – 60 cm. Roboty będą prowadzone na trzech odcinkach, na których pojawią się progi, których celem będzie uatrakcyjnienie wizualne Młynówki.

– Pierwszy z nich od ujścia do rzeki Kamiennej do ulicy Mostowej, gdzie zamontowana będzie drewniana palisada oraz drewniane dyle. Wszystko to będzie ukształtowane w formie trapezu i obsiane trawą. Na drugim odcinku od ulicy Mostowej do wiaduktu przy ulicy Drzymały obecne kamienne mury oporowe zostaną odnowione i wymienione na naturalny kamień i granit. Trzeci odcinek od wiaduktu do ogrodów działkowych w okolicy ciepłowni na Zabobrzu będzie wykonany w podobnej formie jak pierwszy z odcinków – mówił Lech Mierzwiński.

Na odbudowywanym terenie wytyczonych zostanie około 2,5 km ścieżek rowerowo – pieszych, których realizacją zajmie się właśnie Kółko Rolnicze Siedlęcin. Zamontowane zostaną tam kosze na śmieci i 34 ławki parkowe, zrobione będzie oświetlenie, oznaczenia poziome i pionowe oraz nasadzone zostaną drzewa i krzewy.

W tym roku mają być prowadzone prace hydrotechniczne, ścieżki rowerowo – piesze natomiast mają powstać w przyszłym roku. Całość inwestycji ma się zakończyć w październiku 2011 roku. Koszt to ponad 7,5 mln zł, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie unijne z programu RPO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group