Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6459
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamek w Karpnikach odzyskuje dawną świetność

Wiadomości: Region
Niedziela, 13 stycznia 2013, 8:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 stycznia 2013, 10:25
Autor: Mea
Fot. Mea
Odrestaurowana elewacja, okna i most, uporządkowany ogród, fosa i stawy. Trwa remont we wnętrzach Zamku Karpniki. Prace mają się skończyć z końcem tego roku. – Będzie to jedna z najpiękniejszych, zabytkowych budowli w Dolinie Pałaców i Ogrodów, a jego niepowtarzalną w regionie cechą jest fosa okalająca mury – chwalą zamek przejezdni.

Cieknące dachy, powybijane okna, walące się ściany i stropy, deszcz i wiatr hulający po komnatach to stan zamku jeszcze sprzed dwóch lat. Obecny właściciel Jacek Masior kupił zdewastowany zamek chroniąc go przed całkowita ruiną. Obecnie wzmocniono mury, stropy, rekonstruowane są krużganki nad dziedzińcem, wymieniono dach. Zamek nigdy w swej historii nie był poddany tak gruntownej renowacji. Odtworzone zostały witraże i piece z książęcych apartamentów. Renowacji są poddane stolarka i meble, odtwarzana jest sztukateria, złocenia oraz zabytkowe wyposażenie. Na sufitach pomieszczeń reprezentacyjnych odtwarzane jest ponad szesnaście tysiące złotych gwiazdek.

Na pytanie o przyszłość zamku Lucyna Marchewicz z Wektor Inwestycje Spółka odpisała nam: Zakończenie naszej inwestycji, którą jest rewitalizacja Zamku w Karpnikach przewidziane jest na koniec 2013 r. wraz z oddaniem obiektu do użytku. Obiekt będzie funkcjonował jako hotel, w którym znajdą się piękne apartamenty komfortowo wyposażone w zabytkowe meble, dzięki czemu goście będą mogli się poczuć wyjątkowo.
Uwagę przyciągają sale „Klubowa”, „Brzozowa” i Biblioteka, które zostały pieczołowicie odrestaurowane, częściowo odtworzone pod okiem konserwatora zabytków, dzięki czemu na powrót wyglądają jak w XIX wieku. W salach zachowały się m.in.: oryginalna zabudowa biblioteki, brzozowa boazeria, częściowo dębowy parkiet. Docelowo sale przeznaczone będą na kameralne spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje, mają służyć organizacji spotkań kulturalnych, jak wernisaże, czy koncerty. W zamku zachowały się również min. renesansowe polichromie na stropach, zdobione sklepienie izby parteru, piękny renesansowy portal oraz klatka schodowa.

Celem jest, by zamek odzyskał dawny blask i na powrót tętnił życiem, jak było to za dawnych czasów, kiedy to bywali w nim członkowie pruskiej rodziny panującej i mieszkający w okolicy arystokraci. Gościli tu m.in.: niemiecka i bawarska rodzina królewska, liczni przedstawiciele europejskiej arystokracji: Reussów, Wittgensteinów, Radziwiłłów, Sułkowskich, Wołkońskich, Klaudyna z Działyńskich Potocka, wielki książę Mikołaj oraz późniejszy car Mikołaj I z małżonką Aleksandrą Fiodorowną.

Jak można przeczytać na tablicy informacyjnej, ustawionej obok zamku, obiekt pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku, kiedy to Templariusze mieli tu wybudować swoją warownię.
Od 1406 r. właścicielem zamku i okolicznych dóbr był rycerz Jan Czirny (Han von Tschirn), który walczył wraz z synem Konradem w 1410 r. pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków. W czasie wojny husyckiej (1419-1436) Karpniki i pobliski zamek Sokolec zostały znacznie zniszczone. Zamek musiał być ostrzeliwany, bo podczas pogłębiania fosy w 2011r. wydobyto kilkanaście średniowiecznych kul armatnich.
W XVI w. zamek został rozbudowany, wtedy najpewniej powstał most kamienny. Zamek składał się wówczas z wieży oraz dwóch budynków, które połączone murami, tworzyły dziedziniec. Całość usytuowana była na otoczonej fosą sztucznej wyspie.

W 1442 r. w okolicy zaczęli grasować rabusie, spalili 10 domów, mogło to być przyczyną decyzji właściciela o sprzedaży dóbr, które przeszły na własność Hansa Schoffa-Gotschego, kanclerza Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, pana na Starej Kamienicy i Chojniku. Tę niewielką budowlę obronną powiększył w 1475 r. Kacper Schoff-Gotsch. W 1580 r. zamek kupił baron Friedrich von Kanitz Und Talewitz, który całkowicie przebudował obiekt w stylu renesansowym. Jak można przeczytać na odrestaurowanym portalu - prace zakończono w 1603 r. Z tego okresu zachowały się malowany, belkowany strop i stiukowe ornamenty sklepienia jednej z komnat na parterze zachodniego skrzydła.

Od 1658 r. Karpniki należały do Anny Elizabeth von Schonaich, a w 1679 r. odkupił je hrabia Baltazar von Hoyn. W 1725 r. majątek nabył hrabia Wilhelm von Schaffgotsch. Do wieży dobudowano barokowy hełm, a w XVIII zamkowy czworobok podwyższono o jedną kondygnację. W XIX-w. dokonano neogotyckiej rozbudowy obiektu i usunięto wykusze, które obecny właściciel postanowił odtworzyć. Od jego wuja w 1822 r. kupił zamek dla siebie oraz żony Marianny książę Wilhelm von Hohenzollern, brat króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i wkrótce zlecił jego przebudowę w stylu neogotyku angielskiego. Później włości przeszły w ręce córek księcia Wilhelma.

Na początku XX w. w zamku było muzeum. Zamek stał się centrum kultury, mieściły się tu wspaniałe zbiory dzieł sztuki, bogata biblioteka, wystawiano sztuki teatralne i odbywały się liczne bale. „W zamku bywali polscy arystokraci m.in. Radziwiłłowie przebywający na kuracji w Cieplicach.”

Podczas II wojny światowej w zamku przechowywano wiele cennych dzieł sztuki zwiezionych z Wrocławia oraz z całego Dolnego Śląska. Po wojnie zbiory zamkowe częściowo wywieziono, duża ich część zaginęła lub została rozszabrowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~ 13-01-2013 10:51
Zamek odzyskuje świetność, to fakt i dobrze:) A jelenia Góra się pogrąża w marazmie i zabytki oraz miasto całe dotyka dna:) Przykład ulica Wojska Polskiego czy Dwór Czarne etc. Zresztą w JG nie ma pracy i kasy na nic:)
~ 13-01-2013 11:14
do 10:51, Ty jak większość tylko narzekać potrafisz trzeba się cieszyć że w ogóle ktoś to kupił i remontuje, za czasów PZPR-SLD wszystko popadło w ruinę i zostało rozszabrowane , tylko na tyle było nas stać
~ 13-01-2013 11:48
Zamek w pożo pisałem i dobrze, co nie zmienia faktu,że obok organizm miejski dotyka dna jakiego dotąd nie znał:) Można się jednocześnie cieszyć i racjonalnie coś powiedzieć:) Gdyby Zawiła coś obił w Karpnikach, to była by ruina i już!
~taka prawda 13-01-2013 12:00
pod zamkiem nieodkryte są tajne korytarze do pałącu w mysłakowicach, nie wiadomo czy to prawda, w każdym razie z mysłakowic do zamku w karpnikach są! w tych korytarzach, które mają ujścia przez specjal;ne komory na dnie karpnickich stawów, znajdują sie schowane kosztowności z kurlansdii, które w 1945 przywieźli tutaj oficerowie sztabowi wywodzący sie z tych ziem; kilka razy do roku w okolicy stawów widać starszych turystów z niemeic z aparatami i notatnikami,którzy coś tam obserwują i notują - jak myślicie, o co w tym chodzi?
~BoTakMaByć! 13-01-2013 12:03
Wąska grupa bogacących się ludzi, których stać na odremontowanie ruin pałaców i wystawne życie, a tuż obok coraz większa bieda i osuwanie się całego społeczeństwa w czarną dziurę. Beznadzieja, marazm, zniechęcenie i niewiara, że coś można zmienić na lepsze - takim społeczeństwem lepiej się rządzi!
CН.W.D.P. 13-01-2013 12:05
ZAMEK MOŻE I BYŁBY ŁADNY, GDYBY NIE TO, IŻ KATOLICKIE ŁAPY JUŻ SIĘ DO NIEGO DOBRAŁY I WYRYŁY KRZYŻE NA MURACH WIEŻYCZEK...
~ 13-01-2013 12:09
Teraz jak ktoś przyjedzie do Jeleniej góry, to nawet nie usłyszy o tym pałacu, bo Zawiła ma w planach likwidacje informacji turystycznej, będzie teraz tak,że ci co w Jeleniej Górze produkują foldery turystyczne, nie będą mieli ich nawet gdzie wyłożyć do użytku :) No chyba,że na krawężnikach czy parapetach będzie się promować okolicę :)
~do 12:05 13-01-2013 12:10
Dzień bez atakowania kościoła to dzień stracony, prawda? Zwlaszcza w niedzielę nie można sobie odmówić tej niewątpliwej przyjemności...
~czytelnik1 13-01-2013 12:11
ja go widzę z mojego okna jak go remontuja i widzę że odzyskuje dawną świetność
~@ 12:03 13-01-2013 12:19
Wiesz, szklanka może być do połowy pełna albo do połowy pusta. Jak tam się cieszę, że w ogólnie biednym regionie kogoś stać, żeby ratować piękne budynki, które inaczej bezpowrotnie by przepadły. O Twój garaż z blachy falistej martwię się znacznie mniej, chociaż dla Ciebie pewnie jest większym problemem. Niektórzy tak mają...
antypuszka 13-01-2013 12:21
A tak wyglądał wcześniej na zdjęciach. http://majkad.blogspot.com/2010/10/karpniki.html
~do 12:09 13-01-2013 12:23
Pan Zawiła nie tylko w planach ma likwidację informacji turystycznej, na dzień dzisiejszy zlikwidowano ochronę w książnicy karkonoskiej i ich rolę przejęli pracownicy. Następnym krokiem będzie rezygnacja z usług firmy sprzątającej i niejeden kustosz zacznie dbać o porządek w toaletach
~hare krishna 13-01-2013 12:28
Pozostawianie rozpadających się ruin to zdecydowanie zły pomysł, ale... to wcale nie jest takie znowu fajne że obiekty takie jak ten trafiają w prwatne łapska (często w niewyjaśnionych do końca okolicznościach) i stają się maszynakmi do łojenia kasiory dla paru wybranych kolesi. Wyspami luksusu w morzu biedy. Nocleg za 4 stówy - nie stać cie to wypad, jeden z drugim. -Ale myśmy chceli tylko pooglądać... -To jest obiek prywatny, nie do zwiedzania........ zresztą sami zobaczycie, co ja będę krakać.
~... 13-01-2013 12:43
...w nastepnych wyborach nie zapomnijcje zaglosowac na biblotekarza heheh...i na "kanara" hahaha
CН.W.D.P. 13-01-2013 12:46
chello, RACJA!! SPOŁECZEŃSTWO WYBUDOWAŁO SOBIE PAŁAC, BY SOBIE GO ZWIEDZAĆ, A JAKIŚ PRYWACIARZ WYCIĄGNĄŁ PO NIEGO SWOJE, ZAPEWNE BRUDNE, ŁAPSKA I ZAANEKTOWAŁ... W DODATKU WSZEDŁ W POROZUMIENIE Z PROBOSZCZEM... SKANDAL!!
~hare krishna 13-01-2013 12:57
wybudować to za bardzo nie wybudowało, ale powiedzmy że dostało w prezencie.... co akurat wielkiej różnicy nie stanowi. Powiem ci że jak tak dalej pódzie to trzeba będzie chyba jakąś rewolucję zrobić, jakiegoś wodza odkopać jakies sztandary poszyć... w mordę jeża... :)
CН.W.D.P. 13-01-2013 12:59
LENIN BYŁBY DOBRY... NAWET ODKOPYWAĆ NIE TRZEBA!!
~hk 13-01-2013 13:10
dobrze kombinujesz chwdpe
CН.W.D.P. 13-01-2013 13:17
OWSZEM!! CZEGO NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ O TOBIE...
~Gość 13-01-2013 14:02
Dobrze ze te zamki i zabytki choć jacys pasjonaci ratuja od zaglady ,bo w jeleniej gorze to tylko Zawiła prowadzi rozmowy jak słysze tego pana w lokalnych mediach to wydaje mi sie już gorszego cudotworcy nie mogliśmy dostać ,nawet przed kamera nie potrafi o konkretach mowić ,miota się i poci co tu tym natrentnym dziennikarzom powiedzieć ,żenada ,myślę że kiedyś ten p.Zawiła poczyta te nasze posty ze zrozumieniem i pomyśli jak przez swoje motactwo i niekompetencje zniszczył to nasze miasto i pozbawił ludzi kompletnej nadzieji na lepsze jutro a jeszcze na marginesie o tym zakładzie ktorym to tak Zawiła sie szczyci Dobiegniewo ,niech tam pojdzie i sprawdzi ile ludzie naprawde zarabiaja i w jakich warunkach ,panie prezydeńcie od pijaru.
~@ hare krish 13-01-2013 14:19
Gdybym ci dała w prezencie nowiutkie BMW, a ty byś w nim zaczął kury hodować, bo Cię na paliwo nie stać, też bym się "leciutko wkurzyła" i błyskiem odebrała ten nietrafiony prezent... Tak właśnie "społeczeństwo" potraktowało te "otrzymane w prezencie" pałace.
~hare krishna 13-01-2013 14:44
Zupełnie nietrafiony przykład, bo w BMW to bym akurat własnie kury hodował..... Prywatny hotel to nie jedyny pomysł na zabytek; życzę udanego noclegu za 4 stówy
CН.W.D.P. 13-01-2013 14:54
chello, INFORMUJĘ ŻYCZLIWIE, IŻ KOMBINOWANIE WCIĄŻ CI NIE WYCHODZI... PRÓBUJ DALEJ!!
~niemieccc 13-01-2013 15:25
bedzie ten zamek do sprzedania? prosze pilnie o cene bo podoba mi sie
~ 13-01-2013 15:29
nie stać cię
~niemieccc 13-01-2013 15:44
stac stac dobrze
~ 13-01-2013 16:26
Raz przypadkiem widziałem pod zamkiem w Karpnikach przechadzającego się Chlebowskiego.Kto za tym stoi dopiszcie sobie sami.
~~ mieszkanie 13-01-2013 16:52
Może droga redakcji opiszecie zdewastowany pałac w Dziwiszowie. To co wyprawia tam Pani właścicielka zakrawa na kpinę z konserwatora zabytków.
~ 13-01-2013 17:24
Kiedyś ponoć ten zamek należał do templariuszy, przed przebudową oczywiście:) A teraz nowe tajne przychodzi :) DO POPRZEDNIKÓW Zawiła TO MISTRZ ŚWIATA W MATACZENIU:)
~ 13-01-2013 17:44
Na Jelonce na forum grasują i inwigilują posty ludzie od pijaru z ratusza, nagabują ludzi, strasząc ich po swojemu jak za komuny czyniło to SB, zobaczcie jaka perfidia, ludzi wyzywają od Troli, wydaje mi się,że stoi za tym Klementowski, albo Papaj. Taka demokracja, co na to Jelonka może tak sprawić,że numery ip ukryć aby takie ratuszowe trole nie straszyły społeczności internetowej! http://www.jelonka.com/news,single,init,article,44094
~ja 13-01-2013 18:17
I z czego tu się cieszyć ?! Nasze SŁOWIAŃSKIE i Piastowskie zamki nadal pozostają w ruinie !. Kogo promujecie ? . I w jakim celu ? .
~@ hare krish 13-01-2013 18:20
Co do marki kurnika, nie będę się kłócić, wstaw sobie dowolną. :) Ale powiedz mi, po kiego grzyba mam korzystać z jakiegokolwiek noclegu (za 400, 40 czy 4 zł) w odległości 20 minut od domu? Toż to nie dla mnie jest przeznaczone. A jak miałeś lepszy pomysł niż hotel, to trzeba było nie czekać, tylko realizować... Nie ruszyłeś tyłka, to wziął ktoś, kto ma pomysł na hotel, i tyle.
~hare krishna 13-01-2013 18:44
To że ty masz 20 minut to nie oznacza że wszyscy tak mają. Ja mam dużo więcej i chętnie bym gdzieś czasem przekimał, choć niekoniecznie w pałacu- takich potrzeb jaśniepańskich nie mam, na szczęście. Za to chętnie bym różne takie miejsca sobie pooglądał dokładnie, a gdy stają się luksusowymi hotelami - to jest to znacznie utrudnione, czasem wręcz niemożliwe. Co mi z pięknego palacu do którego jest zakaz wstępu (przykład: drugi pałac w Karpnikach, gdzie napis na zamknietej bramie głosi: zakaz wstępu, aby nie przezskadzać gośćiom). Komuś to może pasować a innemu nie. Ostatnich dwóch zdań nie komentuję bo są iracjonalne.
rymcycymcy 13-01-2013 19:15
Jakie to denerwujące ..och, och ! :) ...ja własnie planowałem wczasy w Karpnikach w zrujnowanym zamku za f...r ...a tutaj taka wpadka ...cztery stówy za noc ! ...drożej niż w gołębiu ...i zakaz oglądania ! ...wiadomo czyja wina ! ;)
rymcycymcy 13-01-2013 19:17
...pod mostem w Karpnikach podobno jeszcze wolne, tanie kwatery ! :) http://demotywatory.pl/2370997/Zule-z-pod-mostu
~rys 13-01-2013 19:32
do; *.jeleniagora.vectranet.pl (31.11.*.*) - jakaś nieogarnięta miłość do Zawiły Cię ogarnęła, podaj namiary to wyślę Ci jego zdjęcie. "Morze" jak będziesz miał go w zasięgu wzroku to rozładuje Twój stan emocjonalny.
~EM 13-01-2013 20:50
Oczywiście po remoncie będzie to obiekt nie do zwiedzania, tak jak Pałac w Wojanowie. Utworzono tam hotel, basen i restauracje - i kogo będzie na to stać. Natomiast Pałac w Łomnicy można zwiedzać - polecam są udostępnione komnaty na parterze i część na pierwszym piętrze.
~Pablo74 13-01-2013 23:55
http://nieregularnik-nieperiodyczny.blogspot.com/2012/02/paac-w-karpnikach-stan-prac.html tu między innymi można sobie poczytać,że zamek będzie również do zwiedzania i przy okazji zobaczyć zdjęcia z wnętrza.
estera11122 14-01-2013 3:28
Fajnie fajnie coś się zaczyna dziać :)
~Iwet 14-01-2013 8:11
Nie rozumiem tych co chcą tak bardzo zwiedzać zamki , czy pałace po odrestaurowaniu przez prywatnych właścicieli , planując świadczenie usług hotelarskich w tych obiektach. A zwiedzacie muzea ?? Przecież zaraz będzie narzekanie - że kogo stać na wstęp. Należy rozgraniczyć te dwie kwestie. Nie wyobrażam sobie tych zwiedzających w części hotelowej czy restauracyjnej , pomiędzy gośćmi hotelowymi .:)
~iam 14-01-2013 8:29
bilans musi wyjść na zero: w Karpnikach rodzi się nowy atrakcyjny obiekt a w Jeleniej Górze kolejne poronienie - wyremontowany "Grzybek" nie jest dostępny dla turystów
~Investor 14-01-2013 8:33
Wspaniale, na pewno dodam pałac do naszej listy rekomendowanych hoteli jak i będę jednym z pierwszych w hotelowej restauracji...
~Misiek 14-01-2013 9:07
Niech wyremontują najpiękniejszy zamek na Dolnym Śląsku w Wojanowie Bobrowie. A właściciela za bruk wyrzucić który go rujnuje i wywoził cenne z rzeczy na sprzedaż....
rymcycymcy 14-01-2013 9:28
08:11 | ~Iwet | ...mówisz rzeczy tak oczywiste, że aż ba...lne :) Będąc gościem hotelu oczekuję spokoju i dyskrecji ;) ...i nie wyobrażam sobie stada oderwanych od komputerów jelonkowych malkontentów ...którym przyszła akurat ochota na zwiedzanie ! :) Przecież nawet nie będą wiedzieć jak się zachować w świecie realnym ! :)
~ 14-01-2013 10:10
chłopie ty nie myl siebie z gośiem hotelowym.....:)
CН.W.D.P. 14-01-2013 11:14
chello, TY HEJTERU!! TY... ... SZKODA GADAĆ... OD RANA HEJTERUJESZ TYLKO...
~ 14-01-2013 11:33
z kolaborantami nie gagam
~ 14-01-2013 12:07
znaczy, nie gęgam :)
~ 14-01-2013 13:42
Takich perelek jest wiecej, chocby palac w Bobrowie. Jako jeszcze dziecko pamietam ze trzymalo sie to calosci. Komuna swoje zrobila. Dzisiaj popadl w ruine i ktos za skromne srodki probuje ratowac co zostalo, czy da rade?...
~ 16-01-2013 22:12
krytykowac innych OKAY- nas krytykowac nie OKAY- samokrytyka-obce slowo. ROBIC nie gadac
~mistrzfotoga 17-01-2013 16:27
Pałac w Karpnikach - piękny ale fotograf jelonki Mea słaby. Nie potrafi ując tak pięknej budowli. Rada: zatrudniajcie porządnych fotografów!!
~budowniczy 2-02-2013 18:50
piece wcale nie są jeszcze gotowe,dopiero w zeszłym tygodniu zaczęto stawiać pierwszy,co do cieknącego dachu to też pozostawię bez komentarza,co do ilości gwiazdek to też przesada,to tylko przechwałki Krawczyka,a jej finał był w Gliwicach,co do tego,że ktoś ma na ten zamek pomysł to też nie do końca,przyjeżdża pani architekt i ciągle wnosi poprawki do swoich projektów np. w jednym tygodniu każe stawiać ściankę w jednym miejscu po czym tydzień później każe ją wyburzyć i postawić w innym miejscu,raz wyjście ze schodów jest zamurowywane,a tydzień później znowu rozwalane i tak w koło,większość łazienek wygląda gorzej od kibli miejskich,są proste i pozbawione duszy zamku,co do ukończenia wymienionych sal to też jakieś przechwałki,tylko sala książęca jest ukończona w 80%,co do odnowienia fosy i
~budowniczy 2-02-2013 19:19
ogrodu to stan widać na zdjęciu 13 sodoma z gomorą pokryta mułem,no ale tu się nie ma co dziwić jedna osoba wszystkiego nie ogarnie chociaż się stara,co do pieniędzy to duży wkład w odnowienie zamku dała unia,ale o tym widać nasz redaktorek też nie napisał,o braku drogi,parkingu,oczyszczalni też nie,o tym,że pracownicy od paru lat muszą swoje "potrzeby" załatwiać w drewniaku,a kiedy smród jest już za duży to latają jak króliki po okolicznych krzakach i okolica wygląda jak po deszczu łajna też nikt nie wspomniał,no bo po co komuś jakiś tojek,prędzej w Karpnikach wyrosną kaktusy niż ten zamek w tym roku zostanie oddany do użytku
~Robert Goraj 23-05-2013 15:37
Proszę państwa, powinniśmy się wszyscy cieszyć, iż kolejny obiekt został uratowany, dzięki pasji człowieka, który swój kapitał zbił na swojej głowie, a nie na kontaktach, jak to niektórzy sugerują. Odnośnie zamku, to osobiście się cieszę i oby więcej było takich inicjatyw, gdyż tego nie można powiedzieć o konserwatorze zabytków, który regularnie umywa ręce od wszelakich robót renowacyjnych i rewitalizacyjnych. Ostatni przykład jego działalności, której twórczą nie nazwę opisuję na swoim blogu naszekowary.blog.pl pozdrawiam
~mac 23-09-2013 13:31
ręce z szelestem opadają jak czyta się niektóre te komentarze.. gdyby nie ludzie którzy ratują te obiekty własnymi pieniędzmi i zaangażowaniem tych pałaców by nie było w ogóle za jakiś czas.. argument.. - nie płacisz nie oglądasz- bzdura- zwiedziłem większość pałaców które są w prywatnych rękach i są hotelami.. przykład: łomnica, wojanów, miłków, staniszów.. a ten czas który minął od końca wojny zrobił tylko jedno- zrujnował te pałace i uczynił z nich widma.. szacun dla ludzi którzy to ratują.. tyle..
~przyjaciel 9-08-2014 12:00
Co z tego skoro właściciel to skończony drań i łotr. Jacku, jak mogłeś zrobić mi taką podłość? Nie chcę cię znać! To była jednak prawda co o tobie mówili. Jak będziesz mógł mi teraz spojrzeć w oczy...........
~przyjaciel 9-08-2014 13:36
http://forum.wieszowa.pl/index.php?topic=2311.10;wap2
~Andrzej Fijałkowski 7-12-2015 11:19
A tak obiekt wygląda z lotu ptaka http://www.karpacz.net/pano/zamek-w-karpnikach/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group