Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5593
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamek Chojnik ocalony

Wiadomości: region
Niedziela, 23 sierpnia 2009, 16:21
Aktualizacja: 16:24
Autor: Ania
Fot. Ania
Kolejny raz warownia stała się miejscem walk rycerskich. Zmagania zbrojnych mężów obserwowali turyści i mieszkańcy, którzy w miniony weekend przybyli na teren zamku.

Obecny był także Hetman Wielki Rycerstwa Polskiego, Tadeusz Pagiński. W Rycerskim Turnieju Kuszniczym o Złoty Bełt Chojnika uczestniczył drugi raz.

– To naprawdę wyjątkowa impreza, na którą warto się wybrać. – mówił. Szczególną uwagę widzów zwrócili zawodnicy, przygotowujący się do konkursu strzeleckiego oraz uczestnicy inscenizacji szturmu na zamek. Było to niezwykle widowiskowe wydarzenie, które nagrodzono rzęsistymi oklaskami. Wyglądało tak realistycznie, że część osób zwyczajnie bało się przebywać blisko placu boju. Ogólny popłoch wywoływały armaty oraz zaciekle walczący żołnierze, ale i strzały z armat.

Liczą się detale
Był to XX, jubileuszowy Rycerski Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Chojnika. Program imprezy co roku jest podobny, ale co roku niesamowite wrażenie robi podejście uczestników do turnieju. Starają się przestrzegać wszystkich zasad, jakie panowały w średniowieczu. Dbają nie tylko o odpowiedni strój, ale i zachowanie ceremonii i rytuałów. Przede wszystkim jednak liczy się dobra zabawa. Istotne jest także pokazanie fragmentu historii, która dla tych ludzi ma ogromne znaczenie. Tłumaczą, że wbrew powszechnej opinii zainteresowanie to nie rujnuje ich portfeli.

– Jeździmy na wiele tego typu imprez. Wśród nich są takie, podczas których zachowujemy wszelkie rytuały, związane ze średniowieczną tradycją. Dbamy nawet o odpowiednie przygotowanie posiłków. Osobiście historią tego okresu interesuję się od 14 lat. Dużo czytam na ten temat i staram się dobrze bawić. Jeżeli chodzi o koszty to należy wiedzieć, że są rzeczy które można kupić za trzysta i tysiąc złotych. To od nas zależy ile wydamy. Koszty wcale się są ogromne, a satysfakcja jest gwarantowana. To świetny pomysł na spędzenie aktywnie wolnego czasu. – mówi Dawid z Poznania, który uczestniczył w szturmie na Chojnik.

Są autentyczni
Organizatorem turnieju jest Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik. Od kasztelana, Jerzego Czajki usłyszeliśmy, że była to pierwsza impreza tego typu w Polsce. Zaznaczył także, że stroje, w których występują nie są teatralne. Mają przede wszystkim przypominać autentyczny, średniowieczny styl.

Turniej obserwują także osoby, którym ta epoka jest zupełnie obca. W końcu wciągu jednego weekendu na terenie warowni jest tak wiele atrakcji! Pokazy poszczególnych bractw, wielobój rycerski, turniej strzelecki o tytuł „Wielkiego Łowczego” no i zmagania o złoty bełt. W tym roku to już historia. Za rok turniej 21.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 23-08-2009 19:02
*Mezczyzn .. to przebranie z Sredniowiecza nie zmienilo,bo *ONI zawsze pozostana .. po staremu !
tom_ 23-08-2009 20:23
Wyjtkowa impreza. Jakby się cofnąć w czasie.
~Andziaaa 23-08-2009 20:27
Było świetnie;))Brawo dla organizatorów!!
~średniowiecze 25-08-2009 0:29
a ten f...r w futrze z nutrii to skad sie urwał buhhhhaaaaa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group