Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 15 maja
Imieniny: Zofii, Jana
Czytających: 11967
Zalogowanych: 120
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zakończył się III Festival dell'Arte

Wtorek, 26 sierpnia 2014, 16:14
Aktualizacja: 16:17
Autor: Manu
Region: Zakończył się III Festival dell'Arte
Fot. Organizator
W minioną niedzielę (24 sierpnia) w Pałacu Wojanów dobiegła końca trzecia edycja Festivalu dell'Arte. Ostatniego dnia w Dolinie Pałaców i Ogrodów gościem specjalnym był wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Stuhr, występował klaun Rufi Rafi, odbyła się także aukcja na rzecz festiwalu, a na finał – koncert zespołu Jánoška Ensemble.

Jerzy Stuhr od zawsze bawił, wzruszał, a w okresie PRL-u jego kreacje dodawały szarej rzeczywistości kolorów. Do historii polskiego kina weszły wypowiadane przez jego bohatera, Maksa Paradysa, uznane dziś za kultowe kwestie z komedii science fiction “Seksmisja” (z 1983 r.) w reżyserii Juliusza Machulskiego: - “Ciemność, widzę ciemność!”, “Kobieta mnie bije...” czy “Żeby chłop nie mógł z gołą babą w windzie”.

Sławę zyskał m.in. dzięki tytułowej roli Lutka Danielaka w “Wodzireju” (1977) Feliksa Falka. W swojej biograficznej książce pt. “Choroba sercowa” tak opisał swoje przygody: - W okresie największej prosperity, w czasie karnawału, prowadziłem trzy zabawy jednocześnie, zatrudniając taksówkarza, który mnie przerzucał, i w żadnym lokalu publiczność nie zorientowała się, że ja właśnie na chwileczkę wyskoczyłem na kotyliona, skeczyk czy konkursik do drugiego.

Jego potencjał aktorski w krakowskim Starym Teatrze dostrzegł Konrad Swinarski, który obsadził go w roli Belzebuba w “Dziadach” Mickiewicza. Doszło nawet potem do tego, że Jerzy Stuhr dostał najważniejszy diabelski epizod, czyli rolę Ducha zmagającego się na scenie z Konradem (wówczas granym przez Jerzego Trelę). Dzięki temu Jerzy Stuhr znalazł się w czołówce krakowskich aktorów, tworzących złotą erę Starego Teatru w latach 60. i 70. Właśnie wtedy też dostrzegł go Andrzej Wajda, który zaangażował aktora do legendarnych “Biesów” Dostojewskiego.

Uczestnicy III Festivalu dell'Arte mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu - na scenie jeleniogórskiego Teatru im. Norwida można było zobaczyć wyreżyserowany i zagrany przez Jerzego Stuhra legendarny już monodram “Kontrabasista” wg tekstu Patricka Süskinda.

Na zakończenie III Festivalu dell'Arte zagrał zespół Jánoška Ensemble, czyli czterej bracia pochodzący z wysoce muzykalnej rodziny Jánoška. Występują z sukcesami (zarówno solo jak i jako zespół) na największych światowych scenach, m.in.: Nowym Jorku (Carnegie Hall), w Wiedniu ( Vienna Musikverein) oraz Operze w Sydney. Liderem grupy jest František Jánoška, wszechstronny pianista młodego pokolenia, kompozytor, aranżer i improwizator w różnych stylach muzycznych. Jánoška Ensemble bierze udział w wielu różnych projektach i formacjach muzycznych.

Sonda

Na kogo zamierzasz głosować w niedzielnych wyborach prezydenckich?

Oddanych
głosów
306
Bartoszewicz Artur
0%
Biejat Magdalena
5%
Braun Grzegorz
7%
Hołownia Szymon
3%
Jakubiak Marek
1%
Maciak Maciej
2%
Mentzen Sławomir
12%
Nawrocki Karol
21%
Senyszyn Joanna
2%
Stanowski Krzysztof
1%
Trzaskowski Rafał
35%
Woch Marek
1%
Zandberg Adrian
1%
Nie wiem na kogo zagłosuję
4%
Nie głosuję wcale - nie interesuje mnie politka
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Putin spotka się z Zełeńskim i rozejm w wojnie handlowej USA–Chiny
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Nagłe gradobicie w Jeleniej Górze – majowa pogoda zaskakuje mieszkańców
 
Karkonosze
Majowa niespodzianka w Karkonoszach – spadł śnieg
 
Polityka
Karol Nawrocki w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group