Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 3966
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zakochani w przyrodzie

Niedziela, 13 czerwca 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:12
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Zakochani w przyrodzie
Fot. Gabi
W ramach prelekcji organizowanych przez Muzeum Przyrodnicze o Rezerwacie Biosfery Křivoklátska opowiadała Sandra Nejnarowska–Białka. W przygotowaniu przeźroczy i wykładu pomógł jej mąż Marcin.

Na początku wykładu zaprosiła publiczność na wycieczkę po Pradze. Prelegentka zwróciła uwagę na liczne podobieństwa stolicy Czech do Krakowa. Oglądający zobaczyli Katedrę św. Wita, Złotą uliczkę, kamienice nad Wełtawą, Synagogę w dzielnicy żydowskiej i inne.

Rezerwat Biosfery Křivoklátska jest popularnym miejscem wypadowym Prażan. W Polsce znajduje się dziewięć takich rezerwatów, m.in. KPN jest takim rezerwatem biosfery. Działa to pod patronatem UNESCO MAB. Chodzi tu o ochronę, obserwację i promowanie zrównoważonych relacji człowiekiem a naturą.

Omawiany rezerwat powstał w 1977 roku i zajmuje 63 tyś. ha. Rosną tam takie drzewa jak: buki, jodły, jesiony, graby a nawet dęby. Jest ot bardzo piękne miejsce do pospacerowania. Znajduje się tam bardzo bogata fauna. Znajduje się tam bardzo duża bioróżnorodność.

Największą atrakcją jest Zamek Křivoklad z XIII wieku. Sandra Nejnarowska-Białka stwierdziła, że człowiek powinien żywić respekt przed naturą, a nie oczekiwać, że ona to zrobi. Był to obfitujący w dygresję wykład. Prelegentce udało się wciągnąć przybyłych w temat, któremu przyświecała myśl Fiodora Dostojewskiego: „ Kto nie kocha przyrody, nie kocha również człowieka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1006
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group