Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6363
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zadymiarze w akcji

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jacek
Już kilkanaście razy strażacy gasili płonące łąki. Na razie podpalaczom nie sprzyja wilgoć, ale pożarnicy spodziewają się, że wiosna na polach i nieużytkach będzie bardzo gorąca: pełna płomieni i dymu.

Problem wraca jak bumerang co roku. Nieskutecznym straszakiem okazała się nawet groźba utraty dopłat z Unii Europejskiej dla tych rolników, którzy wypalają swoje pola.
– Kłopot w tym, że nie sposób złapać takiego człowieka na gorącym uczynku. Najczęściej tłumaczy, że zauważył ogień i przyszedł go ugasić – mówią pożarnicy.

Płonące łąki to nie tylko cios dla przyrody. Niszczona jest gleba i drobne organizmy w niej żyjące. Tracą w ten sposób pożywienie ptaki. Zagrożone są też inne zwierzęta, choćby zające, które na łąkach mają swoje nory. Dym powoduje także zabójcze toksyny, które dostają się do powietrza.

– Stanowi spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki. Dym ogranicza widoczność, co może być powodem wypadków.

Zwyczaj podpalania łąk i pól przywieźli ze sobą osadnicy ze wschodu. Do dziś ludzie ze wsi są przekonani, że w ten sposób użyźnia się glebę.
Jak podkreślają strażacy, nie tylko rolnicy są podpalaczami. – Coraz częściej to zwykli wandale, którym podłożenie ognia pod wysuszoną po zimie trawę sprawia po prostu przyjemność – usłyszeliśmy.

To właśnie oni podpalają nieużytki leżące w granicach miasta. Ostatnio spowodowali pożar łąki przy estakadzie na ul. Jana Pawła II. Kiedy poprawi się pogoda, na pewno będą palić łąki przy gliniankach w okolicach ulicy Wolności i w wielu innych miejscach.

Straż pożarna przestrzega, że w przypadku złapania chuliganów, będą oni musieli zwrócić koszty ewentualnej akcji gaśniczej. A nie są one małe. Wyjazd do pożaru kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~jap 10-04-2006 10:00
w piatek straz pożarna gasiła palacą się trawę pod lasem na osiedlu Czarne ludzie opamietajcie się!
~Bart 10-04-2006 10:40
Wczoraj palily sie tereny zalewowe przy walach przeciwpowodziowych w cieplicach od strony podgorzyna. Straz pozarna nie miala za bardzo chyba pomyslu jak dojechac do pozaru gdyz krazyla po osiedlu XX-Lecia jak pies za wlasnym ogonem. Dzisiaj spadl desz wiec narazie powinien byc spokoj.
~Aron Pałkin 10-04-2006 11:55
Do Barta, paliło sie bliżej "dąbrówki" wiec na pocztątku tam był jeden samochód, później ogień przeniósł sie bliżej tamy, wiec dwa samochody przez park, wjechały na wał i od frontu pożaru gasili ogień, więc nie krążyli bez pomysłu, tylko przegrupowywali się. DO autora artykułu, na terenach rolniczych było zaledwie kilka interwncji, a kilkadziesiąt na nieużytkach. Wiec wynika z tego wniosek, że rolników nie powinno obarczać się winą za te pożary, są to poprostu działania wandali, jak to dobrze Tejo określił.
~qba 10-04-2006 13:37
spalony jest takze kawalek łąki naprzeciwko stacji tesco, po drugiej stronie ulicy...
~Obserwator 10-04-2006 14:31
Czym wiecej sie robi szumu tym bardziej będą podpalać, podpalaczom oto chodzi aby było o nich głośno.Podpalając łąki czy lasy skacze im adrenalina w obawie (ciekawości) czy ich złapią.W sobote widziałem jak Policja dwoma radiowozami ganiała podpalaczy pod Krzyżem na Zabobrzu-wkońcu złapali jednego-BRAWO-niby dorosły a ze strachu się popłakał.Wszyscy powinni reagować i odrazu powiadamiać Straż czy Policję jak widzą że jakiś czub coś podpala,wtedy są szanse na złapanie takiego czuba.
~kawasaki 10-04-2006 14:56
no niewiem co za k...n to podpala moim zdaniem trzeba go złapać i nakopać do dupy.
~ghruiuh 10-04-2006 21:28
kawasaki - masz 100 procent racji i podaplic takiemu dupe
~Anomus 10-04-2006 21:44
Heh To jest śmieszne ostanią się paliło pod wiaduktem sam widziałem jak takie gnojki po 12 lat podpalali tam łąke potem przyjechała straż bo pewna pani zadzwoniła na straż pożarną i tych łebków normalnie złapała i im zwróciła uwage. A potem on sie patrzyli jak to straż gasiła i nic za to nie milei. A wyjazd też kosztuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group