Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6538
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Zadymiarze w akcji

Poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Zadymiarze w akcji
Fot. Jacek
Już kilkanaście razy strażacy gasili płonące łąki. Na razie podpalaczom nie sprzyja wilgoć, ale pożarnicy spodziewają się, że wiosna na polach i nieużytkach będzie bardzo gorąca: pełna płomieni i dymu.

Problem wraca jak bumerang co roku. Nieskutecznym straszakiem okazała się nawet groźba utraty dopłat z Unii Europejskiej dla tych rolników, którzy wypalają swoje pola.
– Kłopot w tym, że nie sposób złapać takiego człowieka na gorącym uczynku. Najczęściej tłumaczy, że zauważył ogień i przyszedł go ugasić – mówią pożarnicy.

Płonące łąki to nie tylko cios dla przyrody. Niszczona jest gleba i drobne organizmy w niej żyjące. Tracą w ten sposób pożywienie ptaki. Zagrożone są też inne zwierzęta, choćby zające, które na łąkach mają swoje nory. Dym powoduje także zabójcze toksyny, które dostają się do powietrza.

– Stanowi spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik jeleniogórskiej drogówki. Dym ogranicza widoczność, co może być powodem wypadków.

Zwyczaj podpalania łąk i pól przywieźli ze sobą osadnicy ze wschodu. Do dziś ludzie ze wsi są przekonani, że w ten sposób użyźnia się glebę.
Jak podkreślają strażacy, nie tylko rolnicy są podpalaczami. – Coraz częściej to zwykli wandale, którym podłożenie ognia pod wysuszoną po zimie trawę sprawia po prostu przyjemność – usłyszeliśmy.

To właśnie oni podpalają nieużytki leżące w granicach miasta. Ostatnio spowodowali pożar łąki przy estakadzie na ul. Jana Pawła II. Kiedy poprawi się pogoda, na pewno będą palić łąki przy gliniankach w okolicach ulicy Wolności i w wielu innych miejscach.

Straż pożarna przestrzega, że w przypadku złapania chuliganów, będą oni musieli zwrócić koszty ewentualnej akcji gaśniczej. A nie są one małe. Wyjazd do pożaru kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group