Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7725
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 25 czerwca 2021, 9:03
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Czas kobiet” Jeleny Czyżowej, „Bajki i przypowiastki” Karela Čapeka oraz „Poka i Mina. Piłka nożna” Kitty Crowther – to te książki polecają tym razem panie bibliotekarki z Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Czas kobiet. Jelena Czyżowa

Jelena Czyżowa to jedna z najciekawszych i najlepszych współczesnych pisarek rosyjskich. Za „Czas kobiet” zdobyła Rosyjskiego Bookera, ale to było w 2009 roku. Teraz władze by do tego nie dopuściły. Za bardzo różnią się w ocenie tragicznej blokady Leningradu z czasów II wojny światowej. Zainteresowanych odsyłam do styczniowego i lutowego wydania „Odry” z 2020 roku. Zresztą, moim zdaniem, w podtytule tej książki powinna się znaleźć nazwa jej ukochanego miasta, bo wtedy mielibyśmy w jednym miejscu główne motywy twórczości Czyżowej: kobiety i Sankt Petersburg. Trzyma się ich uparcie i manifestacyjnie. Miłość do miejsca urodzenia, jeszcze tak pięknego, a jednocześnie tak dramatycznie naznaczonego przez historię, jest zrozumiała. Rosyjskie kobiety wymagają dopowiedzenia. Historia i oficjalna propaganda mówią głównie o mężczyznach, ale ona uważa, że to właśnie kobiety płacą największe koszty radzieckich eksperymentów społecznych. Mężczyźni giną na wojnach, a ci, co zostają… hm. Dzieci spłodzą, ale potem gdzieś znikają, rozmywają się, nie radzą sobie. Trudno na nich polegać czy oczekiwać wsparcia. Piją, potem zasypiają. Nie są ważni. Nie są interesujący. Kobiety zostają same i nie mają wyboru – muszą sobie radzić. Chyba ich w świecie nie istnieje pojęcie prawdziwego mężczyzny, przynajmniej w przypadku bohaterek tej powieści. Pięć kobiet. Matka, córka i trzy przypadkowe babcie, niczym wiedźmy w „Makbecie”. Na szczęście te wyczarowują tylko dobro, co wcale nie czyni ich życia łatwiejszym, bo stare kobiety są niepotrzebne w tym nowoczesnym społeczeństwie. Za dużo pamiętają, za dużo jedzą, zabierają innym przestrzeń do życia. Wszystkie połączyła wspólna rosyjska komunałka, szumnie nazywana osobnym mieszkaniem. Choć nie ma wojny, one walczą o każdy dzień. Powieść napisana manifestacyjnie prostym językiem, do przeczytania w dwa wieczory, a nie sposób przestać o niej myśleć – dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Bajki i przypowiastki. Karel Čapek

Wielu z nas czekało na cud na piłkarskim boisku w Petersburgu, tak jak czekali na to kibice Sportowego Klubu Szkoły Miejskiej Žižkov w meczu z quartą gimnazjum Praga XI. Cud się zdarzył, ale nie był spowodowany umiejętnościami graczy z Žižkowa. „Cud na boisku” to jeden z felietonów, publikowanych przez Čapka w prasie w latach 1925-1938. Ponieważ teksty skierowane były do szerokiego grona odbiorców poruszały tematy aktualne, a ponieważ napisał je Karel Čapek bawią językiem i inteligentnym poczuciem humoru. Autor jest wnikliwym obserwatorem ludzi i procesów społecznych, jest też wrażliwy na krzywdę i wyczulony na głupotę. A co najważniejsze nie raz zaskoczy czytelnika wyborem bohatera i pokazaniem świata z jego punktu widzenia. Osiągnął w tym mistrzostwo zwłaszcza w pierwszej części książki, w bajkach. Kto chociaż trochę zapoznał się z biografią pisarza wie, że był zapalonym ogrodnikiem, miłośnikiem zwierząt i obrońcą ludzi ze społecznych dołów, zadeklarowanym pacyfistą i humanistą. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w „Bajkach i przypowiastkach”. Książka jest też skarbnicą znakomitych, nietuzinkowych i zabawnych cytatów. Dawkujcie powoli, delektujcie się mistrzostwem słowa, bo Čapek jak mało kto potrafi w jednym zdaniu zamknąć złożoną prawdę. Aaaa i nie myślcie, że to człowiek rządzi światem! I niech się Wam nie wydaje, że tylko my mamy ambicje do przekonania o swojej wyższości. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Poka i Mina. Piłka nożna. Kitty Crowther

Poka i Mina. Piłka nożna to historia o tym jak jedna z muszek, mianowicie Mina postanawia zapisać się na lekcje gry w piłkę nożną. Na stwierdzenie, że to sport dla chłopców odpowiada „No i co z tego? Nazajutrz odwiedza najbliższy klub sportowy i spełnia swoje marzenie. Dostaje nowy strój, ochraniacze i buty piłkarskie. Muszka wyrusza na pierwszy trening, który okazuje się tak trudny, że Minie zbiera się na płacz. Koledzy nie traktują jej na równi z sobą. Na każdym kroku czuje się wyobcowana, ale nie poddaje się. Potrafi udowodnić sobie i innym, że jeśli czegoś chce – jest w stanie osiągnąć każdy cel. Polecamy ciekawe, mądre i dowcipne książeczki o dużym Poce i małej Minie, które opowiadają o codziennych sytuacjach znanych wszystkim rodzicom i dzieciom. Uczą nieszablonowego myślenia i pokonywania przeciwności. W serii ukazał się jeszcze tytuł „ Poka i Mina. W muzeum”. Zapraszamy do lektury! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group