Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 3683
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 8 stycznia 2021, 9:02
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Cień Kata”, „Ugotuj sobie zdrowie: najskuteczniejsza dieta rotacyjna” i „Krzycz po cichu, braciszku” – te książki warto przeczytać zdaniem bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach, które warto przeczytać. Zachęcamy do lektury.

Cień Kata. Gene Wolfe

W tej książce poznajemy ucznia w pewnego rodzaju szkole dla katów. Trafiają do niej prawie sami wyrzutkowie, a Severian jest jednym z nich. Dzieci niechciane i porzucone pewnego dnia wykonują wyroki. W karierze młodzieńca wszystko idzie gładko, aż do dnia pewnych wydarzeń, kiedy to spotyka na cmentarzu Vodalusa i dostaje od niego drogocenną monetę.
Vodalus jest w każdym sensie postacią tajemniczą. W tym tomie nie dowiemy się kim on jest. Sam Severian nie ma pojęcia z kim ma do czynienia. Nie jesteśmy nawet w stanie ocenić czy Vodalus jest bohaterem pozytywnym czy negatywnym, ani nawet jak wpływa na losy stworzonego świata.
Kolejnym wydarzeniem jest spotkanie Thecli. Kobieta zostaje aresztowana, ponieważ jej siostra uciekła z Vodalusem. Jest bardzo dobrze wykształcona i kiedy Severian dostarcza jej książki do celi wymieniają parę zdań. Ze względu na to, że kobieta pochodzi z wyższych sfer i jest wyjątkowym więźniem, może rozmawiać z katem codziennie. Dzięki temu ma towarzystwo. Po pewnym czasie przychodzi rozkaz, żeby torturować szlachciankę. Vodalus nadal odwiedza kobietę w jej celi, jednak widząc jak dziewczyna cierpi, podejmuje decyzję o zdradzeniu swoich braci.
Młodzieniec nie zostaje jednak skazany na śmierć ani na tortury. Zostaje umieszczony w celi, ale potem dostaje drugą szansę. Wyrusza w podróż do innego miasta, gdzie ma kontynuować swój fach. W czasie podróży nasz bohater poznaję bardzo dużo barwnych postaci. Między innymi Dorcas i Baldandresa, rodzeństwo, które próbowało go oszukać i zabić. Obydwoje chcieli zdobyć miecz należ żacy do młodego kata, dlatego Baldandres wyzwał Vodalusa na pojedynek, w którym obydwaj użyli śmiercionośnych roślin. Kat pomimo poważnych ran, przeżył, pokonał swojego przeciwnika, a następnie skazał go na śmierć i sam wykonał wyrok. Na tym etapie kończy się pierwszy tom historii. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PW)

Ugotuj sobie zdrowie: najskuteczniejsza dieta rotacyjna. Bożena Kropka

Każdy alergik wie, jak olbrzymi wpływ na nasze zdrowie ma dieta. Dieta ale jaka? Bożena Kropka, dyplomowany dietetyk i promotor zdrowia, jako pierwsza w Polsce wprowadziła zalecenia diety rotacyjnej 3 B: bez glutenu, bez mleka, bez cukru. Pytania co jeść, kiedy i jak często, zadają sobie nie tyko osoby cierpiące na alergie, ale także na choroby z autoagresji tj. stwardnienie rozsiane, zespół przewlekłego zmęczenia, choroba Hashimoto, bielactwo, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca itp. Lekarstwem na te schorzenia, a na pewno sposobem na pozbycie się wielu dolegliwości i wyciszenie organizmu jest unikatowa dieta rotacyjna Bożeny Kropki według programu 6 kroków wyjścia z alergii. Założeniem diety rotacyjnej jest odciążenie organizmu od alergenów, które krzyżują się z pyłkami roślin czy sierścią zwierząt. Spożywanie produktów, również tych nie tolerowanych przez chorego, rotacyjnie co 72 godziny, nie czyni tak ogromnych spustoszeń w organizmie. Prowadzi do wyciszenia alergii, a czasami nawet do całkowitego jej ustąpienia. „Ugotuj sobie zdrowie” to nie tylko zbiór wiedzy o alergizujących pokarmach, białkach reagujących krzyżowo z pyłkami, układzie immunologicznym itp. ale przede wszystkim poradnik kulinarny dla osób borykających się z chorobami. Książka zawiera kilkadziesiąt receptur wspaniałych potraw, nie tylko zdrowych ale również smacznych, opracowanych z wykorzystaniem wiedzy i wyobraźni kulinarnej. Do wykorzystania dla każdego ze zdiagnozowana alergią, częstymi infekcjami czy tylko katarem. Zanim zdecydujesz leczyć się farmakologicznie spróbuj wyleczyć się dietą a książka ta może ci w tym pomóc.
Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki „Laboranci z Karkonoszy”. Serdecznie polecam.

Krzycz po cichu, braciszku. Ivona Březinová

Jeremiasz ma 14 lat i jest inny. Żyje w świecie, w którym panują określone i bezdyskusyjne zasady, każde ich złamanie prowadzi do katastrofy, wybuchu złości, potem kuchnia jest do malowania. Każdy dzień w tygodniu ma swój kolor, obowiązuje to nie tylko jego, ale również domowników i gości. Każde auto na parkingu ma swoje miejsce. Kołacze z serem muszą być okrągłe, kromki chleba również. Z domu wychodzi punktualnie o 7:10 z blaszaną pokrywką. Pamela jest jego siostrą bliźniaczką i to ona jest narratorką książki. Właśnie zmieniła szkołę i znów musi przejść przez etap poinformowania innych, że jej brat nie jest taki jak wszyscy. Jej wyrozumiałość i spory dystans do świata rówieśników pomagają jej się zbliżyć do Patryka. Szkolny dziwak, stojący z boku codziennie wysyła jej SMS z informacją o pogodzie. Jest jeszcze mama, rozwiedziona i czasem resztkami sił trzymająca siebie i dzieci w garści. Książka Ivony Březinovej opowiada o życiu z autystycznym dzieckiem, o reakcji społeczeństwa na niezrozumiałe i często groźnie wyglądające zachowania chorego chłopca. Jest opowieścią o bezgranicznej miłości i walce o to, by rodzina mogła żyć razem. Powieść skierowana jest do młodzieży, ale niejeden dorosły wiele się z niej nauczy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group