Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8363
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 czerwca 2020, 8:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 6:08
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej, „Bezpowrotnie utracona leworęczność” Jerzego Pilcha i „Wojtek” Wojciecha Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitriuk – te książki warto przeczytać, zdaniem bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym bibliotekarze piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

A ja żem jej powiedziała. Katarzyna Nosowska

„A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej to zbiór przezabawnych, pełnych ironii i sarkazmu, krótkich wpisów, poruszających przeróżne tematy: od związków kończąc na alkoholizmie. W bardzo prosty i przejrzysty sposób wypowiada się w różnych kwestiach, stroniąc jednakże od wszechobecnego w dzisiejszym świecie gwiazdorstwa. Są to mądre, dojrzałe rady kobiety, nie gwiazdy „shoł – bizu”. Autorka nie owija w bawełnę, nie bawi się w poprawność polityczną, wali prawdę między przysłowiowe oczy: „(…) Jeżeli odmładzasz się dla mężczyzny, pamiętaj, że rodzynek nie stanie się na powrót winogronem. Jeśli chłop woli winogrona, to wybierze świeże. Zawsze.” Jednym z wielu atutów tej pozycji jest również to, iż możemy sięgnąć po nią „stojąc” w kolejce do lekarza czy nawet podczas krótkiej przerwy na przysłowiową kawę. Dzięki temu, że nie jest to powieść, która wciąga w swoją fabułę, możemy spokojnie delektować się dziełem Nosowskiej wtedy, kiedy mamy na to czas. Możemy ominąć pewne tematy, zacząć od tych ulubionych, a nawet, o zgrozo, od końca. W tej książce nie ma to znaczenia. Znaczenie ma natomiast fakt, że „A ja żem jej powiedziała” sprowadza na twarz uśmiech i pozostawia czytelnika w bardzo dobrym humorze. Książka dostępna w zbiorach książnicy Karkonoskiej. (AS)

Bezpowrotnie utracona leworęczność. Jerzy Pilch

Felietonowe wydanie w mistrzowskim stylu. Pisane prawą ręką. Autor wpuszcza nas do swojego świata, odwiedza dzieciństwo w Wiśle, dawnych i obecnych znajomych i narzeczone, snuje rozważania na temat wyższości literatury nad polityką, kota nad psem, aktualnymi wydarzeniami i tym, jak jego drogę ukształtowały pewne osoby. Opowiada o swoich mistrzach krakowskiego literackiego i dziennikarskiego światka, mówi o dziełach, które musi mieć pod ręką. Ten zbiór to czas, pamięć i literatura wplecione w znakomite gawędy. Gdzieniegdzie pojawia się znane nazwisko, czasem wyrazisty przodek, znajdzie się też autorefleksja i sarkazm, trzeźwe! spojrzenie na otaczającą autora rzeczywistość, jest też coś dla fanów piłki nożnej. Wszystko zaczęło się od utraconej w szkole leworęczności, spokoju nie daje myśl, co by było, gdyby Jerzy Pilch mógł zostać mańkutem.
„Bezpowrotnie utracona leworęczność” to trzydzieści spotkań z Jerzym Pilchem w różnych nastrojach, stanach emocji, jak to u każdego bywa. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Wojtek. Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitriuk

Siedmioletni Jacek walczy o uratowanie bocianiego gniazda, ma to dla niego ogromne znaczenie ze względu na rodziców. Równolegle bocian Wojtek opowiada o swojej podróży z Afryki do gniazda na Podlasiu, mówi o czyhających po drodze niebezpieczeństwach i o zmianach w przyrodzie, które są wynikiem ludzkiej działalności. Dla Jacka i Wojtka nie ma rzeczy niemożliwych, łączy ich cel, są wytrwali i zdeterminowani. To jedna z nauk tej książki. Druga to nauka o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze otoczenie. Trzecia jest taka, że rodzina przetrwa, jeśli jest w niej miłość. Całość dopełniają znakomite ilustracje-wyszywanki, łączące malarstwo z rękodziełem. Książka została laureatką Nagrody m.st. Warszawy za 2019 rok. Dostępna jest w zbiorach Filii nr 4. (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group