Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9613
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 12 kwietnia 2019, 11:39
Aktualizacja: Niedziela, 14 kwietnia 2019, 6:01
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Judasz”, „Hotel Winterhouse”, „Audiencja” i audiobook “Obrońca skarbów” to kolejna propozycja jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Zanim sięgniemy po te książki, warto przeczytać recenzje, jak zwykle napisane ciekawie i z polotem przez bibliotekarzy Książnicy.

Judasz. Amos Oz

Jest rok 1959. Szmuel Asz, główny bohater powieści, niestety, nieżyjącego już Amosa Oza, przeżywa trudny dla niego czas. Zerwanie z narzeczoną, brak przekonania do kontynuacji pisania pracy magisterskiej, niechęć do powrotu do domu, gdzie nie znajdzie zrozumienia dla dręczących go dylematów sprawiają, że przyjmuje dziwną propozycję pracy. Ma towarzyszyć intelektualnie niepełnosprawnemu mężczyźnie. Dziwny dom, samotni i nieliczni jego mieszkańcy, szczególnie kobieta zaprzątają jego myśli. Z czasem coraz więcej się o nich dowiaduje, o ich osobistych, często dramatycznych losach, które sprawiły, że ich życie tak teraz wygląda. Powieść, którą, jak to u Oza i każdego wielkiego pisarza bywa, można odczytywać na wiele sposobów. Z jednej strony Jerozolima, ta współczesna i historyczna, i Izrael, coraz bardziej uwikłany w konflikt z Palestyną i pytanie czy można było inaczej? Czy wszyscy popierają rozlew krwi i czy uważają go za konieczny? A jeżeli nie, to jak są odbierani przez pozostałą, inaczej myślącą część społeczeństwa? Czy zdrada, to jedyne słowo, które można przypisać ich postawie? Szealtiel Abrabanel, postać fikcyjna, polityk, który w powieści towarzyszy Ben Gurionowi, do końca swoich dni wierzył w pokojowe współżycie obu narodów. Wśród Palestyńczyków miał wiernych przyjaciół. Jednak to właśnie on zestawiany jest z Judaszem. Ale czy Judasz Iskariota był tylko zdrajcą? A może był tym, który uwierzył za bardzo, zbyt dosłownie? Dziwna to powieść, toczy się swoim wewnętrznym, spowolnionym rytmem, nie ma w niej porywających zwrotów akcji, ale jednocześnie nie chce się przerywać czytania, chyba że tylko po to, aby zastanowić się nad kolejną kwestią. A im dalej od zakończenia książki, tym więcej pytań i wątpliwości, niż odpowiedzi. I trudno przestać o niej myśleć. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Hotel Winterhouse. Ben Guterson

Wielbicielka książek i łamigłówek 11-letnia Elizabeth Somers po śmierci rodziców mieszka z niezbyt przyjemnym wujostwem. Niespodziewanie tuż przed gwiazdką dziewczynka zostaje wysłana do magicznego Hotelu Winterhouse. Tam zaprzyjaźnia się z jego osobliwym właścicielem, a jego uwagę przykuwa pewna wyjątkowa książka, z którą wiąże się wiele sekretów dotyczących Winterhouse i samej Elizabeth. W dodatku w hotelu grasuje podejrzana para, o co najmniej niecnych zamiarach. Razem z nowo poznanym przyjacielem Elizabeth postara się rozwikłać tajemnicę hotelu, jednocześnie ciesząc się cudownościami, których nie może doświadczyć na co dzień, mieszkając z ciotką i wujem. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Obrońca skarbów. Marta Grzywacz; czyta: Aleksandra Mróz

M. Grzywacz przybliża nam historię ukrywania, grabieży, a potem odzyskiwania polskich dzieł sztuki. Chwilami ociera się wręcz o powieść sensacyjno – szpiegowską. Ważna tu jest osoba Karola Estraichera niezwykle zaangażowanego w ukrywanie, a potem odzyskiwanie naszych dzieł ( m.in. ołtarz Wita Stwosza, arrasów wawelskich, Damy z gronostajem). K. Estreicher próbował ocalić to, co można było ocalić, ale przede wszystkim dokonał mrówczej pracy, bo skatalogował zbiory polskie, aby po wojnie można byłoby je odzyskać. Uczony działał we Francji, Anglii, USA i mozolnie prosił o stworzenie instytucji, które zajęłyby się odzyskiwaniem zrabowanych dóbr i chroniły przed ewentualnym zniszczeniem podczas działań wojennych.
To bardzo ciekawa historia polskich skarbów kultury zagrabionych przez hitlerowców i odnajdywanych w różnych częściach Europy z dużymi zasługami Karola Estreichera. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Audiencja. Vaclav Havel

Dramat w jednym akcie napisany w 1975 przez niespełna 40-letniego Vaclava Havla rozgrywa się w browarze i jest dialogiem pomiędzy Ferdynandem Wańkiem – intelektualistą, dramaturgiem, pracownikiem fizycznym a browarnikiem, pracodawcą Wańka. Bohaterowie dramatu zaczynają prowadzić rozmowę, która powoli przekształca się w konfrontację postaw społecznych i poglądów moralnych. Dramat zawierający wątki autobiograficzne jest świadectwem absurdu komunizmu i rozdźwięku między ówczesnymi grupami społecznymi, sztucznie zmuszanymi do współpracy. Odczytywany dziś, z dystansu, wydaje się być zapisem nonsensownej rozmowy. Napięcie między Wańkiem i browarnikiem narasta, kiedy podwładny nie daje się przekonać do pisania donosów na siebie, nawet za cenę lepszego stanowiska pracy. Logika wypowiedzi browarnika zmierza do wniosku, że to jednak on jest w gorszej sytuacji. Lektura dramatu nie trwa dłużej niż pół godziny, kilkanaście stron dialogu otwiera przed czytelnikiem dwa całkiem odmienne ludzkie światy. Jeden z bohaterów zmianą postawy wyciąga na koniec wnioski z rozmowy. Pytanie - dlaczego ? Po co? Czy ta sztuka jest wciąż aktualna? Szukajcie własnych odpowiedzi. Jeśli chcecie o tym porozmawiać, to taka okazja będzie 17 kwietnia podczas spotkania klubu czechofilów DKK Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia, które zacznie się o 17:00 w Książnicy Karkonoskiej na I piętrze. Wspólnie obejrzymy archiwalna adaptację sztuki w wykonaniu jeleniogórskiego teatru. (JJ)

Cyfrowa wersja spektaklu dostępna jest na stronie:
http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/docmetadata?id=24852&from=publication&fbclid=IwAR064dFcttL8Mdf5nYua8kcd0_fDWGZbteEuOtcUyp9u3FA-jdM3ILfxCbQ

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group