Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11211
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 28 grudnia 2018, 8:16
Aktualizacja: Niedziela, 30 grudnia 2018, 11:35
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Krupówki”, „Świat Florka” i audiobook „Farma lalek” – to te książki wybrali dla nas tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swój wybór uzasadniają, jak zawsze, w ciekawie napisanych recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Krupówki. Piotr Mazik, Kuba Szpilka

Metafizyka ulicy. Brzmi dziwnie, jakby chodziło o ulicę Krokodyli z opowiadania Brunona Schulza, ale jest w tym porównaniu coś na rzeczy i to coś - może aura, może klimat - uwiodło i pochłonęło autorów tej książki bez reszty. Razem z nimi błąkamy się po Krupówkach, pozwalamy się zwodzić i prowadzić nieoczywistym śladom i gubiącym się tropom. Krótka i prosta ulica, długa i nieprosta historia, ale opowiadana w taki sposób, aby choć trochę zbliżyć się do tajemnicy. A może żadnej tajemnicy nie ma? Przecież wszystko da się wyjaśnić: najpierw była polana i ścieżka biegnąca przez łąki i lasy, łącząca chłopskie z dworskim, potem zaczęli zjeżdżać goście i zmiana poganiała zmianę. No to jeżeli nie ma tajemnicy, to jak wyjaśnić popularność tej najbardziej rozpoznawalnej ulicy, dlaczego nas tam ciągnie, choć wiemy, jak będzie? Przyjazd pociągiem do Zakopanego ma w sobie coś z dotarcia na koniec świata: tu kończą się tory, dalej nie ma nic. Przed nami horyzont Tatr, których widok daje początek szaleństwu. Z dworca PKP do Krupówek – to odległość na wyciągnięcie ręki. Idę w tę stronę, choć wcale tego nie planowałam – przecież wiem, co zastanę. Ale czar trwa i dopiero po jakimś czasie przychodzi refleksja, spotęgowana zmęczeniem podróżą: co ja tu robię, w tym tłumie?! Oszalałam! Niedalej jak wczoraj naśmiewałam się ze zdjęć w Internecie, pokazujących turystów, którzy górskie wędrowanie kończą na Krupówkach! Dość! Uciekam i w duchu przysięgam sobie: nigdy więcej! Do tej pory wszystko wydaje się być logiczne i da się racjonalnie wyjaśnić. Do tej pory. Bo rok później było dokładnie tak samo. I teraz już wiem, że za rok znów zacznę od Krupówek, bo tak działa magia gór i legenda miejsca. I nie zmieni tego ani Sylwester z TVP w Zakopanem ani niestety nieodłączny Sławomir z „Miłością w Zakopanem”. Trzeba po prostu przeczekać. To minie. Bo Krupówki mają jedną stałą cechę – zmienność. Mądrego świętowania. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Świat Florka. Natalia Kusaj, Katarzyna Gumulak

Florek ma 6 lat i chodzi do przedszkola Zaczarowany Świat. Jest szczęśliwym chłopcem, chociaż nie zawsze tak było. Pierwszy dzień w przedszkolu zwykle nie należy do łatwych chwil w życiu dziecka. Florek najchętniej by wrócił do domu. Jak pomóc 6 latkom, aby adaptacja w nowym miejscu była łatwiejsza. Czego unikać w rozmowach o przedszkolu, jak panować nad emocjami? To dopiero początek, bo przecież są tu jeszcze inne dzieci, budują się relacje, wzbudzane są różne emocje. Co jeśli dziecko jest nieśmiałe? Co, kiedy nie umie budować relacji i nawiązywać emocjonalnych więzi? Książka napisana przez dwie jeleniogórzanki uczy jak ważne jest odczytywanie dzieci , jak istotne są ich problemy, które w perspektywie osoby dorosłej wydają się nieistotne. Stres, strach, trema, brak pewności siebie, złość, poczucie bezpieczeństwa są obecne w życiu dzieci. Florek poradzi sobie ze wszystkim, pod warunkiem, że stanie obok niego mądry dorosły i nauczy, że można być szczęśliwym chłopcem. Jak piszą autorki, Świat Florka to pozycja dla wszystkich, którzy chcą rozwijać inteligencje emocjonalną u swoich dzieci, to lektura dla całej rodziny. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Farma lalek. Wojciech Chmielarz; czyta Janusz Zadura

Podobno przyjechał tu na chwilę, aby wziąć udział w akcji liczenia nietoperzy, które masowo zamieszkują kowarskie sztolnie. Nie wiadomo, co na to nietoperze, bo spały, ale najwyraźniej sceneria opuszczonej kopalni uranu podziałała na autora na tyle intrygująco i ekscytująco, że zdecydował się tu umieścić akcję swojej książki. Wojciech Chmielarz, bo o nim mowa, nazwisko, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom powieści kryminalnej, wysyła swojego bohatera, komisarza Jakuba Mortka, do Krotowic (czytaj: do Kowar). Senne i apatyczne z pozoru miasteczko, gdzie każdy ma coś do ukrycia, okazuje się być areną mrożących krew w żyłach wydarzeń. Niespodziewane zwroty akcji, silne namiętności, rosnące ze strony na stronę napięcie i gęstniejąca atmosfera na koniec znajdują zaskakujące rozwiązanie! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group