Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4016
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 14 grudnia 2018, 7:13
Aktualizacja: Niedziela, 16 grudnia 2018, 5:39
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
I jak tu się dogadać?!, Góry, jakich świat nie widział, Szczurołap oraz audiobook Awaria małżeńska – po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swoje propozycje uzasadniają w recenzjach, które zawsze warto przeczytać. Zapraszamy do lektury.

I jak tu się dogadać?! Z profesorem Bogdanem de Barbaro rozmawia Danuta Kondratowicz

Ta książka równie dobrze mogłaby nosić tytuł „Za drzwiami gabinetu, czyli Bogdan de Barbaro ujawnia kulisy pracy psychoterapeuty”. Żarty na bok, bo sprawy są ważne i poważne, ale w zaproponowanej humorystyczno-sensacyjnej konwencji jest o tyle sens, że w dostępnej na naszym rynku wydawniczym literaturze psychologicznej takiej pozycji jeszcze nie było. Podobnie jak w filmie Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, zostajemy zaproszeni na sesje terapeutyczne, aby przekonać się, że to, co na początku wydawało się niemożliwe, czyli porozumienie, staje się coraz bardziej realne. Przed nami trzy rodziny i najbardziej typowe problemy: konflikt pomiędzy dorosłym rodzeństwem, którego początek sięga wczesnego dzieciństwa; młoda para i diametralnie różne rozumienie roli kobiety w małżeństwie oraz, czy to się nam podoba czy nie, najczęściej obecnie występujący związek, czyli rodzina patchworkowa, mówiąc inaczej: kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach plus dzieci. I jeżeli nawet swoim doświadczeniem nie wpisujemy się w te schematy, to dzięki uniwersalnemu podejściu i tłumaczeniu profesora de Barbaro bardzo szybko angażujemy się w sprawy przedstawionych nam osób, a w zaproponowanych rozwiązaniach odnajdujemy trafne diagnozy i cenne dla nas wskazówki. Czy jest ktoś, kto nie przeżywał nigdy konfliktu w rodzinie? Dlaczego? „Bo rodzina jest także instytucją, na której funkcjonowanie decydujący wpływ mają wzorce kulturowe, uwarunkowania ekonomiczne, polityczne, społeczne. Zamieszanie w systemie rodzinnym jest więc potężne, niekoniecznie poddawane refleksji przez członków rodziny. Dla przykładu: dawniej było silne sprzężenie między wiekiem a władzą i autorytetem, ponieważ mądrości przybywało z latami doświadczeń. Dziś w wielu obszarach, zwłaszcza tych, które skutkują poziomem inteligencji społecznej, wyższe kompetencje posiadają osoby młodsze. Zatem władza należy do starszych, a kompetencje do młodszych! Czegóż trzeba więcej, by drżały fundamenty życia rodzinnego?” Fascynująca książka – dla każdego. Przed świętami i może jeszcze bardziej po. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Góry, jakich świat nie widział. Sandra Nejranowska

Kosmogonia karkonosko-izerska opowiedziana została w książce językiem zwiewnym, delikatnym, metaforycznym, pełnym dźwięków i barw. Znane legendy napisane na nowo, na inaczej. Bowiem ta o Kunegundzie wcale nie kończy się tak, jak prawią na Chojniku, zaś jeleń, który stoi w godle Jeleniej Góry to sprawka potężnego Ducha Gór. W tym świecie królowa Karkonoszy, Śnieżka powstała ze snu, niezwykłego snu dwojga, w tych górach smok niekoniecznie musi być zły, a człowiek dobry, Olbrzymka może być najpiękniejszą istotą na świecie, a niesprawiedliwie zdobyte bogactwo może przynieść tylko nieszczęście. Co najważniejsze, to pewność, że nad wszystkim czuwa ten, któremu radość sprawiało nazywanie szczytów, grzbietów i kotłów, i to, że dobro zwycięża, a prawdziwa miłość pokona granice rzeczywistości. Czy to świat dobry i bezpieczny? Dla takich jak Jan z pewnością, dla tych, którzy czują w górach obecność sił i maja złotą duszę władca Karkonoszy ma w zanadrzu piękno i spokój. Kim jest ten Jan? Ten który czyta przyrodę jak księgę i rozumie język zwierząt? Może go spotkacie tam, gdzie dotrzeć nie można, a jednak można. Z książką, która musiała wreszcie powstać. Niektóre miejsca już nie będą takie same, krążące nad Kruczymi Skałami kruki przypomną o rozbójnikach , a szum wody Kamieńczyka opowie o Zorzy i Anzelmie i łzach rusałek, których można skosztować nawet dziś. I pamiętajcie, nigdy nie oddajcie swoich snów, za żadne skarby! książka wkrótce dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Szczurołap. Jay Asher i Jessica Freeburg

Co robić, gdy piękny sen zmienia się w najgorszy koszmar? Dawno, dawno temu… W małym miasteczku pośrodku gęstego mrocznego lasu żyje sobie głucha Magdalena… Okoliczni mieszkańcy unikają jej i traktują jak popychadło. Jedyną radość daje jej bujna wyobraźnia. Magdalena ma dar wymyślania opowieści i marzy, że pewnego dnia przeżyje miłość jak z bajki. Kiedy spotyka tajemniczego przybysza, widzi w nim spełnienie swoich najskrytszych marzeń. Oczarowana zakochuje się w nim i wkracza w jego magiczny świat. Dopiero gdy lepiej go poznaje, odkrywa jego mroczną stronę. Być może chłopak, którego sobie wyśniła, jest jej najgorszym koszmarem… Dzięki niezwykłym rysunkom Jeffa Stokely’ego, nominowanego do nagrody im. Eisnera, oraz wysiłkom Jessiki Freeburg, specjalistki od ponurych historii i legend, Szczurołap jest dla Jaya Ashera ekscytującym startem w nowy gatunek – opowieścią, która znakomicie operuje tymi samymi motywami prawdy, winy i zadośćuczynienia, które z 13 powodów uczyniły światowy bestseller. Asher i Freeburg stworzyli genialną wersję legendy o szczurołapie – niezwykłą powieść graficzną o samotności, miłości i zemście.Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Awaria małżeńska. Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz; czyta: Magda Karel

"Awaria..." to książka, która jest lekiem na smutne, samotne dni. N. Socha i M. Witkiewicz po raz kolejny przemawiają do kobiecych serc, jednocześnie bawiąc, wychowując oraz zmuszając do refleksji i spojrzenia na świat z innej perspektywy.
Ewelina i Justyna biorą udział w wypadku komunikacyjnym. Obie lądują w szpitalu na dłuższy czas. Pieczę nad domem przejmują mężowie, co okazuje się zdecydowanie bardziej skomplikowane niż dotąd myśleli. Sebastian i Mateusz zaczynają uświadamiać sobie, że ogarnięcie domu to nie lada wyczyn, któremu podołać potrafią jedynie najtrwalsi, bo przecież skąd ojcowie mają wiedzieć, gdzie w szafce znajduje się kawa zbożowa? Albo w jakich przedszkolach i szkołach uczą się ich dzieci? Do tego, jak można pamiętać o konieczności zebrania prania, które zostało powieszone trzy tygodnie temu? Panowie muszą wkroczyć w wir domowych obowiązków, na czele z opieką nad dziećmi, które nie mają litości.
Polecam dosłownie każdej kobiecie, a nawet panom, którzy chcą się trochę pośmiać i poznać babski punkt widzenia. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group