Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 4161
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 16 lutego 2018, 8:57
Aktualizacja: Niedziela, 18 lutego 2018, 4:47
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Las nie uprzedza”, „Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma”, „Mróz” i „Obronić królową” – po te książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swój wybór, jak zawsze, uzasadniają w ciekawie napisanych recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Las nie uprzedza. Krzysztof Środa
Dziwna to książka. Niewielki format, trochę ponad 100 stron, ale zdziwiłby się ktoś, kto miałby zamiar uporać się z nią w jeden wieczór. Nasycone treścią zdania Krzysztofa Środy wymagają skupienia i czasu na refleksję, również w tak oczywistej kwestii jak sprecyzowanie, o czym właściwie czytamy. Czy jest książka podróżnicza, a może o naturze świata albo, jak proponuje Ziemowit Szczerek, o tym, co, pomiędzy, co zawsze pozostaje nieopisane? Z jednej strony mamy Czeczenię. Czy coś nas może jeszcze zaskoczyć w opowieściach o tej wojnie? Tak. Psy. I drugi kraniec mapy, jak druga strona ludzkiej natury – Maroko. Delikatność. Rytuał zaparzania i picia herbaty miętowej. Nieoczekiwane spotkanie z pisarstwem innego podróżnika – Jana Potockiego. Tylko skąd ten nieustający niepokój, towarzyszący lekturze każdej strony? Jest taka scena. Przy stoliku siedzi trzech mężczyzn. Są inni. Poważni. O czymś rozmawiają. Co tu dużo mówić – budzą strach, bo być może to są właśnie ci, którzy nas nie lubią, którzy obwijają twarze czarnymi chustami. Delektowanie się marokańską herbatą bez papierosa nie ma sensu, ale Krzysztof Środa nie ma zapalniczki. Jest u nich na stoliku. Tylko. Ta historia ma dalszy ciąg. Zaskakujący. Znów trzeba zweryfikować swoje myślenie. I chyba właśnie o to chodzi. Książka dostępna w zbiorach książnicy Karkonoskiej. (KH)

Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma. Jarosław Szczyżowski
Jak zwiedzać miasto, którego nie ma? W jaki sposób odkryć jego historię i atrakcje? Odpowiedź przynosi pierwszy współczesny przewodnik emocjonalny po Miedziance, autorstwa Jarosława Strzyżowskiego – przewodnika sudeckiego, założyciela teatru Korkontoi i Gildii Przewodników Sudeckich. Niewielkich rozmiarów książka idealnie nadaje się do zabrania na wycieczkę. Krótkie i błyskotliwe rozdziały pomogą wyobrazić sobie tętniące życiem przedwojenne, samowystarczalne miasto z liczbą ludności sięgającą 800 osób, którego tradycje górnicze sięgają XII wieku i mają związek z Walonami. Razem z mieszkańcami Miedzianki przeżywać będziemy wysiedlenie w 1945 i decyzję o likwidacji miasta w 1972 roku. Przewodnik podzielony jest na 11 części, każda poświęcona jest konkretnemu miejscu, stanowiącemu oś opowieści, towarzyszy im mapa. Dzięki temu książkę można czytać nie tylko od końca! Ostatni, XII rozdział wypełniony jest nadzieją i planami. Osobisty stosunek autora to tematu i olbrzymia pasja odkrywania Miedzianki na nowo dla kolejnych pokoleń turystów i regionalistów zaowocowały zdobytym dyplomem Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK podczas 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, który odbył się w miniony weekend w Poznaniu. Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mróz. Marcin Ciszewski; czyta : Krzysztof Banaszyk
"Mróz" M. Ciszewskiego to powieść z gatunku thrillera politycznego. Autor bardzo sprytnie tworzy portrety poszczególnych bohaterów. Co jakiś czas dorzuca smakowite, a czasem wręcz bulwersujące szczegóły, które diametralnie zmieniają postrzeganie danej postaci. Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz zostaje wyznaczony do kierowania nowo utworzonym zespołem. Ich pierwszym zadaniem jest śledztwo w sprawie zabójstwa meteorologa Wicherka. Po 24 godzinach zespół zostaje niemal bez słowa wyjaśnienia rozwiązany, a nadkomisarz i jego ludzie wysłani na przymusowe urlopy. Sprawa śmierdzi na kilometr. Tyszkiewicz wpada na pewien trop, ale będzie musiał pracować w scenerii przypominającej epokę lodowcową – ponad 50 stopni mrozu, obfite opady śniegu, wiatr, zmarzlina. Klimat porażająco zimny, aż chłód przenika podczas słuchania niektórych scen. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Obronić królową. Barbara Kosmowska
Greta przyjeżdża do małego miasteczka, gdzie ma zamieszkać z dawno niewidzianym ojcem i jego rodziną. I choć macocha jest chłodna jak zimne ognie, a ojciec rozkojarzony i zagubiony, to już Lilka, siostra przyrodnia dziewczyny, okazuje się prawdziwą wymiataczką smutków. Aha, jest jeszcze Igor. Chłopak inny niż wszyscy, który, tak się dziwnie składa, z powodu Grety trzyma pod poduszką parę tomików wierszy… Ale o Igora walczy jak lwica Milena – piękna, inteligentna, dobra i wrażliwa koleżanka z klasy… Pytanie tylko, czy Milena naprawdę jest ideałem… i co uczyni z tragiczną tajemnicą Grety. Czy sympatia miasteczka wobec „nowej” runie nagle jak domek z kart? Obronić królową to powieść wyróżniona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Czytelnik znajdzie tu ciepło, humor, mądrość życiową i nostalgię, z którymi spotkał się już w innych książkach Barbary Kosmowskiej – takich jak Panna Foch czy Sezon na zielone kasztany. (opis wydawcy). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group