Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6879
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 maja 2017, 7:53
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”, „Lęk”, „Najlepsi przyjaciele” i „Wilki” – to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej dla naszych Czytelników. Dlaczego warto sięgnąć po te książki – przekonują w swoich recenzjach. Warto je przeczytać.

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie. Anna Król
Jak to dobrze, że Anna Król napisała tę książkę! Przywróciła dzięki temu Jarosława Iwaszkiewicza z literackiego czyśćca, na który z pewnością nie zasłużył! Wykorzystała w tym celu i podzieliła się z nami całą gamą uczuć, jakie towarzyszyły jej osobistemu spotkaniu z życiem i twórczością pisarza. W efekcie obcujemy z Iwaszkiewiczem, który nas przede wszystkim wzrusza, staje się nam bardzo bliski, prywatny – po prostu ludzki. Trzynaście rozdziałów, treść każdego wywodzi się z jakiejś mało istotnej pamiątki po pisarzu, która nie znalazła się w oficjalnym katalogu stawiskiego muzeum. Zdjęcie, oderwany guzik od płaszcza, portmonetka, tubka po kremie do golenia, buteleczka perfum – zwykłe przedmioty, które w wyobraźni autorki stają się pretekstem do snucia poruszających i przejmujących opowieści o miłości, samotności, opuszczeniu, przemijaniu, starości, a w połączeniu z istotnymi informacjami, jakby niechcąco wplecionymi w tok opowiadania, dają spójny obraz życia Iwaszkiewicza. Przed naszymi oczami przewija się Zakopane z willą „Atmą” i Karolem Szymanowskim komponującym „Harnasi”, umierający w Turczynku Jerzy Błeszyński, zniweczona przez chorobę Marii Iwaszkiewiczowej kariera dyplomatyczna, ukochany pies Tropek, Sandomierz, Stawisko… . Anna Król jest tak głęboko zaznajomiona z frazą pisarską autora „Brzeziny”, tak współodczuwa ten charakterystyczny dla niego stan emocjonalny, że chwilami zapominamy czy narracja prowadzona w imieniu Iwaszkiewicza jest cytatem, parafrazą czy może przykładem talentu autorki. Jednak specjalnie nie staramy się tego dylematu rozstrzygnąć - przyjemność lektury jest tak duża, że poddajemy się temu niespiesznemu rytmowi bez sprzeciwu i potrzeba głębszej analizy staje się sprawą drugorzędną. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Lęk. Hubert Hender
Czy istnieje lęk większy od lęku rodzica, kiedy nagle bez śladu znika dziecko? Do czego może doprowadzić lęk u nastolatki? Jakie zbrodnie jest gotowy popełnić człowiek z lęku przed wyjawieniem prawdy, która może zrujnować życie? Jaka historia może powstać z sumy tych lęków? W kolejnym kryminale Huberta Hendera, rozgrywającym się w Jeleniej Górze nie ma krwawych scen, do których przyzwyczaił nas autor, nie ma mrocznych zakamarków, przerażającej ciemności, brutalnych zbrodni i mordercy, który być może czai się za rogiem i patrzy policjantom na ręce. Tym razem komisarz Iwanowicz i podkomisarz Gawłowski szukają nastoletniej Patrycji, która wyszła wyrzucić śmieci i nie wróciła. Policjanci z początkowo nikłej ilości faktów i poszlak mozolnie starają się dotrzeć do rozwiązania zagadki. W trakcie śledztwa odkrywają, że sprawa dotyczy szerszego grona uczniów, są ofiary. Komisarz Iwanowicz, ze względu na ujawnioną w książce przeszłość, nabiera osobistego stosunku do śledztwa. Rośnie tempo akcji, odżywają pewne znane już wątki. Wzrasta lęk i obawa, że nie uda się znaleźć winnego, a może winny jest tuż tuż ! Kilka miejsc w Jeleniej Górze będzie się po przeczytaniu książki kojarzyć z Patrycja, Dominiką , Karolem i pewną zabójczą tajemnicą.
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Najlepsi przyjaciele. Moni Nilsson, Elin Lindell
Przygody w raju to seria stworzona z myślą o najmłodszych samodzielnych czytelnikach. Zlatko i Beza mieszkają na osiedlu Raj otoczeni barwną galerią ludzkich typów. Zlatko nie lubi grać w nogę, skakać ani biegać. Nie ma na osiedlu kolegów i często się nudzi. Siedzi wtedy w piaskownicy i wsypuje piasek do swoich znienawidzonych piłkarskich butów, które dostał od taty. Wszystko się zmienia, gdy na osiedle wprowadza się Beza, dziewczynka o oczach błyszczących jak złoto! Przeczytajcie o ich codziennych i niecodziennych przygodach! (opis wydawcy) Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Wilki - Adam Wajrak; czyta: Roch Siemianowski
To książka nominowana w Plebiscycie Książka roku 2015 w kategorii Literatura Faktu. Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz, przyrodnik Polaków i mieszkaniec Puszczy Białowieskiej.Autor nie tylko przekazuje bogatą wiedzę na temat wilków i doświadczeń z nimi, ale przywołuje wiele interesujących przykładów, anegdot, ciekawostek. Jedne są zabawne, inne wzruszające, jeszcze inne szokują i udowadniają, jak mało wciąż wiemy o zwierzętach, które od dawna owiane są legendami i krzywdzącym stereotypami.
Adam Wajrak jest autorem wielu artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Mieszka w Teremiskach, we wsi położonej na terenie Puszczy Białowieskiej. Urodził się w Warszawie i spędził tu lata młodości. I tak jak mieszkańcy miast zapewne miał często błędne pojęcie jak w naturalnym środowisku zachowują się zwierzęta i ptaki. Kiedy podjął decyzję o zamieszkaniu w Puszczy, przywiózł ze sobą swój dziecięcy strach przed wilkami. Nowo poznani tutejsi mieszkańcy: leśnicy, naukowcy i pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego pomogli autorowi poznać tajniki panujące w Puszczy. Książka wspaniała ! Polecam!
Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group