Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 4877
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 5 maja 2017, 7:58
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Rosso Istanbul”, „Przesieka. Przewodnik. Monografia”, „Zakazane życzenie”, a także „W ogrodzie bestii” – po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swoje propozycje uzasadniają w napisanych przez siebie recenzjach. Warto je przeczytać.

Rosso Istanbul. Ferzan Ozpetek
Ferzan Ozpetek – reżyser urodzony w Stambule, przez świat filmu porwany do Rzymu, tym razem proponuje nam prozę po części autobiograficzną. Po części, bo niezwykle ciekawa narracja prowadzona jest dwutorowo. Drugi, równoległy wątek, to fikcyjna historia Anny, która w tym samym czasie co autor i tym samym samolotem przylatuje do Stambułu. Retrospekcje i wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością, która niespodziewanie dla niej stawia ją przed najważniejszymi w życiu wyborami. Ozpetek w identyczny sposób opowiada o sobie. Kolejny pobyt w rodzinnym mieście, w którym ciągle jest jego dom a w nim Mama – kiedyś niezwykle piękna i elegancka kobieta (jej zdjęcie widnieje na pierwszej stronie okładki), teraz coraz słabsza, coraz bardziej niedołężna - to za każdym razem okazja do wspomnień, dzięki którym poznajemy dzieciństwo i wczesną młodość reżysera, towarzyszące mu radości i fascynacje, dramaty i tajemnice. Ale siła i niezwykła uroda tej książki to nie tylko fakty i zdarzenia, ale przede wszystkim sposób opowiadania o nich. Smutek, melancholia, nostalgia przeplatają się z emocjami, których moc jest w stanie w jednej chwili zmienić bieg poukładanej dotąd egzystencji. Kobiety w „Rosso Istanbul”: przypadkowo spotkane, przyjaciółki, ciotki i kuzynki - niewielu jest pisarzy, którzy tak potrafiliby na nie spojrzeć, wejrzeć w myśli i marzenia. To one nadają sens jego istnieniu, a w przeszłości miały na niego największy wpływ. No i najważniejszy bohater – Stambuł – jego przemijający urok i nachalna nowoczesność, historia i teraźniejszość, niemy świadek miłości i rozstań, namiętności, które stanowią esencję życia. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Przesieka. Przewodnik. Monografia. Michał Ciesielski
Czym wyróżnia się niewielka miejscowość położona w sercu Karkonoszy? Dlaczego stale jest atrakcyjna dla turystów? Kim byli pierwsi mieszkańcy tej osady i czym się zajmowali?
Michał Ciesielski pierwszy raz trafił do Przesieki w wieku kilku miesięcy, od tego dnia wraca tu regularnie. Monografia jest efektem osobistych zainteresowań i poszukiwań, wynikiem analizy wielu dokumentów, przewodników, relacji świadków i map. Autor w bardzo przystępny sposób przybliża lokalne atrakcje, historię miejscowości, wymienia cykliczne imprezy, opisuje szlaki turystyczne, przyrodę i bazę noclegową. Bogato ilustrowana publikacja na pewno pomoże zaplanować czas temu, kto trafi do Przesieki. Z bogatej oferty wycieczek pieszych, rowerowych, atrakcji dla miłośników historii, dla najmłodszych, dla poszukujących miejsc oddalonych od cywilizacji, obserwatorów przyrody, każdy coś dla siebie znajdzie. Z książką autorstwa Michała Ciesielskiego będzie to o wiele łatwiejsze. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Zakazane życzenie – Jessica Khoury
Trzy życzenia. Każde ma swoją cenę. Ile warta jest miłość? Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradę Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie. Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom. Baśń tysiąca i jednej nocy opowiedziana na nowo. (Opis wydawcy). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

W ogrodzie bestii - Erik Larson; czyta - Mateusz Drozda
Żaden inny rodzaj literatury nie przeraża tak, jak literatura faktu, bo- niestety- nie ma takiej okropności, jakiej jeden człowiek nie wyrządziłby drugiemu. ,, W ogrodzie bestii” to relacja rodziny amerykańskich dyplomatów z Berlina z lat 1933- 1937. William Dodd wraz z żoną i dziećmi Martą i Billem przenoszą się ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec, a dokładnie do Berlina. Od początku można odnieść wrażenie, że to ambasador Dodd z córką są najważniejsi w tej rodzinie. To głównie z ich punktu widzenia poznajemy Berlin, a także środowisko rządu niemieckiego- Hitlera i jego popleczników. Ambasador Dodd i jego najbliżsi widzą jak kiełkuje zło podsycane terrorem i nienawiścią rozlewające się na cały kraj.
To duża porcja historii okraszona sensacją. Jest tu też trochę blichtru wyższych sfer i romansów panny Dodd. Polecam tę książkę tym, których interesuje historia XX wieku i zobaczyć jak zaczęło się piekło… Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group