Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10014
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 20 stycznia 2017, 7:30
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Jak działa życie, Zamek Książ legenda III Rzeszy, Klasa oraz Ale jazda! Historia samochodu to kolejne propozycje lektury na długie, zimowe wieczory. Dlaczego akurat po te książki warto sięgnąć? O tym w recenzjach bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

Jak działa życie. Andrew Matthews
Okazuje się, że bardzo prosto, choć żeby dojść do tej konstatacji trzeba przerobić i całkiem serio potraktować tych parę lekcji , które proponuje nam Andrew Matthews, jeden z najsławniejszych na świecie trenerów motywacyjnych. Ci, którzy znają już choćby „Secret” Rhondy Byrne czy „Potęgę podświadomości” Josepha Murphy’ego wiedzą, o co chodzi, a jeżeli ktoś zacznie swoją wewnętrzną przygodę z dzisiaj omawianą książką, to jeszcze lepiej, bo „Jak działa życie” nad wymienionymi zdecydowanie przeważa, przede wszystkim sposobem przekazania istotnych informacji. Bez względu na to, jakie są nasze wyobrażenia o szczęściu, powodzeniu czy sukcesie, aby osiągnąć pożądany stan musimy skupić się na celu a nie na trudnościach i niepowodzeniach, które mogą nas spotkać po drodze, bo tak według Matthewsa działa prawo przyciągania. Niby proste i od dawna wiadome, a każdy z nas wie jak trudna to sztuka, gdy górę biorą stare schematy myślowe i wrodzone czarnowidztwo. Henry Ford, twórca słynnej marki samochodowej, na pytanie dociekliwego dziennikarza jak to się dzieje, że wszystko mu się udaje odpowiedział, że głowę tak ciasno ma wypełnioną tym, co chce osiągnąć, że na ewentualne przeszkody nie starcza już miejsca, tym samym żadna cząstka energii nie marnuje się i nie przyciąga niepowodzeń. Może w takim razie to, co Matthews pisze o akceptacji, przebaczaniu, poczuciu wdzięczności, życiu w teraźniejszości, myśleniu o swoich pragnieniach jakby się już spełniły, zastąpieniu strachu życzliwością, byciu szczęśliwym jest warte większej uwagi, a może i nawet zastosowania? Co nam szkodzi? A jak pomoże! Z pewnością pomoże nam formuła wykładu zaproponowana przez autora. „Jak działa życie” napisane jest lekko, z humorem, przystępnym językiem, okraszone przykładami z życia, zilustrowane zabawnymi rysunkami i emanuje pozytywną energią (którą przyciąga ). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Zamek Książ legenda III Rzeszy. Szymon Wrzesiński, Piotr Kucznir
Tytuł książki może sugerować, że ponownie na warsztat zostaną wzięte tajemnice podziemi zamku Książ, tajna kwatera Hitlera, tajemniczy pociąg, szyfrogramy i nieujawnione dotąd projekty badawcze realizowane głęboko pod ziemią w olbrzymich tunelach. Faktycznie, autorzy poruszają również te tematy, polemizują z autorami wcześniejszych opracowań przytaczając dokumenty źródłowe na poparcie swoich tez, obalają teorie, uzupełniają informacje. Dyskusja na temat tajemnic zamku Książ jest wciąż żywa. Czego się jednak nie dowiemy z tytułu, a co jest ogromnym walorem tej publikacji, to historia pałacu w Rząsinach, który podczas II wojny światowej stał się placówką Instytutu Badawczego Medycyny Lotniczej. Tu badania na potrzeby Luftwaffe prowadził pułkownik profesor Hubertus Strughold – niemiecki zbrodniarz ale i ojciec medycyny kosmicznej. Do dziś w okolicach pałacu poszukiwacze skarbów znajdują niecodzienne przedmioty! Autorzy poruszają też temat Ubocza i ulokowanej tam fabryki i ośrodka badawczego Argus Motoren Werke. W styczniu 1945 roku Armia Czerwona zbliżała się do Śląska, ewakuacja Niemców była błyskawiczna, w tajemniczych okolicznościach wywożono wszystkie tajne ośrodki. Dokumenty , urządzenia i ludzie zniknęli. Pozostały wspomnienia przyjezdnych, więźniów, szczątki dokumentów oraz to, co kryje ziemia. Czym zajmowali się niemieccy naukowcy, czy dokonywali eksperymentów na ludziach, jak wyglądało ich życie codzienne, czy organizacja Todt interesowała się zamkiem Książ i czy Hitler szukał w nim schronienia? Jakie skarby ukrywali Niemcy w Krzeszowie? Te i wiele innych informacji znajdziecie w proponowanej publikacji. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Klasa . Dominik W. Rettinger; czyta Andrzej Ferenc
Polski kontrwywiad rozpracowuje amerykańską firmę, która planuje eksploatować złoża tytanu w pobliżu Suwałk. Tak się składa, że w polskim oddziale firmy pracuje kilka osób z klasy Karola i Adama, zwanego ,,Wierzbą”. W grę wchodzą duże pieniądze. Bardzo duże! Nagle znikają pieniądze i jeden z prezesów firmy. W książce roi się od pościgów, zdrad, porwań i podsłuchów. Nie brakuje strzelaniny, wybuchów i walki wręcz. Doskonale skonstruowana intryga trzyma w napięciu do ostatniej strony. A tytułowa klasa? Jej rola jest i dosłowna i metaforyczna. Istnieje jako przeszłość, która ciągnie się za człowiekiem. Z tej przeszłości, jak się okazuje wypływają nieoczekiwane sekrety.
Wizja świata zaproponowana nam przez autora jest przygnębiająca, politycy są skorumpowani i nikomu nie można ufać. Tylko dzięki takim zapaleńcom jak Karol i ,,Wierzba” świat jaki znamy istnieje, a zwłaszcza piękne rejony Suwałk.
,,Klasę” słucha się znakomicie. Gorąco polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ale jazda! Historia samochodu . Oldřich Růžička
Gotowi do jazdy? No to siadajcie, a ja wam przedstawię jedną z najciekawszych historii ostatnich 200 lat! Poznajcie historię samochodu od wynalezienia koła do współczesnych bolidów Formuły 1! Czy wiecie, że… człowiek wymyślił koło nie po to, by się przemieszczać, lecz by… robić gliniane naczynia? Choć trudno w to uwierzyć, historia samochodu zaczyna się ponad 5000 lat temu w Mezopotamii od wynalezienia koła garncarskiego. Znajdziecie w tej książce standardowe wozy, dyliżanse, maszyny parowe, które zapoczątkowały erę motoryzacji, pierwsze pojazdy silnikowe jeszcze bez kierownicy, automobile, a także niezwykłe auta Jamesa Bonda i Batmana. Zobaczcie, z jakich części składa się samochód oraz jak działa jego silnik. Przedstawiamy też słynnych konstruktorów, odważnych kierowców i ich szalone rekordy prędkości. Sporo tu wiedzy i ciekawostek. Wszystko podane w bardzo interesującej formie graficznej oraz przystępnym dla dziecka językiem. Przez całą podróż towarzyszą czytelnikowi dwaj kreskówkowi bohaterowie – ciekawski chłopczyk i mała rezolutna myszka. Ich zabawne wypowiedzi zostały ujęte w komiksowych dymkach.
Polecamy Waszej uwadze tę książkę, która w prosty sposób wyjaśnia procesy ewolucji wynalazków, z których dziś powszechnie korzystamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group