Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7020
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 12 sierpnia 2016, 8:12
Aktualizacja: 8:15
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej zachęcają do przeczytania książek związanych jeśli nie z samym lotnictwem jako takim, to z lataniem i wznoszeniem się. „Buty Ikara”, „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej”, „Cudowne Samoloty” – to trzy propozycje książkowe, po które warto sięgnąć. Ponadto polecamy audiobooka „Pod Mocnym Aniołem”, najgłośniejszą powieść Jerzego Pilcha, uhonorowaną Nagrodą Literacką NIKE 2001.

Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury. Marian Buchowski
12.X.1971 r. w Dziennikach zanotował: „Wieczór. Siedzę w pokoiku na szczycie wieży hangaru dla szybowców, na szczycie góry Szybownik. 561 m nad poziomem morza. Cicho.” Po północy kreśli słowa, które jego wielbiciele znają w nieco zmienionej wersji: „Dzisiaj są moje urodziny/ Które obchodzę bez rodziny/ Daleko, wysoko, wśród manowców/ W pokoiku na wieży hangaru dla szybowców.”
Choć nieodparcie kojarzony z Bieszczadami, to w rzeczywistości był tam podobno tylko raz. Podobnie w Jeleniej Górze i okolicach. Przyjechał do Jeżowa Sudeckiego, aby spotkać się z reżyserem Witoldem Leszczyńskim i uzgodnić szczegóły scenariusza „Siekierezady”. Przy okazji zagrał epizod w „Rewizji osobistej”, w scenie kręconej na Górze Szybowcowej. Pretekstem do przypomnienia jeleniogórskiego epizodu Edwarda Stachury jest biografia pisarza pióra Mariana Buchowskiego. Autor znał i podziwiał poetę i swojej fascynacji pozostał wierny. Dotarł do kręgu rodzinnego i przyjaciół, nieznanych faktów i dokumentów. Książka jest też próbą analizy fenomenu stachuromanii i odpowiedzi na pytanie, czy twórczość Steda przetrwała upływ czasu. I jeszcze fragmenty: „Po obiedzie zabrałem się wozem do Jeleniej. Chodziłem po mieście. (…). Napisałem wiersz W jeleniogórskiej kawiarni >Kasztelanka>/Stoi przede mną herbaty szklanka. (…). A te dwie w kawiarni, którym pomagałem rozwiązać krzyżówkę. Sam wdzięk.” Ciekawe, czy panie wiedziały kim był ten tajemniczy mężczyzna? Edward Stachura urodził się 18 sierpnia 1937 roku. (KH)
Zapraszamy do lektury książek: Marian Buchowski „Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury” oraz Edward Stachura „Dzienniki. Zeszyty podróżne” 1 i 2. Dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.
Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej. Tom I. Tadeusz Kaczmarek, Stanisław Błasiak

Bogata w tradycje lotnicze Kotlina Jeleniogórska wreszcie doczekała się monografii, która zawiera olbrzymi materiał historyczny i ilustracyjny a także informacje ulotne, dotyczące ważnych dla lotnictwa osób i wydarzeń.
Nie bez przyczyny przypominamy o tym wydawnictwie w sierpniu. Otóż 19 sierpnia 1785 roku nad Jelenią Górą po raz pierwszy wzbił się w powietrze balon i od tego faktu autorzy zaczynają swoją opowieść. Tadeusz Kaczmarek i Stanisław Błasiak są związani ze Szkołą Szybowcową w Jeżowie Sudeckim, dlatego publikacja zawiera szereg szczegółowych informacji, znanych jedynie osobom znającym środowisko związane z Szybowiskiem, przechowujących pamięć i detale o unikalnym znaczeniu.
Szczegółowe kalendarium obejmujące lata 1908 – 2014 obejmuje liczne rekordy, osiągnięcia, informacje o rosnącej z kolejnymi latami długości lotów, prezentuje nowinki techniczne i efekty pracy zakładu szybownictwa i modelarni. Lotnictwo w Kotlinie Jeleniogórskiej rozwijało się prężnie od lat 20-tych XX wieku, dzięki produkcji w Segel-Flugzeugbau nastąpił gwałtowny rozwój światowego szybownictwa. Po 1945 Polacy kontynuowali tradycje szybownicze i lotnicze, Szybowisko tętniło życiem z mała przerwą o okresie „błędów i wypaczeń”. Z możliwości jakie daje góra oraz noszenia nad kotlina skorzystało wielu sławnych lotników: Jerzy Makula, Marcin Jaxa-Rożen, Pelagia Majewska… Członkowie Aeroklubu, lotnicy, szybownicy, modelarze, spadochroniarze nieustannie odnosili kolejne sukcesy, bili rekordy, zdobywali medale, diamenty, odznaki. Organizowano zawody, zloty, rajdy, szkolenia, pokazy. Monografia porządkuje te fakty chronologicznie i zaskakuje bogactwem faktów oraz ciekawostek – np. o hodowli świń, która zajmował się Aeroklub Jeleniogórski.
Oprócz kalendarium publikacja zawiera wykazy imienne osób związanych z AJ, Szkołą Szybownictwa, modelarniami: prezesi, członkowie zarządów, piloci, instruktorzy, uczniowie, członkowie sekcji i Kubów, listy odznaczonych, listy mistrzów oraz rekordy przewyższeń. Pierwszy tom wieńczą lotnicze biografie w układzie alfabetycznym.
Rzetelne i niezwykłe wydawnictwo, które dokumentuje bogatą historię jeleniogórskiego lotnictwa. W planach jest kolejny tom, tak zapowiedzieli autorzy.
Co jeszcze wydarzyło się w kolejnych sierpniach:
21 sierpnia 1932 roku Lola Schroter z Chemnitz wykonała pierwszy skok ze spadochronem w Karkonoszach;
3-4 sierpnia 1933roku Kurt Schmidt na szybowcu Grunau Baby ustanowił rekord świata w długości lotu (36 g i 36 min.)
1 sierpnia 1945 roku przybywa do Grunowa pierwsza grupa młodzieży i instruktorów, zaczynając polski rozdział lotnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Polecamy wszystkim miłośnikom lotnictwa oraz historii regionalnej. Wydawnictwo zawiera wyjątkowo ciekawy materiał ilustracyjny (liczne zdjęcia i dokumenty). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Cudowne Samoloty. Historia lotnictwa, a w środku pięć modeli latających. Gaby Goldsack
Interesujący tekst i niezwykłe ilustracje ukazują najważniejsze etapy rozwoju lotnictwa. Przedstawiają pionierów aeronautyki oraz coraz doskonalsze technicznie maszyny, dzięki którym ludzie latają wyżej, dalej i szybciej. Ten wyścig nie ma końca, podobnie jak ludzkie marzenia o podboju przestrzeni powietrznej. Znakomitym dodatkiem do książki są latające modele pięciu słynnych samolotów, od stareńkiego jednopłata Blériota po współczesny rakietoplan Bell X-1. Gdy złożysz je samodzielnie i sprawdzisz, jak latają, z pewnością zrozumiesz, co czuli legendarni zdobywcy nieba. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

„Pod Mocnym Aniołem” Jerzy Pilch. Czyta: Andrzej Grabowski
To najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE 2001. Przewrotne puenty i ironiczne stylizacje, a także wpleciony w całość wyrafinowany humor, skutecznie maskują ponurą opowieść o ludzkim upadku i miłości, która łudzi nadzieją. Główny bohater, Juruś, to ceniony powieściopisarz, którego życie erotyczne stanowi osnowę miejskiej legendy. Poznajemy go w murach szpitala na oddziale deliryków. Trafia tu regularnie od lat. Kiedy już wymęczony alkoholizmem organizm odmawia posłuszeństwa, lekarze z oddziału detoksykacyjnego stawiają go na nogi. Jego i wielu innych, których poznajemy na kolejnych stronach książki, a którzy podobnie jak Juruś, chwilę później znów rzucają się w objęcia nałogu i kursują między barem Pod Mocnym Aniołem i sklepami monopolowymi. Jednak Juruś znajduje w życiu motywację, by podnieść się z kolan, odbić od samego dna. Czy okaże się on na tyle skuteczna by wytrwał w niepiciu? I na ile główny bohater podobny jest do autora książki? Ile ma z nim wspólnego? Osobliwego charakteru tej książce nadaje sam czytający Andrzej Grabowski, który wydobywa jeszcze większą głębię pisarskiego kunsztu Jerzego Pilcha sięgającego po barokową frazę pełną ozdobników i ironicznych wtrętów, a momentami stylizuje swą opowieść na język biblijny i raz po raz urządza sobie wycieczki w stronę klasyków literatury pijackiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group