Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6785
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 8 lipca 2016, 7:52
Aktualizacja: 7:54
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Książki „Pani na Czachticach”, „W górach Przeklętych”, „O Wilku , który trafił do Baśniowego Lasu”, oraz audiobook „Temat na pierwszą stronę” Umberto Eco – to kolejne propozycje wydawnicze, po które warto sięgnąć. Tradycyjnie polecają je bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej. Co odkryli niezwykłego w tych lekturach?

Pani na Czachticach. Jožo Nižnánsky
Rok 1610, Królestwo Węgier pod rządami Habsburgów, 50-letnia Elżbieta Batory, która wciąż olśniewa urodą, sprawuje swoje rządy w Czachticach. Nazywana jest Krwawą Hrabinią i Wampirem z Siedmiogrodu. Siostrzenica Stefana Batorego oskarżana jest o kąpiel w krwi młodych dziewcząt. Te pogłoski ściągają z Wittenburga młodego Jana Kalinę, zaniepokojonego brakiem wieści o matce i siostrze. Jego wizyta u protestanckiego duchownego ściąga uwagę zbrojnych z zamku. Bezwzględny Ficko, najwierniejszy ze sług Elżbiety, zaczyna polowanie. Po stronie Jana stają zbójnicy, którzy mają swoje własne porachunki z okrutną panią z zamku. Nie jest tak łatwo udowodnić winę, zwłaszcza, kiedy oskarżona ma pochodzenie, urodę i wpływy… Czy uda się odnaleźć Magdalenę? Czy samotna, węgierska arystokratka jest słusznie oskarżana o zbrodnie? Jaką drogę wybierze jej córka? Jaką rolę w tej historii odegra palatyn Thurzo?
Pani na Czachticach, to powieść historyczna, która delikatnie ociera się o horror z elementami romansu i zdecydowanie ma cechy literatury przygodowej. Plejada interesujących postaci, wiele wątków, wpleciona w treść kronika parafialna i autentyczne tło historyczne i intrygi polityczne sprawiają, że książka jest lekturą bardzo przyjemną. Dzielni rozbójnicy, przyjaźń, miłość, przygoda, tajemnica, napięcie i krwista historia, oto co czeka na czytelnika tej książki. Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

W górach Przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów. Bartłomiej Grzegorz Sala
Wampir. Strzyga. Wąpierz. Strzygoń. Zmora. Lęk. Mrok. Tajemnica… Hrabia Dracula, Nosferatu, Elżbieta Batory, kto jeszcze nie umarł po śmierci? Autor książki wymienia niemal 30 upiorów, które wstały z europejskich grobów rejonów górskich i Bałkanów. Może się wydawać, że wampiry to domena Rumunii i Transylwanii, Karpatów, czy Serbii. Bartłomiej Grzegorz Sala, na podstawie badań folkloru, utrwalonych przekazów, zapisów w kronikach, przykładów literackich, dokumentów zachowanych w archiwach dociera do kliku bliskich nam przykładów regionalnych. Onegdaj i w Sudetach wampirzyce i wampir wzbudzały strach. Brodka Duchaczowa w Lewinie Kłodzkim, w Siedlęcinie Zmora, Wampirzyca w Bolkowie i Georg Reichner w Rybnicy Leśnej. Nie były to historie wyssane z palca, fakty potwierdzające ich istnienie zachowały się w XVI. wiecznej Kronice Czeskiej Václava Hájka z Libočan, sprawą wampira z Bolkowa zajęła się cesarska komisja z Wiednia, którą sprowadził Władysław von Zedlitz, o Georgu Reichnerze wiemy z archiwum rodu Hochbergów, zachowanym na zamku Książ. Niezwykle interesujące opracowanie przytacza jeszcze dwa polskie przykłady, w kwestii wampirów nie stoimy w europejskim ogonie. Ogromną zaletą książki jest przystępny język oraz budowa każdego z rozdziałów. Każdy można czytać osobno, oprócz opisu bohatera autor nakreśla tło historyczne, wskazuje źródła, z których czerpał informacje i analizuje obecność poszczególnych wampirów w powszechnej świadomości, demonologii ludowej i kulturze.
Książkę kończy rozdział snujący przewrotnie smutną wizję upadku wampirów we współczesnym świecie medialnego kiczu. Na deser czytelnik otrzymuje dwa aneksy, chronologię i genealogię wampirów.
Gratka dla poszukiwaczy regionalnych ciekawostek i miłośników tematów grozy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Temat na pierwszą stronę. Umberto Eco. Czyta Mariusz Bonaszewski
„Temat na pierwszą stronę” to rzecz zdecydowanie inna od tego, do czego Umberto Eco zdążył nas przyzwyczaić. Nie ma średniowiecza, nie ma objętości (raptem 180 stron), ale jest intryga (i to jaka!), jest wątek detektywistyczny, jest i miłość. Tym razem włoski pisarz wziął na warsztat prawie współczesną (rzecz dzieje się w 1992 roku) prasę. Dzieli się z nami niepokojem, jaki wzbudzała w nim wizja świata kreowanego przez (podobno wolne) media. To przede wszystkim satyra, przypowieść o manipulacji, którą najtrafniej definiują słowa z książki: „to nie wiadomości czynią gazetę, to gazeta czyni wiadomości”. Na szczęście powieściowa Gazeta nigdy się nie ukazała (czy na pewno?), tylko spokoju nie daje ten tytuł… . Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej (KH)

O Wilku, który trafił do Baśniowego Lasu – Orianne Lallemand, ÉLéonore Thuillier
Przygody Wilka to kolekcja wzruszających historyjek, doskonałych do wspólnego spędzania czasu. W towarzystwie sympatycznego Wilka można słuchać i opowiadać, dzielić się emocjami oraz rozwijać wyobraźnię. A przy okazji, jaki to świetny pomysł na prezent!
Na uroczysty podwieczorek z okazji nadejścia wiosny Wilk postanawia upiec szarlotkę. Cóż, skoro zupełnie nie zna się na kuchni. Rusza więc do lasu z nadzieją, że znajdzie kogoś, kto mu pomoże. I kogóż to spotyka? Czerwonego Kapturka, Babę-Jagę, Królewnę Śnieżkę. Okazuje się, że aby upiec szarlotkę według przepisu ciotki Róży, trzeba najpierw przeżyć mnóstwo przygód.
Drugiego takiego wilka ze świecą szukać. Był na Marsie i w amazońskiej dżungli, grywa w piłkę, piecze wyborną szarlotkę, a na dobranoc czyta zającowi historie o dzielnych rycerzach. Mimo że znają i uwielbiają go już 2 000 000 dzieci na całym świecie (seria "Przygody Wilka" jest już popularna w 20 krajach!), nie czuje się gwiazdą. Żyje sobie spokojnie w Dalekim Lesie. Znacie go?
Seria opowiada o przygodach sympatycznego Wilka, który lubi pomagać innym, jest bardzo towarzyski i zupełnie nie pojmuje, jak można się go bać (gdy był mały wszystko go przerażało, nawet własny cień).

Wilk jest bardzo lubiany przez dzieci (zwłaszcza w wieku 2-4 lat). Przepiękne ilustracje oraz lekko i zabawnie napisany tekst sprawiają, że dzieci szybko obdarzają Wilka sympatią i chętnie poznają jego kolejne przygody.
A na końcu, przepis na pyszną szarlotkę ciotki Róży. Książka dostępna w zbiorach książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group