Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4689
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Sobota, 20 lutego 2016, 8:14
Aktualizacja: Niedziela, 21 lutego 2016, 8:24
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum
Zapraszamy do kolejnego cyklu artykułów, „Zaczytaj się z Jelonką.com” – tym razem promujących książki. Co tydzień będziemy prezentowali ciekawe pozycje dostępne w Książnicy Karkonoskiej i polecane przez tutejszych bibliotekarzy, ale nie tylko. W tym tygodniu zachęcamy do lektury książek: „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego (dla dorosłych), „Zwierzęta Oli” (dla dzieci) oraz pozycji regionalnej „Bóbr 45. Za liniami wroga”, której autorami są Maciej Szczerepa i Robert Primke.

Do promowania książek wartych przeczytania (dla dorosłych i dzieci) zachęcamy wszystkich mieszkańców, a także autorów z regionu jeleniogórskiego. Recenzje można wysyłać na adres e-mail: angelika.jelonka.com@wp.pl. Raz na kwartał będziemy nagradzać jednego autora najciekawszej recenzji. W tytule maila należy podać hasło akcji „Zaczytaj się z Jelonką.com”, a w treści: recenzję, zdjęcie okładki książki oraz swoje dane – imię, nazwisko i numer telefonu.

A w tym tygodniu książki polecają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej:

„Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego - Wydawnictwo Od deski do deski, 2015r. – to zdobywczyni Paszportu Polityki.
Pewnego dnia lokalną społecznością wstrząsa informacja o okrutnej zbrodni. Akcja toczy się w Bydgoszczy, w drugiej połowie lat 90-tych, w początkach zmian ustrojowych i tle odrapanych blokowisk oraz pierwszych gier komputerowych. W czasie dojrzewania i młodości głównych bohaterów.
To druga książka z serii F/Aktach wydawnictwa Od deski do deski Tomasza Sekielskiego i zdecydowanie najlepsza w dorobku pisarza, dotychczas znanego miłośnikom literatury fantastycznej”. (Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej)

„Zwierzęta Oli” autorstwa Mymi Doinet to opowieści o przygodach małej dziewczynki, która rozumie mowę zwierząt i niesie pomoc małym bohaterom. Proste zdania zachęcają dzieci do samodzielnego czytania, a piękne ilustracje pozwolą na urozmaicenie lektury. Na końcu książki znajdziemy informację o zwierzęcym bohaterze oraz ciekawostki ze świata zwierząt. Książki zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego , co oznacza, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już wszystkie litery i czytają dość płynnie. Dziecko może przeczytać całość samodzielnie lub z podziałem na dwa głosy: tekst trudniejszy czyta dorosły, wypowiedzi w chmurkach – dziecko. Taka lektura może być wspaniałą zabawą dla dwojga.

Natomiast z pozycji regionalnych polecamy „Bóbr 45. Za liniami wroga” Maciej Szczerepa, Robert Primke,- Wydawnictwo Archiwum-System, 2016r.
Książka opisuje mało znane lub zupełnie nieznane wydarzenia rozgrywające się w 1945 roku między Bobrem a Nysą Łużycką. Autorzy, na podstawie dostępnej literatury, unikalnych radzieckich materiałów archiwalnych, ukazali działania zwiadowców Armii Czerwonej oraz Wehrmachtu na bliskim i głębokim zapleczu frontu. Nie skupili się tylko na zwiadzie taktycznym, ale także operacyjnym – jeden z rozdziałów poświęcono grupom spadochronowo-wywiadowczym. Przedstawili również, nieznane dotąd, losy wielu uciekinierów z Festung Glogau, w tym szefa sztabu obrony twierdzy, podpułkownika Friedricha Nitschke. (Książka wkrótce w zbiorach Książnicy Karkonoskiej)

Jednocześnie zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Bóbr 45. Za liniami wroga” w środę (24 lutego) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (III piętro).

Komentarz autorki:
Marek Tulliusz Cyceron pisał „czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach". Kartezjusz uważał, że „czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów", a z kolei Umberto Eco przekonywał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie". Mylę, że każdy powinien sprawdzić, ile w tych słowach jest prawdy…
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group