Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13523
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 17 czerwca 2022, 8:07
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Praga w podwójnej odsłonie, a także „Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów” oraz „Czemu tata siedzi w garnku?” – tym razem to te książki polecają panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej i piszą o nich interesująco w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Praga w podwójnej odsłonie

Rok temu zbiegło się wydanie w Wydawnictwie Czarne dwóch książek związanych z czeską Pragą. Praga jest jednym w ulubionych miejsc wycieczkowych, dlatego przypominamy o tych książkach. Wznowiony został „Praski elementarz” Aleksandra Kaczorowskiego i swoją premierę miała książka Mariusza Surosza „Praga. Czeskie ścieżki”. Obu panów nie trzeba przedstawiać miłośnikom literatury dotyczącej Czech. Obaj od lat przybliżają polskim czytelnikom fenomen kultury, historii i literatury naszych sąsiadów. „Praski elementarz” to poetycka opowieść o pisarzach, których losy związane były z Pragą, obok rozpoznawalnych w Polsce Hrabala, Havla, Čapka, Kundery, Kafki, Haška, czy Škvoreckiego Aleksander Kaczorowski umieścił wśród praskich uliczek i zaułków Seiferta, Pavla, Weila, Urzidila, Peroutkę, Kolářa i wielu innych bohaterów drugiego planu. Nie bez powodu książka w tytule ma słowo elementarz, po jej przeczytaniu Praga nabiera nowego oblicza, jest lepiej wyjaśniona poprzez życiorysy swoich pisarzy. „Praga. Czeskie ścieżki” ma nieco inny charakter. Autor od szczegółu, dostrzeżonego praskiego detalu, dochodzi do ważnych wydarzeń z historii miasta, opisuje przemiany, jakie w nim zachodziły, fale i wstrząsy oraz służące im ideologie. Bogactwo wątków i odniesień jest praskim fenomenem wypływającym z wielokulturowości miasta: niemieckie, czeskie, żydowskie, austriackie, cesarskie, królewskie, komunistyczne, proletariackie, w rozkwicie i w ruinie, niezależne i pod okupacją, Praga ma tysiące twarzy, wiele z nich, jak pisze autor, malowanych było na potrzeby konkretnych doktryn, które za bohaterów obrały sobie Husa i Žižkę. Dokąd prowadzą czeskie ścieżki Mariusza Surosza? W niezwykle ciekawe miejsca, autor jest praskim przewodnikiem, zna miasto i potrafi o nim opowiadać.
Książka została wydana przez wydawnictwo Czarne w serii Sulima. W serii „Sulina” ukazuje się szeroko pojęta literatura faktu — książki historyczne i antropologiczne, proza podróżnicza i eseje. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że na rozmaite literackie sposoby odkrywają przed czytelnikiem nieznane oblicza i przejawy fenomenu zwanego Europą, że zdradzają jej często wstydliwe sekrety i głęboko ukryte tajemnice, a Czarne prezentujemy w Wypożyczalni w ramach loterii książkowej: przyjdź – wypożycz – wygraj książkę! (KH)

Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów. Charles King

„Oprócz setek marynarzy, przybywających do czarnomorskiego portu w sezonie handlowym, Odessa przyciągała barwną zbieraninę rozmaitych indywiduów, poszukujących szczęścia na styku stepu i morza. Według wczesnych, nieoficjalnych spisów ludności w mieście przebywali greccy i albańscy żołnierze, włoscy, żydowscy, greccy i bułgarscy kupcy, zbiegli rosyjscy chłopi pańszczyźniani, a także grupy Kozaków. Odessa już wówczas była słynnym miastem w Rosji, a raczej na jej skraju, ale z pewnością nie rosyjskim.”
Miasto, którego nazwa jest jak szept, miasto wymykające się jednoznacznej przynależności narodowej, kulturowej, religijnej. Czarnomorski port orientalny przyciągający ludzi oraz nieszczęścia. Odessa, która zawsze podnosi się z kolan jest bohaterką książki Charlesa Kinga. Autor nie tylko odtwarza historię ale i pisze elegię na cześć tego miasta. Oddziela fakty od miotów, potrafi zainteresować. Funduje czytelnikowi podróż w czasie i przestrzeni. Podróż wspaniałą i wartą odbycia. Książka została wydana przez Wydawnictwo Czarne w serii Miasta i jest dostępna w Książnicy Karkonoskiej. Do końca czerwca w Wypożyczalni trwa Loteria Książkowa z Wydawnictwem Czarne. Przyjdź, wypożycz książkę tego wydawnictwa i zgłoś numer swojej karty czytelniczej do loterii. Do wygrania są książki Wydawnictwa Czarne. Zapraszamy. (JJ)

Czemu tata siedzi w garnku? Paweł Beręsewicz

Mały chłopiec wraz z dziadkiem ogląda rodzinny album fotograficzny. Pełno w nim zdjęć jego taty kiedy był mały. Oglądając rodzinne zdjęcia zaciekawiony zadaje mnóstwo pytań swojemu dziadkowi. Dociekliwy wnuk chce jak najwięcej dowiedzieć się o swoim tacie. Dziadek-wspaniały bajarz otwiera przed wnukiem fascynujący świat dzieciństwa taty, którego album skrywa na fotografiach niejedno tajemnicze zdarzenie. Bo czemu tata siedzi w garnku, śpi na stole, zjada piasek, jest w plecaku i ma samą głowę?! Dziadek w mistrzowski sposób wyjaśnia i opowiada ciekawe historie, które wydarzyły się dawno, dawno temu. Niejednokrotnie w swoich opowieściach ubarwia przygody i przeżycia małego taty a tym samym jeszcze bardziej zachęca wnuka do słuchania i oglądania albumu. Książka bawi, śmieszy i zaskakuje. To opowiadanie do czytania dla całej rodziny a także gotowy pomysł na to jak spędzić czas z dziećmi i wnukami. Gorąco polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group