• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 19:04
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 7045
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zabawą po wiedzę o bezpieczeństwie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 13 października 2010, 14:42
Aktualizacja: 14:55
Autor: Angela
Fot. TEJO
Osiem drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzących praktyczną naukę zawodu wzięło udział w potyczkach sportowych i trzech konkursach impreza odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze w ramach Dni Otwartych Państwowej Inspekcji Pracy. Wygrał Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych.

To pierwsza tego typu akcja PIP z wyjściem do szkół, która została zapoczątkowana w Jeleniej Górze. Jej celem jest nauka zasad BHP i prawa pracy poprzez zabawę. Wszystkie szkoły, które zmierzyły się podczas dni otwartych Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą bowiem praktyczną naukę zawodu.

– W tym roku wyszliśmy z Dniami Otwartymi Państwowej Inspekcji Pracy z naszych siedzib w teren, do szkół. Dotychczas największa impreza odbywała się we Wrocławiu, ale to właśnie w rejonie młodzież potrzebuje takiej edukacji i jest na nią otwarta. Chcieliśmy za pomocą zabawy zachęcić ich do bezpiecznej pracy i do nauki o bezpieczeństwie. Aby w momencie podejmowania pierwszej pracy mieli świadomość zagrożeń, wiedzieli jak się zachować, ale i czego oczekiwać i żądać od pracodawcy – powiedziała Agata Kostyk-Lewandowska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Jak mówi Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, mecze koszykówki, quizy i konkursy poza przybliżeniem wiedzy o bezpieczeństwie w pracy miały też przybliżyć uczniom samą instytucję inspekcji pracy.

W potyczkach udział wzięły: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, Środowiskowy Hufiec Pracy, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, „Mechanik” i Zespół Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze.

- Moim zdaniem pytania w konkursach były łatwe. Połączenie wiedzy z zabawą to świetny pomysł. W minionym roku brałem udział w podobnej imprezie we Wrocławiu i zająłem czwarte miejsce na Dolnym Śląsku – mówi Mateusz Śliwiński, uczeń Zespołu Szkół Technicznych Mechanik.
Pytania do trzech konkursów z zespołem układał Jarosław Branicki z PIP w Jeleniej Górze.

– Jeden z konkursów był w formie odpowiedzi „prawda czy fałsz”, drugi konkurs w formie Kalambury wymagał odpowiedzi na pytanie„Jaki to znak”, a trzeci to głuchy telefon. Uczniowie musieli się więc wykazać zarówno znajomością przepisów i pojęć na temat BHP, jak i znajomością znaków, które na co dzień mogą spotkać w miejscach pracy – mówi Jarosław Branicki z PIP w Jeleniej Górze.

Mistrzami imprezy zostali uczniowie z Zespołu Szkół Artystycznych, którzy łącznie zdobyli 32 punkty. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, a na trzecim – Zespół Szkół Licealnych i Usługowych z ul. Leśnej w Jeleniej Górze.

Podczas imprezy swoje stoiska z ulotkami rozstawili: Urząd Pracy, Cech Rzemiosł Różnych, Zrzeszenie Usług i Handlu oraz Ochotniczy Hufiec Pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~S-P 13-10-2010 15:30
Rzemyki rzadko wychodzą na konkursy - ale jak już wyjdą to maxior!!! Same łby chodzą do tej szkoły.
~pip 13-10-2010 21:10
a gdzie Rabarczyk? nic się nie może obyć bez Rabarczyka...
~ 15-10-2010 21:54
Brawo Rzemiosła ;DD

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group