Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 8003
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z wodą nie ma żartów

Czwartek, 7 lipca 2022, 5:56
Autor: WAC
Region: Z wodą nie ma żartów
Fot. WAC
O bezpiecznym zachowaniu się podczas wypoczynku nad wodą rozmawiamy z prezesem jeleniogórskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Janem Gazdą.

Jakich zasad trzeba przestrzegać udając się nad wodę?

Należy unikać gwałtownego wchodzenia do wody. Grozi to utratą życia. W takiej sytuacji może dojść do porażenia nerwu błędnego, który zatrzymuje akcję serca. Nasze wody z reguły są zimne i trudno jest zachować optimum jakim jest różnica 5 – 6 stopni między temperaturą powietrza i wody. Dlatego gdy po wejściu do wody pojawia się u nas tzw. gęsia skórka to pierwszy sygnał, że należy z niej wyjść. Dobrą zasadą jest też przebywanie w miejscach, które są nam znane. Gdzie wiemy jak jest ukształtowane dno, jakie są głębokości, ile można się oddalić od brzegu, aby w razie zmęczenia móc stanąć na dnie.

Jak należy się zachować gdy już dojdzie do nieszczęścia nad wodą?

W sytuacji zagrożenia bardzo rzadko się zdarza żeby osoba obca podejmowała próbę ratowania osoby tonącej. Jeśli już to wtedy najczęściej decydują więzy rodzinne: brat – siostra, rodzic – dziecko, dziadek – wnuk. No chyba że w danym miejscu znalazł się wyszkolony ratownik. Jeśli widzimy, że ktoś się topi należy głośno wezwać pomoc oraz powiadomić służby dzwoniąc pod numery: 112, 601 100 100 lub 984. Rzadko się zdarza aby osoba tonąca krzyczała o ratunek. W takim przypadku usta są zalane, krtań podrażniona, dochodzi do zachłyśnięcia się. Jeśli ktoś w wodzie woła o pomoc to najczęściej jest to objaw paniki np. po zbyt dalekim odpłynięciu od brzegu.

Wielu Polaków uważa, że dobrze pływa, czy to prawda?

Moim zdaniem kobiety zdecydowanie lepiej pływają. Może nie szybciej ale techniczne lepiej. Mężczyźni przy pierwszym kontakcie z wodą od razu się biorą za skakanie. Nie ma normalnego wejścia do wody, ale trzeba koniecznie skoczyć i na tym umiejętności najczęściej się kończą. Ogólnie rzecz biorąc z pływaniem u Polaków jest trochę lepiej, w związku z tym że powstało sporo szkółek pływackich w nowych basenach pod dachem. Ale ogólnie jako społeczeństwo nadal słabo pływamy.

Jakie grupy wiekowe są szczególnie skłonne do podejmowania ryzykownych zachowań nad wodą?

Od wielu lat w tym kontekście mówimy o mężczyznach w wieku powyżej 50 lat. Są oni skłonni do popisywania się. Bo jaka to sztuka wypłynąć kawałek od brzegu, trzeba dalej popłynąć, aby wszyscy widzieli. Niestety najczęściej w przypadku 50+ wiek już robi swoje. No i co najmniej jedna czwarta tych osób wchodzi do wody po spożyciu alkoholu. Również młodzież miewa nad wodą głupie pomysły, takie jak wbieganie do wody, skakanie, wpychanie się. Często też słyszymy o poszukiwaniach nastolatków, którzy po imprezie poszli się schłodzić. Najgorsze, że dzieje się to najczęściej wieczorem, gdy widoczność jest niewielka i wtedy często dochodzi do tragedii.

Dziękuję za rozmowę

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
4
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
300
Tak
41%
Nie
49%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Półmaraton Jeleniogórski 2024
 
10 pytań do...
Śpiewam, jak nikt nie słyszy
 
112
Najazd policji na fabrykę narkotyków!
 
Karkonosze
Lizbonka też kocha Karkonosze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group