Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6042
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z rodzinnego albumu Teatru Cinema. 20 lat bez żebrania o widzów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 marca 2012, 20:19
Aktualizacja: Sobota, 10 marca 2012, 8:12
Autor: RED
Fot. RED
Tabliczki z prowokacyjnymi aforyzmami na osobach otwierających dziś w Biurze Wystaw Artystycznych ekspozycję jubileuszową Teatru Cinema zaintrygowały gości wernisażu. – Nie oczekujcie ode mnie cudów, mój czas jeszcze nie nadszedł – tej treści hasło miała na sobie zastępczyni prezydenta Mirosława Dzika.

Twórcy Cinemy przed 20 laty sami wzięli sztukę w swoje ręce i na cuda nie czekali. Z powodzeniem. Zespół znany jest nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach świata. To dobra marka, przysłaniająca swoją jakością malownicze miejsce, gdzie działają artyści: Michałowice pod Jelenią Górą.

“Wystawa pomocy teatralnych. Dwadzieścia lat Teatru Cinema” – otwarcie tak zatytułowanej wystawy przyciągnęło sporo zainteresowanych sztuką. Nie tylko tą teatralną, lecz także plastyczną, wszak ekspozycja składa się w dużej mierze z rysunków, które wyszły spod ręki Zbigniewa Szumskiego, artysty plastyka, współtwórcy Cinemy.

Janina Hobgarska, dyrektorka BWA (na guziku przypięła tabliczkę z napisem “Tu się nie rzebże o miłość” – pisownia oryginalna – RED) – witając licznych gości nawiązała do początków Teatru Cinema cytując recenzję napisaną w połowie lat 90. XX wieku przez Jaremiego Przyborę.

Ten stwierdził, że wprawdzie nie wie, gdzie są Michałowice, ale dzieło Teatru Cinema wywarło na nim niezapomniane wrażenie. J. Hobgarska przedstawiła przy okazji – z konieczności w pigułce – dorobek tej niezależnej grupy teatralnej, która fascynuje swoich wielbicieli niesztampowymi realizacjami, pobudzającymi a to do refleksji, a to do śmiechu. Podkreśliła także udział Cinemy w wydarzeniach związanych z rozpoczęciem przez Polskę prezydencji w UE.

W tej znakomitej recenzji jest jeden błąd – zauważył Zbigniew Szumski (na szyi tabliczka: “Jestem naciągaczem, tak naprawdę jestem młody, piękny i bogaty”). Autor napisał bowiem o potencjale reżysera, a tymczasem Teatr Cinema nie jest teatrem reżyserskim, a sztuki powstają wspólnym wysiłkiem artystów i każdy ma wkład w ich kształt. – Stawiamy przede wszystkim na pamięć, na zapamiętanie pierwszego impulsu. Nie dokonujemy ilustracji do idei – tłumaczył współtwórca Cinemy, obok którego stanęli, między innymi, (także udekorowani tabliczkami): Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Mariusz Mielęcki i Jan Kochanowski.

– Chyba się rozgadałem – mówił Z. Szumski – a obok są politycy, którzy na pewno też chcą coś powiedzieć – dodał pół żartem, pół serio nawiązując do niełatwego tematu finansowania sztuki. Wprawdzie Teatr Cinema jest prywatny, co nie znaczy jednak, że ta kwestia nie jest ważna. Andrzej Więckowski, związany wcześniej ze środowiskiem kultury wicestarosta jeleniogórski (tabliczka: “Koniec. Zbieram na drugi, żeby związać”), stwierdził, że nie zdawał sobie sprawy, iż kiedy przejdzie na drugą stronę, okaże się, że jako polityk i samorzadowiec – nawet znając potrzeby sztuki – nic nie może pomóc. – Choć oczywistym jest, że teatr potrzebuje potężnego mecenasa – usłyszeliśmy.

– Państwo może takim być, jeśli jest społeczne zapotrzebowanie – dodał Andrzej Więckowski przypominając, że najlepsze czasy teatr w Polsce przyżywał – paradoksalnie – w latach realnego socjalizmu, kiedy państwo nie skąpiło pieniędzy na sztukę. – Dziś czasy dla teatru są trudne – zaznaczył wicestarosta, znany z cyklu “Obserwatorium Karkonoskie”. Naczelnik wydziału dialogu społecznego magistratu Zygmunt Korzeniowski (tabliczka “Byłem tu przed wielkim wybuchem”) pokiwał twierdząco głową.

O finansowej mizerii doskonale wiedzą organizatorzy przedsięwzięcia. Zabrakło bowiem środków, aby jubileuszowa wystawa miała nieco szerszy wymiar i została wzbogacona choćby o występ Cinemy. Na pociechę – sceny z niektórych przedstawień można obejrzeć na monitorze telewizyjnym. Mimo to ekspozycja uchyla rąbka sekretu teatralnego laboratorium i fanom grupy na pewno się spodoba.

– To taki nasz album rodzinny – tłumaczył Zbigniew Szumski. Oglądając jego rysunki – z charakterystyczną kreską i swoistym poczuciem humoru – można prześledzić proces powstawania pomysłu na sztukę, a ten, kto jest na bieżąco z dorobkiem Cinemy – może porównać zawartość szkiców z tym, co pokazano na scenie. Wystawę uzupełniają także zdjęcia Marcina Olivy Soto dokumentujące pracę teatru. Na parterze i piętrze BWA można oglądać nie tylko szkice, lecz także scenografie ze spektakli: „Miałem taki sen”, “Dong“, „Bilard”, „Nie mówię tu o miłości“, „Kabaret Olbrzymów”. Są także afisze teatralne. Warto zobaczyć!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

kazimierzp 9-03-2012 22:11
Będę profanem, przyziemnym marudą który zastanawia się nad jednym zdaniem w tekście "red": "Zabrakło bowiem środków, aby jubileuszowa wystawa miała nieco szerszy wymiar i została wzbogacona choćby o występ Cinemy." Od 20 lat w Michałowicach (dzielnicy administracyjnej Piechowic) istnieje prywatny teatr który chwali się tym, że wszystko osiągneli sami, nawet nie walczą o widza. Dostali możliwość zaprezentowania się w placówce wystawowej Jeleniej Góry i dlatego, że nie dostali większej zapłaty to nie pokazali niczego więcej przybyłym miłosnikom, bo im za to nie zapłacono! Czyżby byli aż tak "wielkimi artystami", że zignorowali przybyłych swoich fanów bo im ktoś nie zapłacił! Może ktoś mnie oświeci, może gdzieś jest błąd w moim rozumowaniu! Tylko gdzie?
~ 9-03-2012 22:18
Kaziu jak zwykle nawija makaron na uszy
Piipi Jelonkowa 9-03-2012 22:26
..do - [~Pana Kazimierzap. ] .. z moją *poprawką mogę napisac- "Prawdziwego kibica poznaję,że .. zawsze przyjdzie ! " - .. jest Cesarzowa,Nasz ks.Kubek .. i jest również RED i wielu innych Fajnych ! ~Panie Kazimierzu ! .. ALBUM się fajnie ogląda,gdy ..MILCZY ! .. a dla *ciekawskich to można było obejrzec niektóre przedstawienia na monitorze tv
kazimierzp 9-03-2012 22:36
To już się pytać nie wolno! A czasami zdrowie nie pozwala być osobiście, a na zdjęciach widziałem kilka znanych mi osób m.innymi Piipi!;-) A że był ksiądz Kubek! Ja na ważne imprezy związane z sąsiadami też chodzę.
~Do pana K 9-03-2012 22:49
Błąd w rozumowaniu polega na tym,że nie zdaje pan sobie sprawy,że nawet jeśli aktorzy zagraliby za darmo ( a właściwie z jakiej racji?- zarabiają w ten sposób na życie i to nie jest ich hobby tylko ZAWÓD!!) to pozostaje opłacenie wynajęcia sali,obsługi,słowem cała produkcja spektaklu i te pieniądze musieliby zapłacić Cinemowcy...aby zaprezentować się... Na całym świecie się prezentują i świat ich docenia i za te prezentacje wynagradza.dlatego jeszcze istnieją.Wstyd,że nasze władze tego nie rozumieją
Piipi Jelonkowa 9-03-2012 22:57
..do - [~Pana Kazimierzap. ] .. życzę dobrego zdrowia ! .. a ja ? .. nie byłam na wspomianym Vernissage,ale obroniłam "moich" .. bo ich lubię ! Powrócę ! .. ale z kormoranami,których ..dogoniłam !
~fiki 9-03-2012 23:20
romnożyły się teatry "wokół wielkiej góry" ...każdy prywatny ,ale każdy chce kasy z podatków naszych....jeden może i dobry reżyser/znany/ wydał sobie niestety niedobry/koszmarny/ album z rysunkami teatralnymi z pomocą naszego bewua teraz wszyscy czekamy z niecierpliwościa na drugi album....też koszmarny ale za to znany....w końcu zabraknie na naszego kochanego norwidzia....prawdziwa sztuka to sztuka robienia pieniędzy,które leżą na ulicy nie w bewua....vide orkiestra pomocy...
~fiki 9-03-2012 23:29
powinien projektować swoje sztuki na komputerze...zabrać mu ołówek....drugi reżyser co myśli ,że rysuje jak KANTOR...
~fiki 9-03-2012 23:31
powiem wam ,że publiczności tam niewiele,przeważnie potencjalni wystawcy lub Więckowski szoł...
~fiki 9-03-2012 23:32
niech jadą do japonii zrobią pantomimę i zarobią kasy...
~fiki 9-03-2012 23:55
komentarz czeka na publikację
~-ja 10-03-2012 11:29
to jest najlepsze co mamy w tym regionie.Świetny, oryginalny teatr i twórczy lider. Zbyszek Szumski jest wielkim Artystą!!! Gratulacje . kapitalny [pomysł z żebraczymi karkami. Super dowcip, inteligentny, przewrotny, cały Szumski. Zobaczcie tę wystawę koniecznie. No i Dong na plaźmie, jacy piękni i młodzi Skibiński, Siwko, Janek Kochanowski, Tadek Rybicki. Buzi!!!
~NEO 10-03-2012 14:02
Cieszmy się ,że w tym dzikim kraju każmierzó jakoś mniej.A on pasuje do tego chlopa ,który zazdrościł sąsiadowi krów,,,,
~ 10-03-2012 15:51
20 lat zjawiska artystycznego ,bez stalej dotacja za wlasne pieniadze powstal teatr ktory jak nikt inny promowal miasto i region w swiecie. Jesji kogos interesuja finanse niech sobie policzy ile milionow w tym czasie wydalo miasto Jelenia Gora,starostwo na lokalne teatry czy tez domy kultury.To Teatr Cinema w ramach polskiej prezydencji otrzymal granty na realizacje projektow w Madrycie oraz Tokio ten teatr regularnie pojawia sie w Niemczech Izraelu,Meksyku.Panie Kazimierzu prosze uwazac na medykamenty bo mam wrazenie ze sieja pustke w Pana organizmie.
~Aristo 10-03-2012 23:30
I po co ci to było Kazimierzu? I już nie pomoże próba tłumaczenia czy czasem nie wolno spytać. Nie wolno i już. To Taka jest właściwość i konsekwencje miłości bezwarunkowej. To miłość szczególnych właściwości i najbardziej dotyczy ona celebrytów i sfer politycznych. Więc nie wychylaj się Kazimierzu nawet najmniejszym sceptycyzmem artykułowanym w jakimkolwiek nawet pytaniu (a cóżby było kiedy byłoby to stwierdzenie).
~laus 10-03-2012 23:30
sąsiad może sobie mieć krów ile chce ,tylko dlczego ma je mieć za nasze pieniądze.....niech weżmie kasę z europy ,chociaż i tam też są nasze...
~123 11-03-2012 5:25
GDYBYM NIE TYRAŁ PO 14 GODZ DZIENNIE PRZEZ 6 DNI W TYGODNIU TO Z CHECIA BYM SIE WYBRAŁ, A TAK POZOSTAJE MI MEGA WYPRAWA DO BIEDRONKI HAHAHAHA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group