Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8431
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z perfekcją wycięte czarno na białym

Środa, 3 grudnia 2008, 15:35
Aktualizacja: 15:58
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Z perfekcją wycięte czarno na białym
Fot. rylit
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmana” została otwarta wystawa dzieł Marii Louise Kaempffe – śląskiej mistrzyni wycinanek. Precyzja wykonania tych niewielkich gabarytowo obrazków wprawia w zachwyt tych, co obejrzą je pierwszy raz.

Wystawę w domu noblisty możemy oglądać od poniedziałku 1 grudnia 2008r dzięki Muzeum Kultur Europejskich Państwowe Muzea w Berlinie-Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, które to udostępniło eksponaty.

Ekspozycję otworzyła dyrektor muzeum w Jagniątkowie Julita Izabela Zaprucka a o artystce jej wycinankach opowiadał dyrektor berlińskiego muzeum profesor Konrad Vanja. Przedstawił on bliżej postać artystki.

– Maria Luise Kaempffe (1892-1963) związana ze Śląskiem, urodziła się w dzisiejszym powiecie strzelińskim, studiowała we Wrocławiu. Precyzja i subtelność jej prac spowodowała zainteresowanie jej twórczością wynikiem czego były jej wystawy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Berlinie i innych ośrodkach w Niemczech.

Tworzyła sylwety portretowe, krajobrazy, tańce, sceny religijne głównie z Nowego Testamentu. Zbiór dzieł na wystawie zawiera oprócz intrygujących wycinanek powstałych w latach dwudziestych pamiątki rodzinne i wydawnictwa artystce. Mimo zanikającej sztuki wycinanek, czarnego koloru papieru zastosowanego do ich tworzenia i niewielkich rozmiarów dzieł, ekspozycja budzi zainteresowanie widza i zmusza go do przyjrzenia się z bliska i podziwiania tej niespotykanej dziś sztuki.

Tematyka religijna w większości prezentowanych dzieł powinna zachęcić do odwiedzenia tej wystawy zwłaszcza, że zbliża się okres świąteczny. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego 2009 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
213
Nigdy
22%
Rzadko
41%
Czasami
23%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group