Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12924
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z odblaskami bezpieczniej na drogach

Czwartek, 24 listopada 2016, 8:06
Aktualizacja: Piątek, 25 listopada 2016, 8:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Z odblaskami bezpieczniej na drogach
Fot. Przemek Kaczałko
Debata pod hasłem „Bezpieczny – widoczny” odbyła się wczoraj (23.11) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Spotkanie miało na celu propagowanie używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym.

Funkcjonariusze policji przypominali, że ustawa prawo o ruchu drogowym już zobowiązuje pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym do noszenia odblasków – ich brak może skutkować mandatem, a przede wszystkim zagrożeniem bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu.

- Osoba poruszająca się po terenie zabudowanym jest bardziej widoczna na drodze w porównaniu do osób, które tych odblasków nie posiadają - przekonywał asp. Sztab. Krzysztof Brodowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. - Wspólne akcje policji i straży miejskiej polegające na rozdawaniu darmowych odblasków, szczególnie dla dzieci i seniorów – przynoszą skutek. Coraz więcej osób na drogach posiada oznaczenie, dzięki któremu po zmroku są lepiej widoczne. Apeluje się, aby oznaczać torebki, plecaki czy wózki dziecięce. Zdarza się również, że producenci ubrań wszywają elementy, które odbijają światło. - Bardzo dużo osób używa kamizelek, często widzę rowerzystów, którzy posiadają specyficzne kamizelki, które rozdawaliśmy kilka lat temu – dodał naczelnik.

Policjanci przestawili podczas spotkania statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem pieszych podkreślając, że w skali kraju jest ich coraz więcej, a istotnym elementem składającym się na poprawę widoczności pieszych jest także doświetlanie przejść. Rośnie też liczba mandatów z uwagi na brak odblasków poza terenem zabudowanym, zatem tego typu akcje są pożądane, aby rosła świadomość zarówno pieszych, jak i kierujących.

W debacie głos zabrał przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze Robert Tarsa. - Najwięcej sytuacji, które doprowadzają do przerwania egzaminów jest właśnie na przejściach dla pieszych – przyznał dyrektor Robert Tarsa.

Jeszcze w tym roku zostanie zakupionych 1000 odblasków. - Kiedyś rozdaliśmy 800 kamizelek dla dzieci i pojawiały się głosy, że to „siara” takie kamizelki nosić, ale teraz znowu jest odzew i przedszkola się do nas zwracają z prośbą o nie, aby dzieci czuły się bezpiecznie – mówił Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
234
Tak
85%
Nie
9%
To zależy od pogody
7%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group