Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4496
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z odblaskami bezpieczniej na drogach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 listopada 2016, 8:06
Aktualizacja: Piątek, 25 listopada 2016, 8:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Debata pod hasłem „Bezpieczny – widoczny” odbyła się wczoraj (23.11) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Spotkanie miało na celu propagowanie używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym.

Funkcjonariusze policji przypominali, że ustawa prawo o ruchu drogowym już zobowiązuje pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym do noszenia odblasków – ich brak może skutkować mandatem, a przede wszystkim zagrożeniem bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu.

- Osoba poruszająca się po terenie zabudowanym jest bardziej widoczna na drodze w porównaniu do osób, które tych odblasków nie posiadają - przekonywał asp. Sztab. Krzysztof Brodowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. - Wspólne akcje policji i straży miejskiej polegające na rozdawaniu darmowych odblasków, szczególnie dla dzieci i seniorów – przynoszą skutek. Coraz więcej osób na drogach posiada oznaczenie, dzięki któremu po zmroku są lepiej widoczne. Apeluje się, aby oznaczać torebki, plecaki czy wózki dziecięce. Zdarza się również, że producenci ubrań wszywają elementy, które odbijają światło. - Bardzo dużo osób używa kamizelek, często widzę rowerzystów, którzy posiadają specyficzne kamizelki, które rozdawaliśmy kilka lat temu – dodał naczelnik.

Policjanci przestawili podczas spotkania statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem pieszych podkreślając, że w skali kraju jest ich coraz więcej, a istotnym elementem składającym się na poprawę widoczności pieszych jest także doświetlanie przejść. Rośnie też liczba mandatów z uwagi na brak odblasków poza terenem zabudowanym, zatem tego typu akcje są pożądane, aby rosła świadomość zarówno pieszych, jak i kierujących.

W debacie głos zabrał przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze Robert Tarsa. - Najwięcej sytuacji, które doprowadzają do przerwania egzaminów jest właśnie na przejściach dla pieszych – przyznał dyrektor Robert Tarsa.

Jeszcze w tym roku zostanie zakupionych 1000 odblasków. - Kiedyś rozdaliśmy 800 kamizelek dla dzieci i pojawiały się głosy, że to „siara” takie kamizelki nosić, ale teraz znowu jest odzew i przedszkola się do nas zwracają z prośbą o nie, aby dzieci czuły się bezpiecznie – mówił Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~gluś 24-11-2016 8:37
bardzo ważna sprawa - super :)
~No właśnie 24-11-2016 10:44
"Siara", jak to ludzie mówią i dlatego taki wielki wstyd nosić elementy odblaskowe łatwe do nakładania i zdejmowania? Ludzie idą na spotkanie, słuchają policji, przytakują, a potem i tak gros chodzi ubrana na szaro - buro i staje się zagrożeniem, jak ten pieszy w Radomierzu :( przez którego cierpią Bogu ducha winni ludzie, mając go na sumieniu przez całe życie. Odblaskowe elementy powinny być obowiązkowe pod groźbą mandatu.
~iras 24-11-2016 14:50
Poproszę o pkt. odbioru odblasków. Ludzi palących i pijących policja zauważa tak?
~ 24-11-2016 17:03
Wybudujcie chodniki to będzie bezpieczniej ,a nie odblaski rozdawać...
~ 24-11-2016 20:35
Jest za mało punktów z tymi odblaskami, sklepy rowerowe to za mało. Powinny być możliwe do kupienia na Poczcie albo w Biedronce, a nawet na Policji czy od strażnika miejskiego. Chyba nie chodzi o karanie dla karania, ale aby było bezpieczniej.
~Kalina678 25-11-2016 10:19
To prawda, za mało sklepów jest zainteresowanych sprzedażą opasek odblaskowych. Ja swoje zamawiałam przez internet, noszę od 2 lat w terenie zabudowanym, a efekt widzę sama - zanim na dobre stanę przed przejściem dla pieszych, samochody już zwalniają z daleka, znak, że jest się widocznym. I o to chodzi. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group