Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 5328
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z niewolnika nie będzie dobrego żołnierza

Piątek, 20 lutego 2009, 9:58
Aktualizacja: 13:01
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Z niewolnika nie będzie dobrego żołnierza
Fot. Ania
Mężczyźni, którzy panicznie bali się wojska, odetchnęli z ulgą: wszyscy zostali przeniesieni do rezerwy. Ale do Wojskowej Komendy Uzupełnień codziennie zgłasza się kilku chętnych do służby: przyciągają ich wysokie zarobki, bo żołnierz dostanie na rękę ponad 2000 złotych.

Rezerwiści nie muszą nawet przychodzić do Wojskowej Komendy Uzupełnień, żeby uregulować tę sprawę. Chyba, że będzie im zależało na wpisie w książeczce wojskowej. Istnieje możliwość, że niektórzy mężczyźni, którzy nie mają jeszcze uregulowanej służby wojskowej, zostaną wezwani do WKU w celu sprawdzenia dokumentacji. Natomiast sama ewidencja będzie prowadzona przez cały czas.

Odbywać się będzie także kwalifikacja wojskowa, podczas której mężczyźni urodzeni w 1990 roku oraz ochotnicy będą mieli m. in. ustaloną zdolność do służby wojskowej i wydaną książeczkę wojskową. Zostaną również przeniesieni do rezerwy, jeżeli nie zgłoszą w tej sprawie sprzeciwu. Pomimo przeniesienia do rezerwy, chętne osoby będą mogły zgłaszać się ochotniczo do służby nadterminowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

– Kiedyś mówiło się: nie będziesz się uczyć, to pójdziesz do wojska, teraz powiemy: jeżeli nie będziesz się uczyć, to nie masz szansy na lepsze perspektywy w wojsku – mówi major Jarosław Szymański z WKU w Jeleniej Górze.

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w wojsku, muszą zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie zostaną poinformowani o każdym, istotnym szczególe. W najlepszej sytuacji są osoby mające uregulowany stosunek do służby wojskowej, bo są zwolnione ze służby nadterminowej i od razu mogą startować do zawodowej.

Każdy kandydat musi spełniać określone warunki: obywatelstwo polskie, dobry stan zdrowia oraz niekaralność. Podczas rekrutacji w pierwszej kolejności zostanie sprawdzona sprawność fizyczna, co oznacza, że każdy chętny wykona m. in. marszobieg, podciąganie na drążku, skrętoskłony i inne ćwiczenia. Zostanie zbadany także przez psychologa.

Służba wojskowa staje się zwyczajną pracą, można więc z niej zrezygnować w każdej chwili. Na koniec każdy otrzyma świadectwo służby, a czas w niej spędzony będzie traktowany jako okres pracy w warunkach szczególnych.

– Obecnie jest prowadzony nabór do szkół oficerskich i podoficerskich. Kandydaci na oficerów muszą posiadać tytuł magistra, natomiast przyszli podoficerowie okazać świadectwo maturalne. Przychodząc do WKU należy pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów, których wykaz znajduje się na stronie internetowej www.wojskopolskie.pl. Termin zgłoszeń upłynie 31 marca 2009 roku – powiedział major Zenon Sobuś, szef wydziału WKU w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
781
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group