Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2539
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Z matmą w nieskończoność

Sobota, 21 marca 2009, 8:38
Aktualizacja: Sobota, 11 czerwca 2011, 12:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ REGION: Z matmą w nieskończoność
Fot. Organizator
W Przesiece zakończyła się II edycja Wiosennej Szkoły Matematyki, w której uczestniczyli gimnazjaliści z Jeleniej Góry oraz ich rówieśnicy z Bolkowa, Porajowa, Nowogrodźca, Kamiennej Góry, Karpacza oraz Łomnicy. Warsztaty promujące matematykę na długo zapadną im w pamięć.

Tematem tegorocznej edycji WSM była nieskończoność. – Dla osób przyzwyczajonych do poruszania się w rzeczywistości, w której wszystko można wyrazić liczbą (porachować, zmierzyć), zbiory nieskończone stanowić mogą źródło wielu problemów, ale także niespodzianek i zaskakujących odkryć – informują organizatorzy.

Zajęcia prowadzili doktoranci i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej: Paweł Józiak, Tomasz Szarek, Agata i Mateusz Kwaśniccy oraz nauczyciele ZSO nr 1: Iwona Hajder oraz Sławomir Wiśniewski. – Całość działań koordynował absolwent I LO im. Żeromskiego, opiekun jeleniogórskiego kółka matematycznego Marcin Preisner, obecnie doktorant matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

W historii matematyki zmagano się z nieskończonością dochodząc do paradoksów, o czym uczestnicy przekonali się poznając paradoksy: Achillesa, Galileusza, Hilberta, sumy nieskończonej. Wykłady i ćwiczenia miały pomóc młodym matematykom „doświadczyć nieskończoności”, zobaczyć, czy można ją „dotknąć i wyliczyć”.

W czasie trwania obozu uczniowie nie narzekali na nudę: brali udział w różnych formach rywalizacji, choćby w lidze zadaniowej i w meczach matematycznych. Wieczorami trwały zmagania w grach logicznych i quizach. Pojedynkowano się też ze studentami.

Jednak nie samą matematyką żyli jej fani. Młodzież uczestniczyła także w wycieczce po okolicach Przesieki, którą poprowadził Grzegorz Lustyk, wicedyrektor ZSO nr 1 i geograf. –Wprawdzie na niebie były szare chmury i nawet czasami padał śnieg, to pierwsze oznaki wiosny pozwalały nie tracić dobrego humoru – piszą do nas organizatorzy.

Ostatniego wieczoru uczestnicy sprawdzali doświadczalnie zagadnienia probabilistyczne, które poznali na zajęciach. Na podsumowanie uczestnicy pisali test opracowany przez wykładowców. Najlepiej wypadły: Jagoda Kuźniar, Katarzyna Segiet i Karolina Jezusek. Liderami Ligi Zadaniowej zostali: Błażej Józiak, Mariusz Figiel, Małgorzata Młyńczyk, Rania Mukkaled i Paweł Biegus. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. A do następnej szkoły matematycznej pozostała nie nieskończoność, ale… rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group