Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4495
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z matmą w nieskończoność

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Sobota, 21 marca 2009, 8:38
Aktualizacja: Sobota, 11 czerwca 2011, 12:21
Autor: TEJO
Fot. Organizator
W Przesiece zakończyła się II edycja Wiosennej Szkoły Matematyki, w której uczestniczyli gimnazjaliści z Jeleniej Góry oraz ich rówieśnicy z Bolkowa, Porajowa, Nowogrodźca, Kamiennej Góry, Karpacza oraz Łomnicy. Warsztaty promujące matematykę na długo zapadną im w pamięć.

Tematem tegorocznej edycji WSM była nieskończoność. – Dla osób przyzwyczajonych do poruszania się w rzeczywistości, w której wszystko można wyrazić liczbą (porachować, zmierzyć), zbiory nieskończone stanowić mogą źródło wielu problemów, ale także niespodzianek i zaskakujących odkryć – informują organizatorzy.

Zajęcia prowadzili doktoranci i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej: Paweł Józiak, Tomasz Szarek, Agata i Mateusz Kwaśniccy oraz nauczyciele ZSO nr 1: Iwona Hajder oraz Sławomir Wiśniewski. – Całość działań koordynował absolwent I LO im. Żeromskiego, opiekun jeleniogórskiego kółka matematycznego Marcin Preisner, obecnie doktorant matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim.

W historii matematyki zmagano się z nieskończonością dochodząc do paradoksów, o czym uczestnicy przekonali się poznając paradoksy: Achillesa, Galileusza, Hilberta, sumy nieskończonej. Wykłady i ćwiczenia miały pomóc młodym matematykom „doświadczyć nieskończoności”, zobaczyć, czy można ją „dotknąć i wyliczyć”.

W czasie trwania obozu uczniowie nie narzekali na nudę: brali udział w różnych formach rywalizacji, choćby w lidze zadaniowej i w meczach matematycznych. Wieczorami trwały zmagania w grach logicznych i quizach. Pojedynkowano się też ze studentami.

Jednak nie samą matematyką żyli jej fani. Młodzież uczestniczyła także w wycieczce po okolicach Przesieki, którą poprowadził Grzegorz Lustyk, wicedyrektor ZSO nr 1 i geograf. –Wprawdzie na niebie były szare chmury i nawet czasami padał śnieg, to pierwsze oznaki wiosny pozwalały nie tracić dobrego humoru – piszą do nas organizatorzy.

Ostatniego wieczoru uczestnicy sprawdzali doświadczalnie zagadnienia probabilistyczne, które poznali na zajęciach. Na podsumowanie uczestnicy pisali test opracowany przez wykładowców. Najlepiej wypadły: Jagoda Kuźniar, Katarzyna Segiet i Karolina Jezusek. Liderami Ligi Zadaniowej zostali: Błażej Józiak, Mariusz Figiel, Małgorzata Młyńczyk, Rania Mukkaled i Paweł Biegus. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. A do następnej szkoły matematycznej pozostała nie nieskończoność, ale… rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 21-03-2009 19:32
A ja też tam byłam i było świetnie :] Teraz szykuje się szkoła astronomiczna ;D
~ja 21-03-2009 20:11
ubić za te zdjecia ;DD ale było bosko pozdrawiam wszystkich co tam byli :D:D :*:*:*
~uczen 22-03-2009 9:42
matma...najglupsza mysl jaka byla to wprowadzic obowiazkowa mature z matematyki...a w dodaktu gdyz w szkolach nauczyciele od matematyki są TĘPI jak stado osłów ktorzy nie potrafią uczyc tej MATEMATYKI..ale mature oczywiscie pisac trzeba !!...pozdrowienia dla matematykow...
~do uczeń - od matematyk 22-03-2009 11:58
dzięki za pozdrowienia, ale popracuj nad językiem polskim, bo po twoim tekście widać, że z maturą z polskiego będziesz miał kłopot
~ssssss 22-03-2009 13:59
o nawwet studnia sie tam znalazl ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group