• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 2:15
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 4281
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z Holendrami za pan brat

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 8:40
Aktualizacja: 8:43
Autor: rylit
Fot. rylit
Polsko–holenderskie obchody dni Holandii miały miejsce w minioną niedzielę w Centrum fundacji NEMO w Kopańcu–Miedzylesiu, w samym centrum Europy, między Pragą a Dreznem i Wrocławiem, około tysiąca kilometrów od Amsterdamu.

Nie bez znaczenia dla holenderskiej fundacji Nemo założonej w 1988 roku był wybór na siedzibę tej fundacji 32-hektarowego terenu w okolicach Kopańca, położonego na uboczu, na pograniczu zalesionych gór, wśród malowniczych wiosek, gęsto zarośniętych dolin, poprzecinanych czystymi strumieniami.

Głównymi celami tej fundacji jest bowiem niekomercyjne działania edukacyjno-kultularne-informacyjne na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wspólny projekt „Izerska Wieś” prowadzony w porozumieniu z gminą Stara Kamienica nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji zamieszkiwania we wspólnej Europie.

Przez całą niedzielę w fundacji NEMO było słychać język holenderski, a w tle mówiono po niemiecku, czesku i polsku. Bariery językowe nie były przeszkodą we wspólnej zabawie i uczestnictwie w atrakcjach przygotowanym przez organizatorów.

Święto okrasiły muzycznie różne zespoły, w tym holenderska para Sonero z Leiden, która wprowadziła zgromadzonych w klimaty Afryki Południowej. Grupa Cornu Cervi z Kopańca dała popis w trzynastowiecznym spektaklu ulicznym.Duet M&M zagrał na akordeonie i flecie.

Odbyły się warsztaty i konkursy dla dzieci, można było zwiedzać wystawę na temat lokalnej historii i krajobrazu. Słoneczna pogoda zachęciła wielu mieszkańców wiosek, Kopańca, Barcinka, Chromca, Starej Kamienicy oraz pobliskiej Jeleniej Góry do odwiedzenia Nemolandu. Mamy nadzieję, że nie żałują wyboru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 4-08-2008 11:00
...a ja tam byłam na rowerku i tam jest prześlicznie..., i tańczyłam w kręgu... Pozdrowienia dla Organizatorów! Oby więcej tak relaksujących imprez...
~_tatawickabeznicka___ 4-08-2008 12:53
Przybysze z kraju, gdzie trawa jest legalna, mają relaksacyjny wpływ na całe otoczenie ;)))
piipi 4-08-2008 19:15
...o Holendrach moge tylko napisac: Serdeczny i Wesoly Tulipane !.
~Cypis 6-08-2008 13:25

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group