Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5919
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Z Holendrami za pan brat

Poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 8:40
Aktualizacja: 8:43
Autor: rylit
Region Jeleniogórski: Z Holendrami za pan brat
Fot. rylit
Polsko–holenderskie obchody dni Holandii miały miejsce w minioną niedzielę w Centrum fundacji NEMO w Kopańcu–Miedzylesiu, w samym centrum Europy, między Pragą a Dreznem i Wrocławiem, około tysiąca kilometrów od Amsterdamu.

Nie bez znaczenia dla holenderskiej fundacji Nemo założonej w 1988 roku był wybór na siedzibę tej fundacji 32-hektarowego terenu w okolicach Kopańca, położonego na uboczu, na pograniczu zalesionych gór, wśród malowniczych wiosek, gęsto zarośniętych dolin, poprzecinanych czystymi strumieniami.

Głównymi celami tej fundacji jest bowiem niekomercyjne działania edukacyjno-kultularne-informacyjne na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wspólny projekt „Izerska Wieś” prowadzony w porozumieniu z gminą Stara Kamienica nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji zamieszkiwania we wspólnej Europie.

Przez całą niedzielę w fundacji NEMO było słychać język holenderski, a w tle mówiono po niemiecku, czesku i polsku. Bariery językowe nie były przeszkodą we wspólnej zabawie i uczestnictwie w atrakcjach przygotowanym przez organizatorów.

Święto okrasiły muzycznie różne zespoły, w tym holenderska para Sonero z Leiden, która wprowadziła zgromadzonych w klimaty Afryki Południowej. Grupa Cornu Cervi z Kopańca dała popis w trzynastowiecznym spektaklu ulicznym.Duet M&M zagrał na akordeonie i flecie.

Odbyły się warsztaty i konkursy dla dzieci, można było zwiedzać wystawę na temat lokalnej historii i krajobrazu. Słoneczna pogoda zachęciła wielu mieszkańców wiosek, Kopańca, Barcinka, Chromca, Starej Kamienicy oraz pobliskiej Jeleniej Góry do odwiedzenia Nemolandu. Mamy nadzieję, że nie żałują wyboru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group