Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 7 maja
Imieniny: Benedykta, Ludmiły
Czytających: 5091
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Z Dachau do Auschwitz przez Jelenią Górę

Wtorek, 6 maja 2025, 21:34
Autor: red
Dolny Śląsk: Z Dachau do Auschwitz przez Jelenią Górę
Jutro (7.05) przez Jelenią Górę przebiegnie wyjątkowa Sztafeta Pamięci i Pojednania. Biegacze wyruszyli na trasę 1 maja z niemieckiego Dachau i codziennie biegną etapami aż do Oświęcimia. Tam 10 i 11 maja odbędą się finałowe uroczystości (m.in. wspólne zwiedzanie obozu zagłady). Tymczasem jutro (7.05) uczestnicy Sztafety przebiegną przez Jelenią Górę.

Jutrzejszy etap ma 158 km i zaczyna się rano w Zgorzelcu. Popołudniem biegacze dotrą do Krzyżowej przebiegając m.in. przez Jelenią Górę i powiat karkonoski.

Biegnie 8 Polaków i 8 Niemców (plus na poszczególnych etapach lokalni biegacze), którzy wspólnie pokonają całą trasę, niosąc przesłanie pokoju i pamięci o ofiarach wojny i Holocaustu.

Głównymi organizatorami wydarzenia są 3 instytucje niemieckie oraz Klub Biegacza z Oświęcimia.

Start historycznej sztafety w niemieckim Dachau:

Pierwszy obóz powstał już 6 lat przed wojną

Obóz koncentracyjny w Dachau powstał już w 1933 roku, a więc na długo przed II wojną światową. Był swego rodzaju więzieniem. Utworzono go w opuszczonej fabryce amunicji w celu izolowania m.in. politycznych przeciwników reżimu nazistowskiego, duchownych i Żydów (również dla zatwardziałych kryminalistów niemieckich). Kiedy obóz zaczynał "działalność" było w nim ok. 1000 osób, a w momencie wyzwolenia w 1945 przebywało tam aż 67 tys. osób.

Szacuje się, że przez obóz w Dachau "przeszło" ok. 200 tys. ludzi. Osadzeni najczęściej ginęli w wyniku niedożywienia, chorób, tortur, samobójstw, rozstrzelania oraz eksperymentów pseudomedycznych.

Amerykanie, którzy wyzwalali obóz, pod wpływem tego, co zastali na miejscu (m.in. stojący na bocznicy pociąg z 2600 ciałami, oraz znalezienie w okolicach krematorium ok. 3 tys. zabitych), rozstrzelali bez sądu większość wziętych do niewoli strażników SS i przebywających w obozie żołnierzy Waffen-SS (w sumie 560 osób) [źródło - Wikipedia].

Obóz w Dachau był niejako wzorem dla powstałych później. Podobnie jak w Auschwitz, na bramie obozu w Dachau widniał napis „Arbeit macht frei” (po polsku "Praca czyni wolnym").

Od 1938 r. pełnił funkcję swego rodzaju „ośrodka szkoleniowego” dla zarządców i wachmanów innych późniejszych obozów koncentracyjnych powstałych w różnych częściach Europy (głównie Polski), w których mordowano ludzi w czasie wojny.

Auschwitz w Unesco

Obóz w Oświęcimiu (niem. Auschwitz) działał w czasie wojny w latach 1940-45. To symbol zagłady Żydów. Jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".

Szacuje się, że w obozie w Oświęcimu (a dokładnie w jego drugiej z trzech części - w Brzezince) zgładzono ok. 1 mln Żydów, 150 tys. Polaków i 50 tys. osób różnej narodowości.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
423
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
"Przejechali się" po Moto–Jelczu
 
Aktualności
Pojeździli na "koniach" w Jeleniej Górze
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group