Niedziela, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 5573
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: XLI JST: Smaczna opowieść o dwóch olbrzymach

Niedziela, 2 października 2011, 7:57
Aktualizacja: 12:27
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: XLI JST: Smaczna opowieść o dwóch olbrzymach
Fot. Archiwum
Na kończących się dziś 41. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych wczoraj w Teatrze im. Norwida można było obejrzeć przedstawienie Piotra Bikonta „Gargantua i Pantagruel” w wykonaniu Stowarzyszenia Teatralnego Badów z Badowa Górnego pod Mszczonowem. Spektakl oparty został na kilkunastu epizodach słynnej XVI–wiecznej powieści Françoisa Rabelais'go w przekładzie Tadeusza Boya–Żeleńskiego.

W kuchni na zydlach w siermiężnych strojach siedzą trzy baby (Joanna Fidler, Mirosława Olbińska i Beata Kolak), obierają i ucierają ziemniaki, pędzą bimber. Niczym trzy narratorki nawzajem sobie opowiadają o przygodach dwóch legendarnych średniowiecznych królów krainy w Turenii. Są to opowieści o olbrzymie Gargantui, który wyszedł z łona matki uchem, a już po chwili obściskiwał niańki, i jego synu Pantagruelu radzącym sobie świetnie z wrogiem oraz ich towarzyszu Panurgu, który filozoficzną dysputę zastępuje pojedynkiem na miny, gdyż głębia dyskursu nie da wypowiedzieć się w słowach.

Baby plotkują z coraz większym zaangażowaniem, co zasłyszały na targowiskach, odpustach, jarmarkach, a przede wszystkim wśród ucztujących gości karczmy. A swoje myśli wyrażają za pomocą rekwizytów, gestów i mimiki. I bawią się na całego w kuchenny teatrzyk.

Ich babska paplanina przerywana jest co jakiś czas wspólną modlitwą. Kobiety padają na kolana i zaczynają śpiewać nabożne wielogłosowe pieśni z muzyką Krzysztofa Knittla. Głoszą przy tym pochwałę człowieka pełnego, wolnego i radosnego.

„Gargantua i Pantagruel” według Piotra Bikonta to zabawna kameralna adaptacja fantastyczno-satyrycznej epopei Françoisa Rabelais'go. Reżyser filmowy i teatralny, pisarz, felietonista oraz krytyk sztuki kulinarnej Piotr Bikont przygotował dla widzów także drobną degustację: świeże kluski i odrobinę „czegoś mocniejszego”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group